APIMONDIA 2009 Franta

Creat de milu56, August 17, 2009, 03:33:52 AM

« precedentul - următorul »

andrei_calinescu

Eu calare pe...multi cai. Cu platforma ptr carat magazine, bidoane, nuclee....maruntisuri. Te scoate din orice.

andrei_calinescu

Asezare magazine pe timp de iarna.

andrei_calinescu

Model nucleu de imperechere pe tri rame Dadant(in  Franta le spune Mexicani):

andrei_calinescu

Starter inchis pe 5 felii

andrei_calinescu

Finisor in pozitie de tragere

andrei_calinescu

Paleti (acestea sunt pentru nuclei, intra 6 pe palet)

andrei_calinescu

Gagica spatelui: Fenwick-a

andrei_calinescu

Am sa inchei cu ce e cel mai important: gazdele mele. Ochii si mainile lor  vorbesc de la sine, cred

proapi

Acum ma vezi si pe mine.

D006

Pe un forum nea gicone spunea asa :
"De multe ori m-am intrebat din ce poate sa traiasca un astfel de oras medieval daca nu are nici un fel de industrie, asa cumeram obisnuit la noi sa vad....raspuns :din turism si comert.
Gicone de BmV "
Vreau sa mai adaug atat :  francezii nu fac productie in oras !  daca ati fi mers in afara orasului spre mare ati fi vazut in apa culturi uriase de midii iar spre deal ati fi vazut podgorii imense . Printre acestea raspandite si zeci de stupine.

stefan1

Citat din: dragos2006
... daca ati fi mers in afara orasului spre mare ati fi vazut in apa culturi uriase de midii iar spre deal ati fi vazut podgorii imense . Printre acestea raspandite si zeci de stupine.
Si nu omorau viticultorii albinele ca le mananca strugurii?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

valter

Ba da, omorau cu cele peste 30 tratamente, unele cu aviatia. Da se despagubeau, beau vin pana ce uitau de suparare.
Cateva poze de la stupina vizitata in franta si la valter sunphoto.ro.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

stefan1

Inseamna ca tot la noi e mai bine. Aici, pana e saracie, nu au de unde sa faca 30 de tratamente si mai scapa cate o albina. :razz:  :razz:  :razz:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

milu56

In Romania deocamdata sunt cele mai bune zone ecologice din europa.

D006

Vrau sa mai adaug cateva poze facute la apimondia care mi s-au parut interesante.