Gheorghita Constantin

Creat de gheco, Decembrie 09, 2009, 11:15:38 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

Citat din: ghecoSi "mierea ursului"
Mierea ursului cred ca este alta planta, Pulmonaria Officinalis.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

gheco

Citat din: stefan1
Citat din: ghecoSi "mierea ursului"
Mierea ursului cred ca este alta planta, Pulmonaria Officinalis.
Asa este denumirea in zona.
Eu citesc cu foarte mare interes si atentie informatiile foarte pertinente oferite de dumneavoastra.
Cu stima
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

sfantul spiridon

eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

orbanstefan64


gheco

Am fost plecat cateva zile si nu am postat. Multumesc pentru urari. Fiind nascut in zodia gemeni primesc urari de 2 ori pe an:23 aprilie (Gheorghita este numele de familie) si 21 mai (Constantin este numele meu).
Cu stima
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Si acum cateva imagini din locul unde vreau sa dezvolt stupina
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Si alta de la nord spre sud
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Si cirs inflorit in padure
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Am fost la stupi. Surpriza foarte placuta. Caturile aproape pline cu miere de rapita si cu un inceput de capacit. Sambata trebuie sa fac o extractie si voi vedea si rezultatele la acest prim cules. Foto cu lanurile de rapita
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Am facut si o incercare de crestere de matci. O apreciez nereusita. Din 22 larve transvazate au fost luate in crestere in starter doar 2. Trebuie sa fiu mai atent. O poza cu rama portbotci. Cand voi avea un insotitor voi fotografia tot ce fac pentru cresterea matcilor.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Am facut si prima extractie pentru anul acesta. Spre surprinderea mea a iesit o medie de 14kg miere  de rapita pe familie. Un parfum deosebit la mierea de rapita.
Cu stima
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

janese

Citat din: ghecoAm facut si o incercare de crestere de matci. O apreciez nereusita. Din 22 larve transvazate au fost luate in crestere in starter doar 2. Trebuie sa fiu mai atent. O poza cu rama portbotci. Cand voi avea un insotitor voi fotografia tot ce fac pentru cresterea matcilor.
le-ai ranit cand ai preluat larva cu spatula...apuca larva dinspre spate nu de sub burta!..cand vrei sa preiei larva.....aceasta se comporta ca o galeata..si laptisorul care se aduna sub ea..ii da o rezistenta la inaintare si nu aluneca din fatza spatulei!!!...nu te grabi....incearca cu larve mai mari manuirea spatulei...ce spatula ai???modific-o asha cum itzi vine tzie la  indemana!

gheco

Multumesc domnului Janese pentru sfat. Trebuie multa atentie si indemanare. La a doua incercare am facut progrese. 50% luate in crestere.
Cu stima
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

sfantul spiridon

sa zicem ca gratarul sfaraie, ulciorul de vin merge des inspre beci, tortul de ciocolata nu se topeste pentru ca e frig....evodia pe deal infloreste, salcamul are flori de "nu il voi uita", ceva soare se vede printre 1000 de nori....
nu uitasem, nu uit
LA MULTI ANI!!!
simt ca ceva ne apropie, poate mirosul de carne fripta, si eu am un (o) sarbatorit(a) langa mine
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

crombra

Sa traiesti cu numele si cat numele sfinte Constantin.
Sa ai parte doar de sanatate si spor cat cuprinde in toate.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/