Pagina lui tuturicius

Creat de tuturicius, Mai 15, 2015, 05:59:10 PM

« precedentul - următorul »

Porfy66

Frumos .. Vad ca esti pus serios pe treaba! Bravoo!
Cum a mers rapitza?
:hi: :hi: :hi:

MirceaCalin

Bravo !
Şi vă faceţi şi meseria de mv ?

bio

Citat din: tuturicius din Mai 15, 2015, 05:59:10 PM
Bine v-am gasit!
Numele meu este Tuturici Decebal. Sunt nascut in 1972 in Arad, casatorit, am o fata de 10 ani. Am absolvit Facultatea de Medicina Veterinara din cadrul USAMVBT din Timisoara. Locuiesc in satul Galșa, comuna Șiria, la 30 km de Arad.
Am inceput anul trecut in primavara cu 5 familii. In momentul acesta am 9 familii si 13 roiuri si si ma dezvolt in continuare.
Folosesc stupi ME, cu urdinis superior si podisor hranitor prevazut si cu sita pentru transport.

Decebal, ...!.. :welcome:

tuturicius

Multumesc!
Nu am extras inca. Eu am facut ce numesc americanii checkerboarding. Ramele cu nectar/miere intercalate cu rame goale, pentru prevenirea roitului. La ME C3 e coronita lor, in C2 au ouat pana in leat sus, si asa le-am fractionat coronita.  Cred ca din cauza asta capacesc mai greu, pentru ca probabil e mai imprastiata mierea. Cel putin asa mi se pare, nu prea am eu experienta, dar comparand cu FS de anul trecut ,cand nu am miscat ramele din magazin.
Am fost si alaltaieri sa vad daca nu zahariseste, nu era. Banuiesc ca au amestecat rapita cu salcamul. Nu ma intereseaza. Obiectivul meu principal e sa nu-mi roiasca. Restul, finețuri .... miere pe sortimente .... anii viitori.
Dupa aprecierea mea cred ca am vreo 10 kg acum in magazin. Maine sau poimaine extrag vreo doua rame de la fiecare care sunt mai capacite,nu mai am corpuri ca sa le dau C4 si vreau sa aibe spatiu. Alaltaieri doua rame erau capacite o treime. Daca tot nu zahariseste nici nu m-as grabi sa o scot, ca sa fie capacita cat mai mult. Mierea asta o sa ajunga deja pe la prieteni, cunostinte si nu vreau sa ma fac de cacao  :D

tuturicius

Am renuntat cu parere de rau la meseria mea deoarece aici la noi au disparut animalele. E plin de fabrici de automotive, oamenii lucreaza pe schimburi si nu mai cresc animale. Pe strada mea, de exemplu, nici macar porc nu mai are nimeni. Ce sa mai zic de cai, vaci ...

tuturicius

Mircea, bio si voua va multumesc pentru primirea calduroasa!  :hi:

NYK74

Ținele ocupate,nu exagera dar punele la treabă,ca de nu îți dau ele tie de treabă,  :), bagă FA la construit.
Bine ai venit :hi:

tuturicius

Ura! Cu capacele astea am incheiat prima serie de stupi productie proprie.

tuturicius

#23
Citat din: NYK74 din Mai 16, 2015, 01:47:34 AM
Ținele ocupate,nu exagera dar punele la treabă,ca de nu îți dau ele tie de treabă,  :), bagă FA la construit.
Bine ai venit :hi:

Bine te-am gasit!
Mi-au construit pana acum in C3 8-10 faguri, le-am dat corpul numai cu foita
- cuibul este pe 2 corpuri
- In primavara le-am bagat o rama claditoare pe care am schimbat-o cand a fost capacita
- la 2 am bagat deja a doua rama claditoare, au 2 si schimb cate una la 7-10 zile. la acestia am si ridicat o rama cu puiet si una scuturata, am facut un roi, l-am tinut 2 zile pe aceeasi vatra ca sa le las culegatoarea; la astia ma gandesc sa le las fagurii crescuti in magazie, sa nu le mai dau acolo FA ... sau sa le mai dau si lor...?
- la alti doi urma sa le iau acum cate o rama cu puiet si sa le bag a doua rama claditoare dar m-am blocat pt ca nu mai am lazi. La astia voiam sa le bag a doua rama claditoare numai pe jumatate de rama, cealalta jumatate cu FA. Nu stiu daca nu sunt prea mult doua rame claditoare intregi.  Acum daca raman doar cu o claditoare nu stiu cat de des sa o schimb. Daca e numai una si o schimb la 7-10 zile nu mai apuca sa o capaceasca si nu mai scot nici un varroa. Sa o las mai mult ... avand ele si de lucru cu crescut faguri in magazie ...? Dar cu fagurii din magazie mai termina de crescut ... sa le mai iau din ei si sa le mai dau FA acolo ... vorba ta - oare nu exagerez ...? Dilema mare  :) As prefera sa exagerez un pic, ca sa previn cat se poate roitul, dar nici nu as trage de ele ca de sclavi. Nu prea stiu unde e limita, ca sa zic asa. De aia ti-am si prezentat tabloul, ca sa iti dai o parere.
Matcile sunt tinere, toate sunt de anul trecut, cea mai batrana e din iulie.

:hi:

NYK74

Sunt mulți factori in joc, doar oprirea roitului, productie de miere, dezvoltare familii, depinde pe ce mergi, sau pe toate având cite putin din toate.
Eu acest an am sacrificat mierea pe dezvoltare nr familii,la Dadant pe 10 r le puneam FA intercalati, cîte 3 si erau construiti în 4-5 zile, dădeam afară si puneam altii, mergi in functie de cit de repede le construiescsi e de preferat de scos până sa pună puiet in ele,
Acum la cules am pus cat de 1/2 si le las sa adune ceva miere, in timpul cit am dat FA la construit la 7-10 zile le scoteam si cite o rama cu puiet capacit ajutând roii formați, lea iesit fumul de roit golite de PC si cu FA de construit.
Rama claditoare nu folosesc, dar într-un Dadant de 10 r una e de ajuns, o scoti când puietul e copt citeva zile inaintesa iasă .

tuturicius

Noaptea trecuta m-a lovit inspiratia  :D

tuturicius

Mai sa-mi caut un carton mai acatarii

tuturicius

Daca vrei cu adevarat, poti! :D
Un surub caruia i-am facut freza cu freza  :D

tuturicius

Matca marcata stil Bucovineanu. Incep sa ma specializez  :)
Data viitoare o sa incerc cu vopseaua un pic mai groasa. Asa e direct din cutie. Cum o fac mai groasa inca nu m-am gandit.

tuturicius

o sa pun maine un pic de vopsea intr-un polonic , o sa o amestec continuu si o sa suflu cu foenul in timp ce amestec.