solutii tratamente bio

Creat de maximus, Ianuarie 01, 2009, 10:45:33 PM

« precedentul - următorul »

D006

am inteles ! dar acum eu zic ca cetateanul  turmentat " eu cu cine votez"
Pentru consumul personal opresc o familie la care nu fac tratamente pun cat cu rame noi iar toamna iau catul cu miere bio.
Eu credeam ca discutam despre afacere daca nu vrei deschid un topic numit Apicultura bio - o afacere ?!

maximus

desigur,pentru afaceri te rog sa deschizi alta sectiune.aici ne muncim creierii pentru tratamente. :hi:

BOB0

Domnule Maximus,i-mi permit sa dau  mai multe sugestii zic eu din anumite consid. pertinente .--Pentru a ajunge la, cu ce sa tratam ? cu ce doza?s.a.m.d.trebuie mai intii sa stapinim bine biologia acestui parazit.Sa cunoastem f.bine punctele lui sllabe vizavi de albina care zic eu e cunoscuta(este un avantaj)munca se reduce la jumatate .Mi-a lasat un gust amar sa constat acum citeva zile case bijbiie ,oameni indriguiti sa faca acest lucru bunaoara ,nu stiau cine oare i-a lezionat carapacea parazitului??Era filmat si postat pe un ecran la Cimpina.Era o motivatie, care ar apartine unor apicultori ,ca albinrle ar f. acest lucru.Dar, nu era de acord cu apicultorii???Dar,nici nu si-a spus punctul de vedere.  Cert este si faptul ca in goana dupa inavutire,s-au facut peste noapte multi apicultori,care sfideaza orice.??N-e intilnim cu ei in pastoral.Fiecare face dupa bunul plac apicultura???Am ajuns la concluzia ca,exista o rezerva fara precedent de paraziti,cu o rezistenta tot mai mare la produsele cunoscute.Daca pina acum se putea stapinii parazitul prin mijloacele traditionale ,acum acestea par povesti.  Noi avem in tara un INSTITUT in domeniu care trebue sa rezolve .Ca si apicultori ,nu n-e ramine decit protestul facut unde trebue ,dar si sa sfatuim pe mai tinerii nostri apicultori  sa se aplece mai mult pe ce avem noi in ograda,,rasa noastra de albine "pentru ca este f. pretioasa si nu ea  e vinovata de esecurile noastre. Dedic aceasta fraza celor care fac raspunzatoare de esecuri diin apicultura albina autohtna.I-i satuesc sa se aplece mai mult catre  GENETICA SI AMELIORARE sa pastreze fondul ei genetic cuoscut ca fiind f. pretios....