Experiment / Stup cu 2 matci

Creat de petru.atudorei, Octombrie 10, 2013, 11:40:58 PM

« precedentul - următorul »

petru.atudorei


kamy

v-am aflat greu ca nu-s pre obisnuit cu api,da musai sa ma invat!
io am lucrat cu 2 matci si de la anu trec exclusiv pe acest format,dar atentie:
1-diafragma despartitoare oarba fara sita ,haneman si alte ferestre!
2.matci tinere nu babe cu dor de craca,si aproximativ de aceeasi varsta,se schimba  ambele odata,altfel fiind prea apropiate slabe sanse, doar daca una are urdinis in spate!
3-musai cu gratie haneman,io am izolat magazia sa nu treaca de la una la alta!
4. daca va asteptati sa aveti productie cat 2 stupi o sa aveti o mare dezamageala,asigura cu 2 matci mediocre cat un stup de frunce!(media)adica ai stupii in orice vreme pregatiti de cules fara sa tragi de ei!
5. nu faceti cea mai mare greseala posibila si anume sa extrageti cuibu,in nebunia de albina existenta riscatui sa pierdeti 20% din matci,induceti familiei starea de stres si scade randamentu si stabilitatea in schimbul catorva kg de miere!de ce aveti impresia ca stuparu stie mai bine decat familia de albine cat trebuie deblocat?
nu va sfatuiesc sa lucrati co o singura magazie mica,minimum 2 sau ,1 sau chiar 2 1/1,duce ca are de unde!
dupa salcam puteti scoate cate 2 rame de puiet de la fiecare sectiune (4 pe lada) pentru facut roi fara sa simtiti lipsa la floarea soarelui!dar daca nu e cules de intretinere dupa ce ati scos ramele de puiet aratati-le cana din cand in cand!
daca nu extrageti cuibu,nu trebuie alte ingrijiri inafara de tratamentele de paduchi,nu e nevoie de stimulare si ajung pe salcam la 4 -5 rame de puiet cat e necesar fara sa le faceti nimic oricat ar fi iarna de grea sau de lunga!


petru.atudorei

Multumesc Kamy, Legat de schimbul matcilor, am observat si eu ca matcile care sunt din aceeai generatie se accepta foarte usor intr-un stup nou.
Eu voi merge pe stup de 14 rame cu gratie in mijloc si peste cuib. Fiecare matca va avea 7 rame,asta pentru statioar. pastoral merg pe stupul de 12 rame ,dar deocamdata nu fac pastoral.
Peste cuib pun 1 cat 1/2 si 1 cat 1/1. din cuib nu am extras niciodata mierea.

pop alin daniel

 :bzz: :bzz: lamuriti-ma si pe mine, cum procedezi cand trebuie sa pui catul ,pui gratia haneman fara nici o emotie ca sar putea sa fie ucisa una dintre matcii de catre albinele din celalat compartiment?  :bzz: :bzz:

bucovineanu

Citat din: petru.atudorei din Noiembrie 10, 2013, 12:29:29 PM
Multumesc Kamy, Legat de schimbul matcilor, am observat si eu ca matcile care sunt din aceeai generatie se accepta foarte usor intr-un stup nou.
Eu voi merge pe stup de 14 rame cu gratie in mijloc si peste cuib. Fiecare matca va avea 7 rame,asta pentru statioar. pastoral merg pe stupul de 12 rame ,dar deocamdata nu fac pastoral.
Peste cuib pun 1 cat 1/2 si 1 cat 1/1. din cuib nu am extras niciodata mierea.
Toate bune si frumoase, pana una din familii intra in friguri si asta se intampla mult mai usor decat la familiile cu o singura regina. Roiurile sunt foarte mari, totul e sa le si prinzi.  :smile:

kamy

daca povestim de pastoral nici o lacrima,daca te muti din cules in cules nu roiesc,de aceea pentru siguranta e bine sa ai matci din anul respectiv maxim celalalt,dar le ajuta sa nu roiasaca si magazia goala pusa in cap,adica pentru fiecare rama de puiet ai o rama goala in magazie!
acu ce fel de stupi vreti sa-i ajutati cu rame de puiet sau sa puteti lua de la ei rame de puiet?
cine se teme de apa nu prinde peste!
in 2011 nu mi-a roit niciuna in 2012 fiind an slab mi-au roit si unele care erau singure in lada de 12+12?asa ca un lucru e sigur totu-i nesigur!

marian sima

O matca din  luna iulie anul acesta nu va roi anul viitor,vezi si ce poate.

kamy

matcile tinere cam toate pot,marea majoritate spun ca nu-s bune in primul an ca au mai mult puirt abia din anul al doilea vezi ce poate!
ei dati-mi voie sa contrazic zcest lucru la stupul cu 2 matci,puiet va fi full pe 6 rame nici o celula mai mult dar mai putin sigur,asadar nu se uzeaza matca va fi tot timpul surplus de lucratoare si nu prea multe doici si pot sa va spun ca veti avea familii mai viabile pe care fs mnu le slabeste atat de usor!

marian sima

Chiar crezi ca floare- soarelui nu le slabeste usor???????? :)
Pai sa vedem ce le slabeste la floarea-soarelui .
1 Cuibul blocat si cu populatia de la doua matci sigur o sa ai cuib blocat ,ba in loc de doua rame cu pastura in cuib o sa ai 4.
2 Uzura albinei care are sa fie ca la stupi cu o matca.

In schimb daca lucrezi cu o matca de baza si cu una de ajutor ,ai culegatoare multa  in culesuri si cuibul de la matca ajutatoare deblocat deoarece tu ii ei populatia si o dai familiei mari asa ca nu are cine sa-i blocheze cuibul.
In schimb e alta tehnica si alta gasca-n alta traista.


kamy

Mariane da-mi voie sa te contrazic nu atat io,cat practica si anume la 2 matci tot timpul o sa ai mai multa albina si puiet decat la una singura,si serios cand cele cu o matca se inmoaie cu cele cu 2 poti sa mai mergi la un cules,sa nu uitam ca-s doua matci care biciuiesc albinele sa deblocheze cuibul!

kamy

Ce nu inteleg io,sant destui de multi cei care au incercat stupul cu 2 matci dar au o frica de a posta propriile concluzii!
Io nu spun nimanui sa faca la fel ca mine ,daca vrea sa incerce ofer cu deschidere orice detaliu!
Cei care vreti sa faceti pe 6 rame aveti nevoie pentru fiecaresectiune de 4 rame de puiet!daca aveti coroane cu mancare capacita e mai bine o sa aveti mai putin salcam in cuib,dar cu aproximativ o saptamana inainte de salcamdaca vreti sa le stimulati ar fi bine stimulate cu apa chioara ca sa nu faca rezerve necapacite in rame,ar exista riscul de amestec cu nectar in magazie!
Asa ca ori le burdusiti cu apiinvert sa fie gata cu 2 saptamani inainte de salcam,incat pe salcam sa fie capacit deja sau si mai bine lasati miera de primavara care e aur curat la iernare,daca emiere o vor pastra cu grija pentru iarna,la coroanele cu apiinvert se cam dau si schimba lasa doar rezerve de calitate!
Cei care lucrati cu magazie de 1/1 si vi se pare ca e prea mult spatiu,puneti o folie la care dati drumul doar pe un colt,sau 5-10 cm in partea din fata folia protejaza puietul!
O sa ramaneti surprinsi cum albinele verticalizeaza mierea si pe un colt de lada singura conditie jos sa fie full,am avut caz cand stropeau in magazie inluna septembrie!
Inca un lucru curios,nu ai puiet la disperare chiar ti se pare ca e gresit si o sa intri cu albina putina si varstnica in iarna,dar nu e chiar asa,stupul respectiv e ca o familie care are veniturile mai mari decat cheltuielile si face rezerve fara stres,avand asigurate rezervele inca de la fs,eventual o stimulare usoara in august pentru cei mai tipicari!
Io va spun ca nu am stimulat de loc si intra cu musca multa si rezerve de dau si la alti stupi care-s mai saraci cu duhul!

bucovineanu

#42
Am incercat stupul cu 2 familii cu magazie comuna si a iesit prost. Au umplut ambele cuiburi cu puiet au urcat si in magazie in numar mare, dar nu au prea adunat nectar. O familie a intrat in friguri, a urmat-o si cealalta la scurt timp. Am distrus botcile de 2 ori, fapt ce a intarziat roirea dar nu a oprit-o. Pana la urma din ambele familii a iesit un roi de vreo 6kg de albine.
In concluzie metoda ar fi poate buna daca avem familii foarte slabe care separat nu ar da randament. Daca avem familii puternice e bine sa le lasam separate fara sa incercam sa doboram recorduri.
Am incercat cu folie cu fanta intre cuib si magazie la familii in stupi cu 12 rame. Esec total. Vremea a fost cam rece, nu au urcat in magazie si toate au intrat in friguri.

petru.atudorei

Cum sa urce in magazie daca au gratie peste cuib?

bucovineanu