Turta apiluk

Creat de petru.atudorei, Ianuarie 08, 2014, 12:13:11 PM

« precedentul - următorul »

petru.atudorei

NU vreau sa fac reclama la acest produs. dar as dori sa stiu daca a folosit cineva si ce rezultate a avut.

http://apiluk.ro/index.php/product_details/display/id/4

Mihai Sergiu

Din ce am vazut prin filme nea Ursu a folosit.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

petru.atudorei

da stiu... dar eram curios daca a mai folosit cineva. Si daca e buna. are un pret mult mai mare decat alte turte...dar si la continut e diferit.. scrie ca contine polen

D006


mmacreanu

Cei de la Apiluk au 2 feluri de turte, apiluk v si apiluk p, ele se deosebesc la pret si la continut. apiluk v este hrana energetica iar apiluk p este proteica.
Cine a folosit ne poate spune daca este consumata de albine.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

petru.atudorei

consumata este.. chiar foarte bune.. eu am pus anul trecut cate o turta pe stup.. de prin martie. si cam atat... deci nu am putut observa prea multe.. o consuma, intr-un ritm normal..nu foarte repede..
dar poate este cineva care a folosit mai mult ca mine.

feerary

a folosit Petru Manea perioada mai lunga si este multumit de ele. Poate cand intra iti spune chiar el. 

Cristel

Intamplator am utilizat-o si eu in perioada iunie - iulie la dezvoltarea unui roi micut pe care l-am prins. Nu pot sa certific faptul ca rezultatul depinde 100% de aceasta hrana pentru ca am administrat si sirop cu ceaiuri, dar in 5 zile am avut 4 faguri artificiali construiti de albine si pe 3 regina a depus oua, chiar daca celulele nu erau ridicate complet. As fi vrut sa o utilizez si la stimularea de toamna dar din nefericire nu am mai gasit asa ceva la magazinul apicol si am facut eu o turta din drojdie de bere inactivata, miere, zahar pudra.
Voi incerca in primavara asta, sa vedem ce rezultate are. Am inteles ca polenul este extract hidroalcoolic, sa nu se transmita si boli prin administrarea de polen(aici e problema cea mai mare, asa infestam familiile sanatose, prin polen infestat si din surse desigure).
Voi cand incepeti stimularea? Eu ma gandeam sa incep dupa 20 ianuarie.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

flamadeezy

prin 20 ianuarie e prea devreme pentru stimulare proteica, de obicei se administreaza dupa jumatatea lui februarie dupa un zbor intens de curatire.

popik50

Citat din: Cristel din Ianuarie 09, 2014, 01:20:05 AM
Intamplator am utilizat-o si eu in perioada iunie - iulie la dezvoltarea unui roi micut pe care l-am prins. Nu pot sa certific faptul ca rezultatul depinde 100% de aceasta hrana pentru ca am administrat si sirop cu ceaiuri, dar in 5 zile am avut 4 faguri artificiali construiti de albine si pe 3 regina a depus oua, chiar daca celulele nu erau ridicate complet. As fi vrut sa o utilizez si la stimularea de toamna dar din nefericire nu am mai gasit asa ceva la magazinul apicol si am facut eu o turta din drojdie de bere inactivata, miere, zahar pudra.
Voi incerca in primavara asta, sa vedem ce rezultate are. Am inteles ca polenul este extract hidroalcoolic, sa nu se transmita si boli prin administrarea de polen(aici e problema cea mai mare, asa infestam familiile sanatose, prin polen infestat si din surse desigure).
Voi cand incepeti stimularea? Eu ma gandeam sa incep dupa 20 ianuarie.
Roiul a construit fagurii ptr ca asta fac la inceput toate roiurile,  mai ales daca au fost si stimulate cu sirop. Deci in privinta turtei nu poti fi sigur de randamentul dat in situatia de fata.

gaby

si eu am inceput sa folosesc de anul acesta inca nu am ajuns la o concluzie peste vreo doua luni m-ai putem discuta

dany 1

A trecut ceva mai mult de un an de la ultima postare referitoare la Apiluk-ul proteic. Cred ca ar fi bine daca cei care au mai folosit  Apiluk  sa ne spună cat de buna este!
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

gore

Am folosit anul trecut in primavara turta proteica, a fost consumata repede si dezvoltarea s-a observat. Am pus dupa seceta din vara trecuta si la fel, albinele au consumat-o, nu am avut diaree sau alte boli. Acum am comandat iarasi. Aceste turte sunt de o consistenta moale, sunt bune la gust si le recomand cu incredere. Nu veti regreta.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

MirceaCalin

Citat din: gore din Februarie 11, 2016, 10:49:24 PM
Am folosit anul trecut in primavara turta proteica, a fost consumata repede si dezvoltarea s-a observat...
Subscriu !
Am folosit doar turta proteică de la Apiluk dar am fost mulţumit de acceptarea ei în stupi.

dany 1

Va mulțumesc pt răspunsuri!
Personal nu am folosit  nimic din turtele  ce se găsesc in comerț , doar ce am făcut in casa. Anul asta vreau sa nu mai frământ si sa administrez turta asta Apiluk proteic. Semnul de întrebare il aveam la polenul care  il  conține. După cum se știe. ,bine este sa folosești polenul tau  nu din alte stupine. Dar daca ați folosit si este ok........
Mai aștept pareri :hi:
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!