Inventii...si nu numai...

Creat de pharaonu75, Septembrie 07, 2010, 01:00:12 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Suport pentru rame!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

capcana viespii si nu numai...
simpla si eficienta


http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

gheco

Citat din: FlorinI din Octombrie 24, 2010, 11:15:21 AM
capcana viespii si nu numai...
simpla si eficienta




Felicitari!
Eu intentionam sa pun niste poze pentru a exemplifica cum se realizeaza aceasta eficienta capcana. Acum cred ca stie fiecare cum se realizeaza. Se prind si fluturii cap de mort (am prins eu) si am citit ca este eficienta si pentru lupul albinelor.
Numai bine.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

pharaonu75

Un model de hranitor
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Alt model
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Inca unul
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Unul care ar merge si pentru adapare!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Unul pentru nuclee!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

leonardus

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 18, 2010, 09:30:01 PM
Dupa cum vei vedea, in poza de mai jos am trasat doua sageti...
Sageata rosie indica locul unde va fi pus un borcan cu sirop, cu gura in jos, iar sageata verde indica partea dispozitivului care se introduce pe urdinis... albinele intra pe orificiul cu sageata verde si sorb picaturile de sirop care apar in orificiile capacului indicat cu sageata rosie...
Am fost coerent?
Ai inteles ce am vrut sa-ti explic? :hi:
Si nu se face furtisag ? Cum intra albinele in stup ca pare ca partea cealalta este acoperita cu tabla

pharaonu75

#69
Citat din: leonardus din Noiembrie 06, 2010, 05:06:49 PM
Si nu se face furtisag ? Cum intra albinele in stup ca pare ca partea cealalta este acoperita cu tabla
Hranitorul ocupa doar o parte din urdinis... nu il astupa pe tot!
Albinele intra prin spatiul ramas pe langa hranitor!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

asa un model am vazut la miercuria ciuc

pharaonu75

Si unul cu borcanul...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

un material f bun pt borcane este pinza folosita la invelit tubulatura de drenaj

leonardus

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 06, 2010, 05:29:14 PM
Si unul cu borcanul...

Asta e cel mai bun din cate am vazut pana acum, dar cum intorci borcanul pe capacul de pe scandurea ?

pharaonu75

La modelul prezentat mai sus, intre gura borcanului si tabla gaurita se afla o panza... asta se pune pe gura borcanului dupa care se intoarce borcanul cu gura in jos...
Te-ai gandit insa sa pui scandura peste gura borcanului si apoi sa le intorci in pozitia finala, cea in care vor sta in stup? :rotfl: :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube