Inbinarea intre corp si cat : COLTAR , FALT sau SIPCA sfaturi practice

Creat de Fritz87, Februarie 09, 2014, 07:40:06 PM

« precedentul - următorul »

Fritz87

Citat din: Bătrânul din Februarie 11, 2014, 10:20:03 AM
Am stupi de toate tipurile . ( am primit de la fabrica pe gratis pentru testare) Dintre toate am fost cel mai nemultumit de stupii cu falt jur imprejut . Pentru pastoral cel mai practic sint stupii batranului . Eu prefer stupii tip ACA cu briu. De miine voi avea si stupi tip Dan Margarit .  :thanks:
Va multumesc tuturor pentru sfaturi . deci varianta aceasta este cea mai buna "stupii tip ACA cu briu"

Fritz87

Inca o intrebare daca se poate , ca nu vreau sa gresesc , eu am optat pentru modelul de stup vertical dadant corp 1/1 + 2 caturi 1/2 rama cat cu grosimea normala si sipca lata jos , fund AV , gratie haneman , podisor hranitor cu (hranitor rotund de plastic) capac cu aerisire acoperit cu tabla , Este bine? Nu am gasit in niciun loc cotele exacte pentru stupul pe 10 rame sau nu am cautat unde trebuie . va multumesc

Sorcyo

@batranul
Ca tot veni vorba de stupi Dan Margarit(ME) imi puteti da un link sau un nr tel.de contact pentru o oferta de pret? Multumesc
eu sunt mic....nu stiu nimic......dar am o opinie  :)

Bătrânul

Citat din: Sorcyo din Februarie 13, 2014, 08:08:39 PM
@batranul
Ca tot veni vorba de stupi Dan Margarit(ME) imi puteti da un link sau un nr tel.de contact pentru o oferta de pret? Multumesc
0732715747   :welcome:

bionut

Citat din: Fritz87 din Februarie 13, 2014, 07:37:40 PM
Inca o intrebare daca se poate , ca nu vreau sa gresesc , eu am optat pentru modelul de stup vertical dadant corp 1/1 + 2 caturi 1/2 rama cat cu grosimea normala si sipca lata jos , fund AV , gratie haneman , podisor hranitor cu (hranitor rotund de plastic) capac cu aerisire acoperit cu tabla , Este bine? Nu am gasit in niciun loc cotele exacte pentru stupul pe 10 rame sau nu am cautat unde trebuie . va multumesc
Nici eu nu am gasit cote concrete pentru 10 rame ci mai multe surse cu cote diferite. Acum nu stiu de unde vin aceste mici diferente. Poate ne lamureste cineva.

Ca sa nu fiu offtopic complet e adevarat ca imbinarea cu sipca se face mult mai usor decat cea cu falt, despre utilitatea fiecareia ramane la latitudinea expertilor  :D

romikele

La dimensionarea stupului totul pleaca de la interior, tipul si numarul ramelor.
Exteriorul rezulta constructiv functie de grosmea materialului si modul de imbinare a componentelor.

La stupul de 10 rame, se poate considera latimea ramei de 38 mm (cu toleranta in cazul propolizarii), deci 38 x 10 = 380 mm.
Cealalta cota poate fi 450 + 2 = 452 mm. Cei doi mm sunt toleranta care impiedica intepenirea ramelor, la un falt de 10 mm.

Pentru un stup cu fund fix, corpul poate fi ca in desenul atasat.

bionut

Multumesc pentru schita, am inteles ideea de baza. De ce spuneti ca e pentru fund fix? La AV trebuie sa fie inaltimea ceva mai mare? Asa observ din schitele de pe siteul francez pe care le-ai postat pe undeva pe aici, are intalimea de 345 mm.
La magazinul de 1/2 ce inaltime trebuie lasata? E corect 162 mm rama + 10 mm falt superior pentru rama + 7 mm intre ramele din cuib si cele din cat? In ideea ca nu fac falt intre corpuri ci pun sipci.
Daca mai aveti alte schite pentru stupul pe 10 rame ar fi foarte folositoare, ca cea pe care ati pus-o mai sus, foarte explicita. Pe forum sunt cateva, dar pentru 12 rame.

Multumesc!

romikele

Se lasa nu 7 ci 8 mm spatiu de circulatie pentru albine, intre ramele din corp si cele din cat.
Inaltimea catului 1/2: 162 + 8 = 170 mm, falt inalt de 18 mm (ca la corp), lat de 10 mm.
Practic desenul e acelasi, dar in loc de 330 mm cota va fi 170 mm.

Pentru fund AV, la una din vasriantele constructive, corpul se asaza pe un brau de 20x20mm, care in fata are liber pentru blocul de urdinis, asadar corpul va avea 310 mm naltime in loc de 330 mm.

Daca la corp se prevede podisor interior de 15 mm, cota se modifica astfel: 330 + 15 = 345 mm  (nu recomand asa ceva).

bionut

Dar datorita faltului inalt de 18, cum speteaza ramei are 9 mm grosime, vor ramane deasupra ramelor  9 mm. Daca mai las si la cat inca 8 sub rame, insumati cu cei 9 de deasupra ramelor de cuib vor ramane 17 mm. E ceva ce imi scapa mie acum...

romikele

La aceasta versiune sub ramele de cat nu se lasa spatiu.
Indiferent de constructie, se tine cont de distanta de 8 mm intre ramele de cat si cele din cuib.

Normal, ramele se aseaza pe un distantier de tabla, care se ridica 1 mm deasupra faltului, asa ca si la speteaza de 9 mm, spatiul ramas e tot de 8 mm.




bionut

S-a inteles, eu pe langa cei 8 mm ramasi deasupra datorita faltului mai punea inca 8 sub rame.

Va multumesc mult!

romikele


bucovineanu

Acele distantiere se pot monta mai sus cu 8mm decat faltul astfel incat umerasul ramei sa fie la 8mm de falt si albinele nu mai lipesc ramele de stup cu nici un pic de propolis. Verificat in practica.

bionut

Pai si daca sunt cu 1 mm mai sus, cum a spus d-nul romikele, le mai lipeste? Banuiesc ca le e mai dificil sa lipeasca rama de metalul ala, si oricum suprafata de contact e mai mica decat daca ar sta direct pe falt.

Dupa schitele de mai sus rezulta o distanta intre rame si fund de 22 mm. E in regula? Citeam ca nu ar fi bine sa fie mai mare de 20 mm.

sorinma

1 mm e usor sa-l umple. chiar o sa fie loc sa le lipeasca mai bine
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde