Plan ME?

Creat de andrei_salaj, Decembrie 14, 2008, 11:05:25 PM

« precedentul - următorul »

andrei_salaj

vad ca nu este nici un plan Me pe ici....si cred ca acesta e stupul viitorului...nu aveti dragi apicultori crv vreun plan..k ma intereseaza niste dimensiuni..

D006

este bun desenul.Cepare in neregula?

PricopArthur

Citat din: andrei_salajvad ca nu este nici un plan Me pe ici....si cred ca acesta e stupul viitorului...nu aveti dragi apicultori crv vreun plan..k ma intereseaza niste dimensiuni..
Uitete la celelalte subiecte ale lui kio si  valy gudas.
Miere multă şi inimă curată!

andrei_salaj

incerc sa ma hotarasc...vreau sa fac un stup din polistiren extrudat dupa Stas..ca tamplarul meu ii cam greu de cap...si daca il are..se ia dupa el..DECi:
vertical 12r+2 caturi de 11 1/2..da sa pot pune si rama normala ...vs Me 8 rame cum zise maximus...trag mai mult spre prima varianta :roll:

balasbebe

La ramele de 1/2 cred ca au dimensiunea de 14,3 cm. Cele 2 rame cand se suprapun trebuie sa dea dimensiunea celei din cuib de 30 de cm..

D006

Citat din: andrei_salajincerc sa ma hotarasc...vreau sa fac un stup din polistiren extrudat dupa Stas..ca tamplarul meu ii cam greu de cap...si daca il are..se ia dupa el..DECi:
vertical 12r+2 caturi de 11 1/2..da sa pot pune si rama normala ...vs Me 8 rame cum zise maximus...trag mai mult spre prima varianta :roll:
:hi:
Daca e greu de cap du-l la un curs de desen tehnic ca altfel se va uita pe schite ca curca-n craci! :rotfl:

D006

Citat din: balasLa ramele de 1/2 cred ca au dimensiunea de 14,3 cm. Cele 2 rame cand se suprapun trebuie sa dea dimensiunea celei din cuib de 30 de cm..
:hi:
Sectiune comparativa: rama STAS de 162 mm vs. rama redusa de 146 mm.

andrei_salaj

crz ca vrea sa mearga?e un batran tamplar de pe vremea lu' raposatu'..nu-i scoti din cap ce-i intra...aaa..si mai e cv...cand se pune pe baut nu se mai opreste 2-3 sapt...nu mai ai ce-i face..da cand se trezeste din mahmureala iese un lucru de la el din mana de te crucesti..cum naiba o reusit ase bn?....stie lucra cu lemnul...de fapt..el lucra mai mult cu fibrele..stie sa le puna intr-o mobila sau lada...k aia nu se mai desface din incheieturi veci..si lipeste cu clei de oase... :roll: ...
   II duc palinca dupa ce termina :rotfl:  :rotfl:
   sa trec la lucruri serioase...eu ma gandesc la Varianta B cea Stas........da ma tot incurca 4 cm ala de fiecare data cand imi arunc ochii pe schita :nebun:

D006

:hi:
Urmareste ce spun batranii! Experienta lor ne va ajuta. Eu nu mai pot da inapoi, cel putin pana nu intampin neplaceri suficient de serioase.

andrei_salaj

asa fac.....oricum..ma gandesc ca stiu mai mult ca mn..chiar daca cateodata is mai demodati..dar pe parcursul timpului,de la batrani de 70-80 de ani am invatat eu apicultura...si D-ul Balas m-a ajutat mult. :hi:

andrei_salaj

deci cum ramane kio cu planul asta?tuh pe care varianta ai mers?

D006

Citat din: andrei_salajdeci cum ramane kio cu planul asta?tuh pe care varianta ai mers?
:hi:
Am ramas pe varianta redusa. Vom vedea ce spune practica, mai bine zis ce vor face albinele. Nici eu nu agreez ramele detasabile pentru marirea inaltimii caturilor.

crombra

Andrei,
Gandeste logic. Vrei sa ai cat mai multe variante de aranjare a corpurilor cu cat mai putine tipuri de rame. Eu folosesc corpuri 1/1 in care intra rama de 300 mm, corpuri 3/4 ME si corpuri 1/2 reduse in care intra rama de 146 mm. Astfel pot folosi corpurile 1/2 cate doua si fac un corp pentru rame 1/1 sau individual si am magazine. In plus corpurile1/2 reduse sun si mai usor de manipulat cand sunt pline(mai ales de la o varsta incolo cand incep sa te doara toate cele). E bine sa-ti stbilesti  de la inceput varianta de corpuri optima ca mai incolo sa nu mai trebuiasca sa o iei de la capat.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

crombra

Si iti mai dau un sfat:
Mergi pe rame 1/1 standard. Eu m-am fript odata. Cand am inceput stuparitul batranul care m-a invatat avea stupi verticali cu rama 1/1 jos si 1/1 sus .Dar ramele erai mai inalte cu 20 mm. A facut el o teorie ca la culesuri bogate nu stai s abagi rame tot timpul, bla ,bla...au fost vreo doi ani cand am vazut astfel de rame pline ochi din scoarta in scoarta. Asa ca toti stupii mei erau mai inalti cu 20 mm.
cand am luat stupi din poliuretan ...probleme. Si machinui si acum cu cateva rame care au mai ramas netaiate. Sper ca anul care vine sa scap de ele.
In plus, daca vrei sa vinzi vreodata nu ai probleme.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

andrei_salaj

eu am ramas pe Stas...dar ma gandesc la dist aia de 4 cm intre corp si cat..in caz ca le inlocuiesc ramele de 1/2 cu 1/1