Prima lucrare cand se incalzeste vremea

Creat de dan.smarandoi, Februarie 04, 2011, 09:53:59 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 07, 2013, 10:50:19 PM
Daca fundul stupului e din plasa pe toata suprafata, nu prea mai conteaza cum sunt puse ramele fata de urdinis.Cantitatea de aer care patrunde prin urdinis este infima fata de aerul care intra prin plasa. Oricum la fundul cu plasa e obligatoriu ca podisorul sa fie perfect etans.
Conteaza nu atat prin cantitatea de aer incriminata, cat prin usurarea manoperei la stupii foarte apropiati unul de celalalt si dupa cum am mai spus, la pozitia hranitorului fata de directia de inclinare a stupului - daca aceasta exista.

romikele

Citat din: ursulakhe din Ianuarie 07, 2013, 10:46:42 PM
acum vizionez filmarea lui dan puisoru care se intituleaza "LECTIE DESPRE IERNARE,IN STUPINA LUI DAN PUISORU"  o vad cred a 10 oara si incerc sa intaleg de ce el a pus pe podisor si acea folie dupa ce a pus materialul respactiv?nu ii creaza condens?...

De ce nu-l intrebi? :wink2:

Marius-ursulakhe

As dori sa pun o filmare de pe youtube dar nu stiu
Cu aceasta ocazie rog administratori sa o puna ei in locul meu -APICULTURA- VIDEO
este filmarea lui APISYUSTIN in legatura cu prima lucrare de primavara in stupina unde se explica multe  :)

die furrer

Va salut dragi apicultori.
Azi am profitat de "vremea buna" si am fost pe la albinute sa ce mai fac.nu am mai fost de 2 saptamina asa ca am profitat.Le am ascultat "ce au de spus :) "  am curatat urdinisurile, si binenteles avind stupi verticali cu funt antivaroua iernez tip clopot am dat jos podisorul si mam uitat prin punga le ele sa vad pe unde au ghemul format.
Toti in afara de unul chem frumos pe 4 5  intervale in partea cu urdinisul unde bate soarele printre rame, in afara de unul care avea ghemul pe sus.
Atesez poza de azi sa vedeti si apoi poza de acuma 2 sapt
Binenteles ca am ramas mirat, acuma eu incepator zic ca sunt sus si au ramas fara mincare nu au ce cauta pe rame mai ales ca nu era o freme ca altadata de plimbat pe rame. Cuibul e acuma inspre spatele cuibului si dupa cu vedeti sunt sus.
Vreau sa spun ca am facut o turta repede miere cu zahar tos li le am asministrato.
Va rog sa ma ajutati cu pareri, sau daca am gresit cu ceva sa postati
poza 2 este de acuma 2 sapt aceasi familie
a 3 a poza e cu turta administrata cam 1 kg
va multumesc
:)
sa aveti parte de vreme buna

die furrer

poza de azi nu a puso incerc din nou

bucovineanu

Se pare ca intradevar nu prea au mancare. Ai procedat bine punandu-le turta, dar inca mai e mult pana la primavara. Nu au avut suficienta mancare cand au intrat la iernare. E de invatat din aceasta experienta. Toamna unii stupari se zgarcesc sa le completeze rezervele. Iarna vor sa le dea mancare, dar nu prea au cum.
Daca in toamna se cheltuiesc 50 de lei pentru a completa rezervele unei familii, e mult mai putin decat daca familia moare peste iarna.

Bătrânul

torta se face cu zahar macinat. Cum ai procedat sa nu-i strivesti atunci cind ai pus turta ?

die furrer

Va multumesc frumos pentru raspunsul rapid
Se para ca intradevar aveti dreptate dar nu stiu de nu au micare ca nu mam zgircit la celelalte nu am probeleme nu pot sa mi explic ce sa intimplat sa fi avut mult puiet toamna tirziu si au cunsumat mult unde s a format ghemul?
nu stiu sincer ...
de invatat e pt mine mai mula atentie si cine poate sa se mai uite la ei ca vede ochiul e adevarat
le am ascultat aveau sunetul constatt la o usoara lovitura si ridica sunetul apoi revenea chiar nu inteleg bine ca am vazut
stiu ca nu are ce cauta turta in cuib deja pina nu ies odata
fara un zbor de cutatire voi avea probleme la stupul asta cu diarea:(

die furrer

nu nu am fost cu fum usor am dat putin putin cu fum doar dupa ce sau retras intre rame am pus turta
deviza "nu amorim nici o albinuta" :)

dorindafi

Citat din: die furrer din Ianuarie 13, 2013, 03:33:42 PM
nu nu am fost cu fum usor am dat putin putin cu fum doar dupa ce sau retras intre rame am pus turta
deviza "nu amorim nici o albinuta" :)
=))  numai ca deviza asta nu se poate respecta  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

costelgeorgel

Citat din: ursulakhe din Ianuarie 08, 2013, 08:13:26 AM
As dori sa pun o filmare de pe youtube dar nu stiu
Cu aceasta ocazie rog administratori sa o puna ei in locul meu -APICULTURA- VIDEO
este filmarea lui APISYUSTIN in legatura cu prima lucrare de primavara in stupina unde se explica multe  :)

Domnule ursulakhe eu sincer am ramas MASCA. La albinele mele fara masca....niciodata!!!

stefan1

Citat din: die furrer din Ianuarie 13, 2013, 03:01:29 PM
...
Vreau sa spun ca am facut o turta repede miere cu zahar tos li le am asministrato.
Va rog sa ma ajutati cu pareri, sau daca am gresit cu ceva sa postati
....

  A spus si Batranul, turtele nu se fac decat cu zahar pudra. Cel tos nu se va dizolva si va cadea pe fund in mare parte.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

die furrer

cred ca nu m-am exprimat bine
zahar pudra scuze

die furrer

reteta
Turta din pastă de zahăr pudră și miere
     Această turtă, care este ușor de preparat și administrat, este un produs cu mare eficiență, fiind consumat cu plăcere de către albine, ea fiind ideală pentru hrănirile de stimulare sau de salvare a familiilor rămase fără provizii în timpul iernii sau primăverii.

     Se va folosi la prepararea sa un zahăr pudră de calitate, iar mierea provenită de la familii sănătoase, să nu fie cristalizată.
     Preparare: Se amestecă la rece 4 părți de zahăr pudră cu o parte miere (puțin încălzită în prealabil). Se frământă energic, trebuind să rezulte o pastă de consistența aluatului. Dacă pasta este prea tare, se adaugă miere, iar dacă este prea moale se mai pune zahăr pudră. Pentru o mai buna invertire a zahărului este recomandat să se adauge și 1-2 g sare de lămâie la 1 kg de pastă.
     Administrare: Pasta se administrează sub formă de turte a 0,25 - 1 kg, puse pe folii de plastic găurit, tifon, farfurii de plastic de unică folosință, etc., deasupra ramelor, unde albinele au acces direct. Se poate folosi în tot timpul anului, în toate cazurile, mai puțin la hrănirea de completare.
     În această pastă se pot îngloba: polen, înlocuitori de polen, ceaiuri medicinale, Protofil, medicamente, s.a.m.d.

bucovineanu

Zaharul pudra din comert contine amidon pentru a nu forma bulgari. Zaharul obtinut prin macinare in moara cu ciocanele nu e destul de bine maruntit si va fi greu consumat de albine.
Nu stiu care ar fi mai potrivit pentru turte. Oricum mare parte din turta va fi scoasa in primavara prin urdinis. Daca o familie a terminat mierea din rame, nu va ajunge in primavara numai cu turte. Turta ajuta familia sa supravietuiasca cateva zile pana temperatura permite albinelor sa se mute in zona unde exista miere pe rame.
Cea mai buna ar fi mierea cristalizata.
Si mai repet inca odata: FAMILIILE DE ALBINE TREBUIE SA INTRE LA IERNARE IN FIECARE TOAMNA CU REZERVE DE HRANA CARE SA LE AJUNGA PANA IN PRIMAVARA, ORICAT DE GREA AR FI IARNA.