mutarea familiilor in lazi(cutii) noi

Creat de BADEA, Noiembrie 19, 2015, 09:37:10 PM

« precedentul - următorul »

Aurel

    Sa fii sanatos ! Si albinele la fel.Deci se poate!

ioanardelean55


NU E BINE SA MUTAM ALBINELE IN STUPI NOI ,nici primavara prea  de vreme , si nici toamna prea tirziu , dece???? Batrinii stiu dar nu vor sa spuna . Cinste lor .  =D> =D> =D> =D> =D>Asta se intimpla cind nu sint bagati in seama ... :qp: :qp: :qp: :qp: :qp:

ioanardelean55


PIMAVARA ,DE VREME ,SI TOAMNA TIRZIU NU ESTE BINE SA MUTAM FAMILIILE IN LAZI NOI , Dece ????? Batrinii stiu  dar nu vor sa spuna . Cinste lor  ^:)^ ^:)^ ^:)^Asa se intimpla cind nu sint bagati in seama . :qp: :qp: :qp: :qp:

NYK74


bmdna

Citat din: Aurel din Noiembrie 19, 2015, 10:50:05 PM
      Am mutat zeci de familii in modul aratat mai sus si nu am avut nici o problema.Dimpotriva probleme am avut in sezon cand albina tanara fara zbor de orientare nu se dadea dusa din stup nici cu fum.Dura si jumatate de zi pana iesea dar nu am garantia ca ajungea in familie.Intradevar indicat e ca ramele sa se aseze in aceasi ordine acum.
[/quote

Am facut si eu mutari de familii in alt stup, nu neaparat nou. E adevarat ca nu am avut cazuri devreme primavera sau tarziu toamna. Cu albinele care nu stiu sa zboare si stau pe pereti cel mai simplu este, dupa ce se goleste stupul complet, se lasa intr-o parte a stupului nou, aplecat astfel incat marginea superioara a stupului vechi sa se lipeasca de scandurica de zbor a stupului nou. Sigur, se pune numai corpul de stup, fara Capac sau podisor. Este uimitor cum datorita mirosului, toate albinele de pe peretii stupului vechi se indreapta spre noul urdinis si intra, in ordine in noul stup. Am vazut asta la un stupar si am probat si chiar functioneaza. Peste cateva minute se poate lua corpul de stup vechi, in care nu a mai ramas nicio albina.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!