Completare tarzie rezerve hrana ?

Creat de Mihai., Noiembrie 18, 2013, 11:02:38 PM

« precedentul - următorul »

Mihai.

Buna seara   
In urma  unor probleme  nu am reusit sa fac completari la timp la unii stupi si  sunt cam dezorientat cu ce sa sa completez , dv  cum ati proceda ?

D006

la tine nu mai e vorba de completare a rezervelor de hrana ci de supravietuirea coloniei de albine peste iarna .
Poti rezolva treaba cu turte de ce ai , miere , zahar , fructoza , etc.

Mihai.

Ce ar  fi mai bun ca am  gasit de la   turte de zahar   simplu sau apimel ,apifonda  ca la pret nu este asa  mare diferenta .

cipri y

Eu as zice sa pui apimel ca este invertit si nu uzeaza asa tare albina,sau miere cristalizata in pungi.Bafta si iernare usoara la toti.

Mihai.

Multumesc de raspunsuri , si mai am o rugaminte  un sit  de incredere cu preturi mai mici  ?

dorindafi

nene Mihai, atunci cind vrei sa scapi coloniile de albine nu te mai gandeshti la pretz
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

antiopa din ardeal

 Tizule sa fi sanatos! (si pe mine ma cheama Dorin).
Dar e pacat sa imbogatesti comerciantii care in Romania de multe ori iti vand scump produse de 2 bani. E drept ca e putin tarziu pentru completare, dar daca nu-i deloc alta alternativa nu-i.
De ce sa nu invertesti zahar dupa metoda Gica Romanescu (Dumnezeu sa-l odihneasca) si cu acesta sa faci turte? Conteaza si puterea familiei a carei hrana trebuie completata. O familie puternica poate si acum desi e sfarsit de noiembrie sa duca din hranitor. Ma crezi?

dorindafi

eu te cred, ca am avut asemenea experientza    :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Mihai.

Buna seara   am cumparat dulcofruct 5,60 lei  am luat 25 Kg  sambata  le pun harana familiile sunt bine deoacamdata , ce parere  aveti de acest prod ,  aici in piatra  pe  apifonda mi sa cerurt 10 lei asa cu un zambet profitor , asa este cu intermediarii cand ajungi la ei , ,multumesc frumos de indrumari .

Florin D.

Decat apifonda la 10 lei mai bine miere de f.s. cristalizata...e 9.5 lei la engros.

cocobeny

In mierea cristalizate se mai adauga si putin zahar pudra, daca nu este f. cristalizata si la caldura curge, sau se pune miere c. in pungi suptiri si atat.  :hi:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.