Cum asezam stupii pe pavilion pentru a preintampina depopularea ?

Creat de cucubau, Noiembrie 21, 2012, 10:35:44 AM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

In cazul de mai sus trebuie pusi stupii seara si in aceas noapte se pleaca cu ei in pastoral

cipriene

in primavara asta vreau sa-mi pun stupii pe pavilion. m-a speriat ideea depopularii.
oricum o sa-i urc pe pavilion in seara de dinaintea plecarii, altfel nu vad cum as putea?!!
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

pharaonu75

Inainte sa pui stupii pe pavilion, te rog sa faci o serie de poze cu el strans si desfacut, pentru ca avem cativa colegi pe aici care ar fi tare bucurosi ca sa il vada!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

bio

Citat din: romikele din Ianuarie 11, 2013, 09:02:45 PM
.......
E interesanta observatia, poate cei care ierneaza la sol si urca stupii pe pavilion la plecare confirma sau nu...

Ani in urma, dadeam stupii jos dupa pavilioane, dar nu imi aduc aminte sa ma fi confruntat cu depopularea de a doua zi cind urcam primavara stupii pe pavilioane la plecarea dupa vatra de iernare.

kamy

Populari,depopulari,se intampla in orice stupina cu stupii apropiati ,chiar si stupi varsati!
E mai vizibila in momentu in care ai hibrizi care stau mai prost cu gps-ul!
Daca pui stupii mai lesinati jos,cand vine lucratoarea de-a valma fiind matca mai slaba o hacuie,ai tras lozu necastigator!dac-i pui pe hai mai buni se betoneaza de nu poti ridica podisoru ca te mananca,mai ales la 2 matci!
Prostia ar fi sa incarci seara si a doua zi dimineata direct in cules,atunci sa vezi depopulare si repopulare!
Dar e si un avantaj la mutare au vagonul punct de reper si au orientarea facuta,pleaca la cules din primele minute!
Nu as schimba vagonul pentru toti varsatii!