Ramele de 31mm

Creat de Kiwi Bee, Decembrie 03, 2013, 01:01:13 AM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

In Romania da.  De cateva luni. Mai e Kiwi care a pus intrebarile, dar el fiind din cealalta emisfera acum are vara si e in plin sezon si nu a avut timp sa raspunda. Cine stie, o intra peste 5 6 luni si ne va arata ceva si din Noua Zeelanda.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

petru.atudorei

atunci la lista, anul asta vom mai adauga doi apicultori, eu si dragos.
Dar vin cu o propunere, pentru ca fiind un experiment, cand suntem mai multi si discutam vin si ideei lucrurile merg mai bine.

Cine vrea sa mai incerce aceasta tehnologie.
Eu am zis ca voi incepe cu 2 sau 3 roi.

kamy

Citat din: petru.atudorei din Ianuarie 13, 2014, 07:04:53 PM
Am si eu o intrebare. Bunka e singurul apicultor care experimenteaza aceasta metoda?
Tudore tata,omu e corect cinstit recunoaste cand calca-n strachini,asa ca nu vad de ce am inventa cu totii apa calda!
Daca bunkanu experimenteaza ceva si nu-i iese iar o spune cu tata gura,asa ca io zic ca putem mere pe mana lui pe partia respectiva el e cam pionier!
Parerea me!

petru.atudorei

Pai in toata tara..e unul singur care is bate capul cu ceva nou. Daca toti vom da inapoi ca e prea greu sau ca bunka, calca in strachini ..nu cred ca rezolvam nimic. Nu zic sa inventam apa calda.. ci doar sa incercam si sa punem rezultatele obtinute de fiecare cap la cap.

Eu nu inteleg un lucru, ori suntem uniti mereu..ori suntem doar atunci cand avem chef.
Eu am invatat ca daca nu incerci nu reusesti..asa ca .....

dan sebastian

Mie imi tot lipseste ceara si as avea nevoie de 2 sau 3 stupi tipul asta pt a vinde faguri cu miere facuti direct din ceara, fara foita si a obtine ceara pura suplimentar. Cred ca are pret bun pe piata de cosmetice. Insa, in comparatie cu dl. Bunka eu o sa-i tratez iarna cu varachet, asa de amoru artei...
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Din ce am vazut pe google plus Dragos deja a comandat 3. Sper sa scrie si Bunka un pic mai mult pe aici sau macar sa trimita linkurile, altfel topicul este doar pt cei care i-au vazut clipurile si sunt cat de cat informati. Macar plusurile si minusurile care le-a observat pe sfarsitul verii si cum i-au iernat.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

PARINTELE

Citat din: Kiwi Bee din Decembrie 03, 2013, 01:01:13 AM
Citesc, citesc si dau de ceva interesant. Apoi mai caut si uite asa adun niste informatzii.
Un neozeelandez inca in anii '30 vorbea de ramele de 31mm ca fiind mai eficiente in cuib. Si italienii au avut un astfel de apicultor.
Rusii/sovieticii au avut o echipa de cercetatori care sau ocupat de acest subiect si la apimondia din Moscova 1950(sau '51 ???) au prezentat eficientza ramei de 31mm.

Foloseste cineva rame de 31mm? Sau mai are cineva informatzii?

Foloseste cineva rame de 31mm? Sau mai are cineva informatzii?

de unde am plecat si unde am ajuns

State

Citat din: petru.atudorei din Ianuarie 13, 2014, 07:58:36 PM
Pai in toata tara..e unul singur care is bate capul cu ceva nou. Daca toti vom da inapoi ca e prea greu sau ca bunka, calca in strachini ..nu cred ca rezolvam nimic. Nu zic sa inventam apa calda.. ci doar sa incercam si sa punem rezultatele obtinute de fiecare cap la cap.

Eu nu inteleg un lucru, ori suntem uniti mereu..ori suntem doar atunci cand avem chef.
Eu am invatat ca daca nu incerci nu reusesti..asa ca .....

Petrica , vezi ca Bunka experimenteaza altceva. Stupul Delon nu e nou, ci doar modul in care el l-a modificat. Sa-ti faci 2-3 roiuri in Delon nu inseamna ca iti bati capul cu ceva nou.
S-a vorbit muuuult pe subiectul asta. Sunt atatea pareri ca nu-ti poti face propria parere.  :) Ciuleste bine ochii.  :uimit:

Si eu sunt unul din cei care vor sa incerce.

petru.atudorei

Da ce am zis eu ca e nou? Am zis doar sa incercam si periodic sa impartasim problemele intampinate si lucrarile fectuate..sa vedem ce iese...
Ce am zis eu ce vreau sa inventez ceva nou in apicultura..cred ca m-ai inteles gresit.

State

Citat din: petru.atudorei din Ianuarie 13, 2014, 11:01:54 PM
Da ce am zis eu ca e nou?

Citat din: petru.atudorei din Ianuarie 13, 2014, 11:01:54 PM
Pai in toata tara..e unul singur care is bate capul cu ceva nou.


PS: ai citit topicul in care Bunka are km de postari ? Daca nu, fa-ti timp. De pierdut n-ai ce pierde.

petru.atudorei

Ma refeream la ceva nou pentru noi..sau vrei sa zici ca pentru tine e ceva ce faci de mult:D

Care topic de unde? a pus niste linkuri de pe stuparitul..dar nu se deschid.

kamy

Mai incearca deja s-a araduit stuparitul!

Kiwi Bee

Parintele, nu ma deranjeaza daca colegii au sucit subiectul spre apicultura naturala. Posibil ca pt  cine face o cautare in viitor ai va fi mai bine daca o parte din postarile de aici vor fi unificate cu subiectul deschis frecent de Dragos.

Singurul motiv pt care sint interesat de ramele de 31mm este sa vad daca intreadevar pot sami fac o populatzie mai mare respectiv ca sa vad daca stupul prezinta o dezvoltarfe mai rapida sau nu.
Momentan nu am finantze pt un astfel de experiment plus ca in acest sezon a trebuit sami refac stupii dupa o iarna nasoala plina de pierderi.
Doresc sa combin mai multe lucruri pe viitor in functzie de posibilitatzi. Am avut o operatzie in Dec. si nu stiu daca voi mai putea ridica cit am ridicat in trecut. Asa ca trag cu ochii catre lazi mai mici(poate voi nu ati vazut in filmele lui DM cit de grele sint acele cutii dar va asigur ca nu sint usoare) respectiv posibil cu rame de 31mm in cuib.

dan sebastian

Intr-adevar, noi am dat-o pe ecologie si datorita faptului ca singurul de-a incercat-o la noi, Bunka, e un ecologist idealist. Ii doresc din suflet sa aiba succes cu ce si-a propus. Sper ca si tie sezonul activ ti-a adus bucurii. Noi ducem acum, pe iarna, dorul albinelor. Iti doresc insanatosire grabnica, si nu uita de traditionala noastra bracire.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Kiwi Bee

Multzumesc Dane,
cum am mai mentzionat si pe alt topic in luna Dec. am primit o "plasa anti varroa" in zona inghinala si o voi purta tot restul vietzii. In citeva zile incep lucrul(am concediu de vara  :D  ) si frica este mai mare decit problema in sine. Doctorul mia spus ca sint mai sanatos decit el deci pot sa ma reintorc la lucru fara probleme...... numai ca noi ridicam 8 ore pe zi la lucru(nu facem nimic altceva - taiem sticla, o rupem la taietura si o punem pe carucior; majoritatea incep la 20-25kg/buc dar eu sint la cele de 10,12,15mm grosime unde cel mai des intilnesti 50-70kg/buc si peste).

Varianta de a trece pe cutii mai mici pt stupii mei este un musai, zic eu. Totodata ca sa mentzin o populatie puternica mam gindit si la posibilitatea ramei de 31mm. Cei care au experimentat cu asta in urma cu decenii nici nu stiau ce este Varroa(anii '30 sau '50).
Evident daca ramele de 31mm sau 32mm ajuta si la lupta impotriva lui tanti varroa nu gasesc nimic rau.

Cum am mai mentzionat la inceputul topicului, in teoria mea, ramele de 31mm:
-produc mai multa albina lucratoare si mai putzini trintori(fatza de ramele de 35-36mm)
-vor fi mai putzine albine care se odihnesc pe rame(nu au loc suficient)
-botcile de roire se vor gasi "numai" la baza fagurilor(in cazul ramelor de plastic sau celor cu fundatzie de plastic potzi sa gasesti botci de roire peste tot pe faguri) si asta ajuta la controlul coloniei

Deci teorie pt ca pe moment nici eu nu am experintza cu astel de rame.
Deci tzelul meu initzial nu este o albina mai mica dar nici nu sint impotriva.