sirop fructoza sau zahar?

Creat de mmacreanu, Februarie 22, 2016, 07:57:44 PM

« precedentul - următorul »

mmacreanu

Ce este mai bine sa folosim pentru stimulare primavara? sirop de fructoza sau sirop din zahar? A facut cineva o comparatie pe stupi cu cele 2?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

romikele

În ce ma priveste, fara nici un dubiu, zahar!

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

flamadeezy

Pimavara sirop de zahar,toamna fructoza.

Eugen B

da sigur ca sa facut. avantaju mai e ca in sirop de zahar mai bagi si protofil, ala de fructoza e bun pentru multe , dar de stimulare nu prea.
daca vrei sa te impaci, dar nu are rost , pui si zahar si sirop si apa si protofil :))

mmacreanu

Citat din: Eugen B din Februarie 24, 2016, 09:49:55 AM
da sigur ca sa facut. avantaju mai e ca in sirop de zahar mai bagi si protofil, ala de fructoza e bun pentru multe , dar de stimulare nu prea.
daca vrei sa te impaci, dar nu are rost , pui si zahar si sirop si apa si protofil :))

am renuntat la el de cand am vorbit la telefon, o sa iau pentru la toamna ... am zis sa deschid subiectul sa vedem mai multe pareri!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

D006

Dorian a postat candva pe FB o poza cu compozitia siropului pe care il administreaza la albine . Cine a vrut sa invete a avut ce.

mmacreanu

Citat din: D006 din Februarie 24, 2016, 09:18:56 PM
Dorian a postat candva pe FB o poza cu compozitia siropului pe care il administreaza la albine . Cine a vrut sa invete a avut ce.

poate nu am fost toti pe faza cand a postat ... nu ar fi bun un link catre ce a postat sa aflam toti?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

D006

nu pot deoarece daca imi aduc bine aminte pozele sunt pe un grup inchis.

Eugen B

mai e de invatat cu siropurile astea de zahar si de care or mai fi, cu timpul sper ca sa fac cum e mai bine in zona mea