gripa noua

Creat de centrifuga, Noiembrie 03, 2009, 08:10:08 PM

« precedentul - următorul »

centrifuga

cum e cu gripa asta porceasca?
o fi la fel cu cea aviara?
cunoasteti pe cineva care a trecut de aceasta boala?
veninul de albine luat toata vara si consumul regulat de produse apicole or fi produs ceva rezistenta a organismului stuparului?

stefan1

Eu cred ca aceasta gripa este o treaba foarte serioasa. Ca de obicei, noi luam lucrurile usor apoi cautam solutii de scapare in ultimul moment. Cunosc pe cineva din Suedia, care imi spunea din vara ca guvernul a platit anticipat la nu stiu ce firma straina de renume in domeniul vaccinurilor, ca sa aiba prioritate la livrare in caz de necesitate. Stiau de atunci exact cine au prioritate la vaccinare si spitalele asigurau aparatura de asistare la probleme grave respiratorii. Se stie ca la evolutii mai grave ale gripei, e necesara ventilatie mecanica, fara de care persoana se sufoca si moare. Cate astfel de instalatii avem noi, si pe cine ventilam si pe cine lasam sa 'crape'?
Viroza zice ca are 4 stadii de evolutie, care se vor intinde pe cca doi ani. Acum suntem in stadiul doi de dezvoltare. Virusul poate deveni pe zi ce trece mai agresiv. De fapt se vorbeste de 4 varietati ale virusului si chiar vaccinul nu induce imunitate pentru toate acestea. Ba mai mult, se spune ca virusul produce o 'adormire ' a imunitatii si dupa ce am invins una din tulpini, putem mai usor sa ne imbolnavim de alta tulpina a virusului in perioada urmatoare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Din cate stiu eu gripa este un virus care a omorat mai multi oameni decat orice alt virus in istoria umana.
In acest caz dintr-o discutie am aflat ca femeile gravide au fost printre primele victime. Ca orice virus are efect cel mai pronuntat asupra celor cu un sistem imunitar slab. Da, eu sunt convins ca produsele apicole contribuie mult la intarirea sistemului imunitar. Veninul, mierea, polenul, propolisul isi aduc o contributie majora in sanatatea umana. Personal maresc un pic doza si ma feresc de aglomeratie publica. Se ofera vaccinul aici dar inca nu am decis sa-l fac.

milu56

Cred ca este dirijata,mai mult ar trebui sa le fie frica la americani,de aceasta gripa.
[youtube=600,480]http://www.youtube.com/v/ljq6LQlufZ8[/youtube]
aici nu se stie de gripa.

D006

Spanish Flu
The 1918 flu pandemic (commonly referred to as the Spanish Flu) was an influenza pandemic that spread to nearly every part of the world. It was caused by an unusually virulent and deadly influenza A virus strain of subtype H1N1.
It is estimated that anywhere from 50 to 100 million people were killed worldwide which is from three to seven times the casualties of the First World War (15 million), making it the most deadly natural disaster in human history.
Nu cunosti datele istorice.
A fost cea mai ucigatoare boala ce a cunoscut omenirea si in cativa ani 50 - 100 de milioane au pierit.

milu56

Dar nu e ceva nou,aceasta boala?

D006


milu56

Citat din: AndreiRNNu
Grija mare sa nu te ia boala,carcotasule,ce ne facem fara tine?

D006

Propolis, pastura si miere si nu se lipeste.

teoalbina

Interesant! Câte lucruri se cunoșteau încă din 2009!

dan sebastian

Asta e valoarea unui forum. Inca se gasesc discutii reale foarte usor. Pe facebook nu gasesti o postare dupa  2 saptamani nici daca insisti la greu. Si cand realizezi ca facebookul e responsabil de disparitia majoritatii forumurilor.
Acum, privind retrospectiv, a revenit gripa spaniola de acum o suta de ani, cu denumirea generica de Covid-19.
Toata planeta a facut puscarie 2ani prin restrictiile impuse.
Cel mai interesant e lupta celor care sunt impotriva vaccinului.
Desi exista solutie sa iesim din criza sunt multi care nu vor.
A trecut deja valuri si urmeaza al 5 lea. Am supravietuit si la Varianta Delta si la Omicron. Sa vedem ce mai apare.
Sa ramanem sanatosi sa aiba cine se ocupa de albine si in continuare.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

PricopArthur

Era o sectiune a forumului pe care nu o citeam niciodata. Oamenii se automanipuleaza. In cazul de fata, spun ca propolisul ma salveaza de gripa. O spun de cat mai multe ori, de ajung sa o cred si eu.
Miere multă şi inimă curată!

stefan1

Citat...
A trecut deja valuri si urmeaza al 5 lea. Am supravietuit si la Varianta Delta si la Omicron. Sa vedem ce mai apare.
...

Din pacate Omicron acum incepe sa-si arate puterea la noi, iar cum de revelion s-au anulat restrictiile si oamenii au profitat, nota o vom plati in perioada urmatoare. In Germania sunt multe landuri unde nu se admite reuniuni mai mari de 10 persoane si chiar reuniri de familie. Dar sunt si vesti mai bune. Am o verisoara in Suedia si lucreaza la o microintreprindere de medicamente. Acum au o colaborare cu o firma americana si fabrica un vaccin anticovid numit Novavax. E in stadii avansate de testare, chiar si in Romania sunt persoane care sunt in stadiul 3 al procesului de testare. Uite, un interviu cu aceasta:
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/sanatate/experienta-unei-romance-care-a-participat-la-testarea-noului-vaccin-novavax-am-avut-efecte-secundare-la-placebo-nu-la-vaccin-1767163
Spre deosebire de cele precedente, care stimulau celulele sa produca o proteina prezenta pe invelisul virusului si dupa care sistemul imunitar va recunoaste covidul, acest vaccin contine direct proteina. Poate asa va fi mai usor de acceptat. / O alta veste importanta este aparitia pastilei Paxlovid, aprobata recent in SUA si in Anglia si in curs de aprobare in mai multe tari. Se spune ca tratamentul e de 6 zile si pastilele inhiba capacitatea de inmultire a virusului si are efecte foarte bune, evitand cazurile foarte grave in proportie de 89% fata de lotul martor. E produsa de Pfizer dar e cam scumpa si se pare ca din ianuarie incepe sase gaseasca pe piata. 
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

PricopArthur

Ms de info. I totdeauna am citit cu interes ce scrii.
Miere multă şi inimă curată!