Obiecte decorative .

Creat de marian sima, Mai 20, 2016, 10:40:06 AM

« precedentul - următorul »

marian sima

Acest topic se vrea a fi unul de discutii despre obiecte decorative si de arta ,la cererea unei persoane am facut incursiune in acest mediu ,stiti ca eu realizez diferite tipuri de matrite ,de aici pana la obiecte decorative nu a fost decat un pas.

Doua obiecte care au fost produse in matritele realizate de mine.

marian sima

Dupa acest obiect urmeaza sa fac matrita ,trebuie insa sa repar cornul cerbului.Baiul este ca totul este din rasina,eu as scoate cerbi in rasina si placheta sa o fac din lemn cu scoarta pe margine ca sa para mai natural.

marian sima

Doresc sa realizez si un basorelief cu Vlad Tepes (o scena povestita din viata acestuia) insa pe aceasta trebuie sa o realizez din ceara si pe urma sa o copiez.

ciucur

Ai mare rabdare. Cred ca este un proces destul de migalos.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

marian sima

Nu am rabdare,sunt doar incapatanat,cand i-mi propun ceva nu ma las pana nu-mi iese. :)
Si in domeniul matritelor experienta se acumuleaza ,din ce lucrezi mai mult din aia capeti experienta si lucrurile devin mai usor de realizat.

Saptamana viitoare trebuie sa realizez o matrita pentru un produs hibrid intre cupa si placheta ,trebuie sa realizez o comanda de 300 de astfel de obiecte.
Am sa pun o fotografie cu ele cand matrita va fi gata.




oroles

Imi place ca ai separat "arta" decorativa de "arta" in adevaratul sens al cuvantui. Obiectele facute de tine sunt decoratiuni. Pana la "arta" mai ai de munca. "Arta" se cam opune kitsch-ului. Doar arta moderna se apropie de kitsch. Ce vad eu prin pozele tale e "kitsch" (Fara suparare!). Dar, intre noi fie vorba, exista cumparatori si pentru asa ceva. Poate chiar mai multi decat cei care cumpara arta veritabila.
Succes!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marian sima

Ce se copiaza in masa nu e arta e produs de serie ,produsul de serie se vinde mult mai bine datorita pretului mic.
Acea statueta a fost realizata prima data din metal fluid ,insa cine a dorit mai multe a vrut ca statueta sa fie mai sclipitoare.

In imagine e realizata din metal fluid,multe statuete la dimensiuni impresionabile sunt realizate acum din metal fluid.

relutu


marian sima

O informatie despre metalul fluid,el este o pulbere metaliaca in amestec cu rasina.
http://www.complexart.ro/metal-fluid-copper-cu-turnare-la-rece-rame-cupru-1-kg.html