varachet -vs - klartan

Creat de dragos2006, Octombrie 07, 2007, 04:26:20 AM

« precedentul - următorul »

D006

Da cred cai mult odata ce cad si cu 2/1000 si cu cit solutia este mai concentrata vor capata mai repede rezistenta inpotriva ei ,mai bine dai mai mult pe intervale cu solutie mai slaba .Rec. este de 1ml la interval.

PricopArthur

Miere multă şi inimă curată!

D006

cu care ii bine sa dai prima oara cu klartan sau cu varachet,toamna?

D006


PricopArthur

...nu e mai bine o banda de mavirol?
Miere multă şi inimă curată!

D006

Nu stiu ca nu am folosit in perioada asta dar cred ca daca sant facute bine tratamentele anterioare nu mai e nevoie de banda si o folosesti in perioada activa, in primavara avand o durata de actiune mai lunga.

D006

cate tratamente se fac toamna sau de cate ori se da cu varachet si de cate cu clartan

D006

Klartanul eu dau toamna de cam 5-6 ori..ultimil;e 2 chiar in noiembrie sau decembrie cind sigur nu mai este puiet in familia de albine...primavara ...cit mai devreme cum prind o zi calduta..chiar cind ies albinele la zborul de curatire..

D006

..varachet nu am dat de vreo 3 ani..dar este bun pt a folosii contra paduchilor 2 substante ..2 tratamente...Am o vorba :'Daca nu-i omor pe paduchi cu un cap in gura le dau si un shut in coa...''--asta este o gluma..

D006

Nu este un nr fix de tratamente dar primul sa fie la sfarsitul luni iulie inceputul  lui august iar ultimul in lipsa puietului cu varachet eu am avut mai multi ani cand nam dat cu varachet si nau fost probleme .

PricopArthur

Poate ar fi bine sa mai schimbam pe alte tratamente decat varachet si klartran.
Apropo: stie cineva de cum se foloseste acidul formic, de unde se procura?
Miere multă şi inimă curată!

D006

Nam vazut ce a scris Bio pentru ca scriam in acelasi timp eu scriind mai incet,  dar vad ca santem undeva pe aproape unul de altul chiar daca ne desparte o distanta asa de mare ,cu exceptia ca eu nam mai facut primavara tratamente de cativa ani.

D006


puiu

Din 1975 cand am cumparat doua roiuri de la un Domn din Gorj, am facut tratamentul albinelor impotriva bolilor parazitare si micotice doar cu produse romanesti.Incepand cu Sinearcar pana la Varachet,Mavrirol toate au dat rezultate excelente si nu am pierdut nici un stup datorita varroozei.Am 46 familii de albine si le-am tratat cu Varachet in 20,28 sept si 04 oct. In primavara le fac 2 tratamente cu Varachet iar dupa extractia mierii de salcam,unul.Din 2 in 2 ani pun toamna 1-2 fitile de Mavrirol in raport de puterea stupului. Fata de instructiuni am folosit cu 1-2 picaturi mai mult la Varachet. Am stupina in Valea Jiului :cool:

balasbebe

Daca albinele nu sunt infestate masiv cu Varroa, merg si mai muklte picaturi, mai ales pe temperaturi ridicate, La temperatura limita de 10-12 grade, cu 1-2 picaturi in plus, eu cred ca ias toate albinele afara din lazi. O sa ai senzatia ca vor sa roiasca.
  Daca lada se acopera, adica se izoleaza bine, pe timpul tratamentului sunt suficiente picaturile din prospect.
  Albinele slabite, intepate, la o doza mai mare nu rezista si pier. Intr-un fel nu este rau ca si asa ele nu vor traversa iarna. Macar stii pe ce populatie sa re bazezi, adica pe cea vialbila.
  Daca  esti hotarat de la inceput trebuie sa rezisti. Nici o cantitate prea mare de otrava in stup, nu este benefica. Este atacata si matca, care ramane mai mult in stup.