Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

ionel07196555

Citat din: marius_vfp din Ianuarie 30, 2013, 09:50:39 PM
Citat din: ionel07196555 din Ianuarie 30, 2013, 09:29:14 PM


SANTETI multumit de grosimea BERNARDO am si eu asa ceva am vrut bani pe ia a doua zi si nu am mai putut sa stricat la la a10 ....15 trecere prin ia si la reparat la iasi au reparat ca la romani cu cicanu
ai putea mai exact sa detaliezi ce produs ai cumparat de la ei , si ce anume sa stricat , sunt interesat de un grosier de la ei si nu asi vrea sa dau banii pe prostii

spor
BERNARDO 330 DAR MAI CITESTE AICI SI DINCOLO
   EU NU AS MAI LUA DE LA ei [CORECT ] CA MAINE scchimba MARIA si ramane palaria sau daca esti aproape mergi in servis si cauta ceva si arunci o privire acolo si ati faci o ideie e an curte la electrica
sa auzim de bina
                       OCHI MARI

bucovineanu

Nu -si merita pretul. Chiar ei spun ca e pentru amatori. Ori daca vrei sa faci stupi e nevoie de o scula macar semiprofesionala.

Porfy66

Eu am tot de la Bernardo un ADM 260 - 230 V si pot spune ca nu sunt prea multumit. Nu sunt nemultumit ca e marca Bernardo ci pentru ca un echipament semiprofesional e tot un echipament de hoby ceva mai bun.
Ce nu ma multumeste? Partea de rindeluire e ok... dar dupa opratiunea de rindeluire pe o fatza a scandurii trebuie sa fac unul din canturile scandurii. Aici e prima problema. Acel "Limitator stabil pentru rindeluire cu ghidaj prismatic, inclinabil 90° pana la 45°" cum ii zic ei nu poate fi pus la 90 grade fatza de planul mesei de rindeluire deoarece este un pic torsionat. Adica daca la unul din capete formeaza 90 grade cu planul mesei, la celalat capat are 91 de grade si uite asa cand vrei sa faci panouri sa lipesti doua scanduri vei vedea ca ai intre ele o jumatate de milimetru fanta...
Apoi cea mai mare problema e la partea de grosime (degrosare)... Normal ar fi sa bag scandura si sa o astept in partea cealalta ca o trage singura prin masina. Asa ceva nu se intampla... o trage un pic dar trebuie sa o imping si eu de ma ia cu transpiratii.... Alta problema este ca dupa ce fixez sa zicem 2 cm si trece scandura maina nu mai ramane la 2cm ci se duce in 2,1 sau in 2,2 cm si iar trebuie sa dau din volan sa o aduc pe 2cm si iar sa blochez.. si tot asa...
Ca sa dau un metru cub de scandura cred ca imi ia zece zile si sa lucrez de dimineatza pana seara..
:hi: :hi: :hi:

sorinma

Citat din: Porfy66 din Ianuarie 31, 2013, 12:47:13 AM
Eu am tot de la Bernardo un ADM 260 - 230 V si pot spune ca nu sunt prea multumit. Nu sunt nemultumit ca e marca Bernardo ci pentru ca un echipament semiprofesional e tot un echipament de hoby ceva mai bun.
Ce nu ma multumeste? Partea de rindeluire e ok... dar dupa opratiunea de rindeluire pe o fatza a scandurii trebuie sa fac unul din canturile scandurii. Aici e prima problema. Acel "Limitator stabil pentru rindeluire cu ghidaj prismatic, inclinabil 90° pana la 45°" cum ii zic ei nu poate fi pus la 90 grade fatza de planul mesei de rindeluire deoarece este un pic torsionat. Adica daca la unul din capete formeaza 90 grade cu planul mesei, la celalat capat are 91 de grade si uite asa cand vrei sa faci panouri sa lipesti doua scanduri vei vedea ca ai intre ele o jumatate de milimetru fanta...
Apoi cea mai mare problema e la partea de grosime (degrosare)... Normal ar fi sa bag scandura si sa o astept in partea cealalta ca o trage singura prin masina. Asa ceva nu se intampla... o trage un pic dar trebuie sa o imping si eu de ma ia cu transpiratii.... Alta problema este ca dupa ce fixez sa zicem 2 cm si trece scandura maina nu mai ramane la 2cm ci se duce in 2,1 sau in 2,2 cm si iar trebuie sa dau din volan sa o aduc pe 2cm si iar sa blochez.. si tot asa...
Ca sa dau un metru cub de scandura cred ca imi ia zece zile si sa lucrez de dimineatza pana seara..
:hi: :hi: :hi:

Frumoasa descriere...acum  nu mai poate spune cineva ca nu stie ce poate scula
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

marius_vfp

daca la o scula de aproape 1000 de euro nici macar nu trage scandura , si are motor de 2kw , ma lasa rece , si nu e ceva care sal cari sub brat , are 160kg din datele tehnice , oricum raman dator pt. informatii .

atunci lamuriti-ma , catre un grosier semiprofesional de care sunteti multumit,  macar o marca .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

sorinma

la 1000 euro poti lua dewalt, sau la mai putin makita.personal nu am incercat nici una nici alta ca si grosime,dar sunt multumit de alte scule marcile astea  in general.gasesti pe net o multime de demonstratii cu ele si pareri
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

ionel07196555

     METABO  are la obi 260mm la oferta era vro 3200 

marius_vfp

stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cristian bh

Citat din: Porfy66 din Ianuarie 31, 2013, 12:47:13 AM
Eu am tot de la Bernardo un ADM 260 - 230 V si pot spune ca nu sunt prea multumit. Nu sunt nemultumit ca e marca Bernardo ci pentru ca un echipament semiprofesional e tot un echipament de hoby ceva mai bun.
Ce nu ma multumeste? Partea de rindeluire e ok... dar dupa opratiunea de rindeluire pe o fatza a scandurii trebuie sa fac unul din canturile scandurii. Aici e prima problema. Acel "Limitator stabil pentru rindeluire cu ghidaj prismatic, inclinabil 90° pana la 45°" cum ii zic ei nu poate fi pus la 90 grade fatza de planul mesei de rindeluire deoarece este un pic torsionat. Adica daca la unul din capete formeaza 90 grade cu planul mesei, la celalat capat are 91 de grade si uite asa cand vrei sa faci panouri sa lipesti doua scanduri vei vedea ca ai intre ele o jumatate de milimetru fanta...
Apoi cea mai mare problema e la partea de grosime (degrosare)... Normal ar fi sa bag scandura si sa o astept in partea cealalta ca o trage singura prin masina. Asa ceva nu se intampla... o trage un pic dar trebuie sa o imping si eu de ma ia cu transpiratii.... Alta problema este ca dupa ce fixez sa zicem 2 cm si trece scandura maina nu mai ramane la 2cm ci se duce in 2,1 sau in 2,2 cm si iar trebuie sa dau din volan sa o aduc pe 2cm si iar sa blochez.. si tot asa...
Ca sa dau un metru cub de scandura cred ca imi ia zece zile si sa lucrez de dimineatza pana seara..
:hi: :hi: :hi:
o metoda de a incleia panouri spunand ca e adevarat ce spuneti cu indreptarea pe cant cu unghiuri de 89,90 sau 91grade si fanta dintre ele si pe topicul dlui Ardelean sunt precizati primii pasi cu exactitate si ceea ce vreau sa adaug este ca ar fi obligatoriu in primul rand dupa taiere la lungime plus cei 5 cm si spintecarea la latimi intre 6si 8 hai 10 cm cu indulgenta urmand ca fiecare panou sa fie asezat in fata,trasa cu creionul o linie perpendiculara si scandurile numerotate iar la indreptarea pe cant buc. cu  nr par cu fata la stelul de indreptare iar buc cu nr impar cu spatele la stel si astfel se obtine un panou drept ca altfel se curbeaza ,si cine are mandrina in capul arborelui de rindeluire cu burghiu de 8mm da gauri pt dibluri de lemn astfel centrand panoul sa ramana fixate si sa nu alunece cand se pun in presa  :hi: :hi: :hi:

barabasl

dupa parerea mea (asa fac si eu) o metoda mai eficienta este sa rindeluisti pe cant doua bucati alaturate deodata, asezate fata-n fata. Astfel nu mai are importanta daca unghiul dintre fata si cant nu este perfect de 90. amindoua bucatile vor avea celasi unghi si cind asezi cele doua buc una linga alta ele vor fi drepte.

barabasl

atasez si o schita

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

cristian bh

Citat din: barabasl din Februarie 01, 2013, 06:58:23 AM
dupa parerea mea (asa fac si eu) o metoda mai eficienta este sa rindeluisti pe cant doua bucati alaturate deodata, asezate fata-n fata. Astfel nu mai are importanta daca unghiul dintre fata si cant nu este perfect de 90. amindoua bucatile vor avea celasi unghi si cind asezi cele doua buc una linga alta ele vor fi drepte.
da cand lipesti doua buc e bine
cand un panou are mai multe buc atunci e altceva mai e aspectul ca in anumite cazuri e nevoie de o fata curata sa zic asa iar facand mai multe panouri si configurandule inainte unul peste altul in cruce numerotate si cu dibluri de centrare va asigur ca rezultatul e  :ok:

barabasl

Cristian,

Poate sint eu mai greu de cap. Nu prea inteleg ce vrei sa spui.
Te rog pune cite o virgula, un punct, un alineat nou... adica desparte ideile cumva

Daca ai un panou format din mai multe scinduri... tot cite doua vor fi una linga alta  :) - daca la asta ai vrut sa te referi