Stup cu corp de 8 rame Dadant 1/1 si magazin cu rame 1/1. De ce nu?

Creat de Din lanul de fasole, Ianuarie 11, 2014, 10:32:24 PM

« precedentul - următorul »

Din lanul de fasole

Şi totuşi, uitându-mă pe notiţe, am şi patru stupi de 12 rame care mai au doar 5 rame cu puiet, iar restul cu miere necăpăcită, aproape pline. Asta în zece zile de la ultima verificare.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Din lanul de fasole

Fac o paranteză. Vă dau un link, spune un buzoian, e cunoscut, reprezintă o asociaţie apicolă puternică.
http://www.sansabuzoiana.ro/la_zi.html?aid=63453
Mihai Prahoveanu, zic eu, nu e un neica-nimeni...
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

minicu

Citat din: Cubby din Iulie 12, 2014, 12:43:06 PM
si la mine au preferat sa blocheze cuibul, carand mierea din cat in cuib. Pot face ceva sa care mierea in cat?

Incearca sa pui gratie haneman.
Nu mi-e frica de munca! Dorm linistit langa ea!

Cubby

Citat din: minicu din Iulie 19, 2014, 11:12:44 AM
Citat din: Cubby din Iulie 12, 2014, 12:43:06 PM
si la mine au preferat sa blocheze cuibul, carand mierea din cat in cuib. Pot face ceva sa care mierea in cat?

Incearca sa pui gratie haneman.
detalii, te rog.

bio

Citat din: minicu din Iulie 19, 2014, 11:12:44 AM
Citat din: Cubby din Iulie 12, 2014, 12:43:06 PM
si la mine au preferat sa blocheze cuibul, carand mierea din cat in cuib. Pot face ceva sa care mierea in cat?

Incearca sa pui gratie haneman.

Minicu... =))..fugi de aici cu gratia haneman.
...sau poate te gindesti sa o puna vertical sa prinda si cuibul si magazia sa o foloseasca albinele drept scara... =))


Cuby hai ca incerc eu sa te ajut.... dar nu i-ti dau chiar mura in gura.
...vezi o gagica misto pe strada si vrei sa io tragi. O iei pe fatuca cu o bomboana, ii faci capul mare,... ca si ea te-ar vrea daca te vede baiat de baiat....dar nu poate asa dintr-o data ca pica de  "naiva"
Tot asa si cu albinele .. de asta nu urca in magazie. Trebuiesc ademenite, luate la vrajeala si gata le-ai urcat sus.
..dar ai grija sa nu ai la cuib coronite de juma de rama ca nu mai urca prea repede.

Cubby

Citat din: bio din Iulie 19, 2014, 09:31:05 PM
Citat din: minicu din Iulie 19, 2014, 11:12:44 AM
Citat din: Cubby din Iulie 12, 2014, 12:43:06 PM
si la mine au preferat sa blocheze cuibul, carand mierea din cat in cuib. Pot face ceva sa care mierea in cat?

Incearca sa pui gratie haneman.

Minicu... =))..fugi de aici cu gratia haneman.
...sau poate te gindesti sa o puna vertical sa prinda si cuibul si magazia sa o foloseasca albinele drept scara... =))


Cuby hai ca incerc eu sa te ajut.... dar nu i-ti dau chiar mura in gura.
...vezi o gagica misto pe strada si vrei sa io tragi. O iei pe fatuca cu o bomboana, ii faci capul mare,... ca si ea te-ar vrea daca te vede baiat de baiat....dar nu poate asa dintr-o data ca pica de  "naiva"
Tot asa si cu albinele .. de asta nu urca in magazie. Trebuiesc ademenite, luate la vrajeala si gata le-ai urcat sus.
..dar ai grija sa nu ai la cuib coronite de juma de rama ca nu mai urca prea repede.
daca inteleg bine, trebuie fortate sa urce sus, si alta metoda in afara de a pune o rama intreaga cu puiet in catul de jumatate, nu stiu. Am folosit metoda la rapita cand am construit caturile.
Daca nu e bine asa, inseamna ca nu pricepui nimic si ca mai am multe de invatat.
Numai bine!

Din lanul de fasole

Domnule "bio",
Vă mulţumesc pentru intervenţie, dar dacă vreţi să ajutaţi un începător cu un sfat, făceţi-o, nu-i daţi şarade, raportaţi-vă la răspunsurile, de pe acest forum, ale domnilor ,,bucovineanu", ,,ştefan1", ,,romikele", ,,dragos2006", poate am mai uitat pe cineva, îi prezint scuzele mele. Pot traduce, între ghilimele, sfatul dumneavoastră bun, scris ca ghicitoare, dar eu consider că e mai bine ca dumneavoastră să lăsaţi deoparte băşcălia şi să-i scrieţi întrebătorului acelaşi sfat, pe înţelesul tuturor. Doamne-ajută!

Vă asigur de toată stima mea,
Constandin Pălămidă
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

struan

Citat din: bio din Iulie 19, 2014, 09:31:05 PM
Citat din: minicu din Iulie 19, 2014, 11:12:44 AM
Citat din: Cubby din Iulie 12, 2014, 12:43:06 PM
si la mine au preferat sa blocheze cuibul, carand mierea din cat in cuib. Pot face ceva sa care mierea in cat?

Incearca sa pui gratie haneman.

Minicu... =))..fugi de aici cu gratia haneman.
...sau poate te gindesti sa o puna vertical sa prinda si cuibul si magazia sa o foloseasca albinele drept scara... =))


Cuby hai ca incerc eu sa te ajut.... dar nu i-ti dau chiar mura in gura.
...vezi o gagica misto pe strada si vrei sa io tragi. O iei pe fatuca cu o bomboana, ii faci capul mare,... ca si ea te-ar vrea daca te vede baiat de baiat....dar nu poate asa dintr-o data ca pica de  "naiva"
Tot asa si cu albinele .. de asta nu urca in magazie. Trebuiesc ademenite, luate la vrajeala si gata le-ai urcat sus.
..dar ai grija sa nu ai la cuib coronite de juma de rama ca nu mai urca prea repede.

Probabil va referiti la a urca doua rame de puiet in magazie. Este mai dificil daca ramele nu au aceeasi dimensiune. Din ce am vazut, domnul Marin asa procedeaza. Eu cel putin, inainte de cules, prefer sa sparg cuibul cu un corp de rame goale si presate intercalate. Asta se intampla cu 3 saptamani inainte de sfarsitul culesului. Daca este cules, mierea o sa impinga cuibul in corpul inferior. Daca nu, o sa fie partial ocupat cu miere, partial cu puiet. Lucrez cu ME.

minicu



Minicu... =))..fugi de aici cu gratia haneman.
...sau poate te gindesti sa o puna vertical sa prinda si cuibul si magazia sa o foloseasca albinele drept scara... =))


Nu va contrazic dar am vazut la domnul Dan Margarit intr-un filmulet. Dupa spusele lui albinele cara mierea in cat sa faca loc pentru ouat!
Nu mi-e frica de munca! Dorm linistit langa ea!

Din lanul de fasole

Repet:

Când m-am decis ca să scriu pe un forum de apicultură am gândit că, expunând greşelile mele, alţi novici, ca şi mine,  mult mai tineri, vor învăţa din greşelile mele. Dar să revin la oile noastre, cum spun franţuzii.
Am acum – într-un an foarte prost pentru apicultura staţionară, în subcarpaţii buzoieni – cei doi stupi  pe 8 rame, Dadant 1/1, cu un cat de aceeaşi dimensiune,  pe poziţie, plini de albine.
Ce pot spune, deocamdată. Este mai important neamul – familia de albine – decât corpul în care stă, e ca la oameni : neamul prost tot neam prost rămâne.

Să mă explic. La primul stup, cu roi de anul trecut, aşezat foarte bine, ajutat cu rame de puiet, rezultatele sunt slabe.
La al doilea stup, umplut cu o ramă de puiet plus regina, înainte de salcâm, pe locul unui stup bezmetic, ajutat, mai apoi, cu o ramă de puiet, am acum cele două corpuri pline de albină, pe şapte rame în fiecare corp, şi miere pe măsură. Primului stup, cel de anul trecut,  i-am mai dat şi acum o ramă cu miere, însă nici în acest moment populaţia sa nu este la acelaşi nivel  cu cel facut anul acesta.

Neamul prost tot prost rămâne. Selecţia familiilor contează.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Din lanul de fasole

La rubrica: ,,Toate mi se întâmplă numai mie"!

Stimaţi novici, ca şi mine, dar muuult mai tineri!
Nu vă povestesc despre celelalte familii de albine, vorbim doar despre cei doi stupi în discuţie. Ambii cu un corp superior de 1/1. Aşa sunt şi acum, cu diafragme, etc. Numai că, în lipsa mea, cât timp am fost plecat, familiile din cei doi stupi au făcut treabă, treabă bună, ambii cu două corpuri, cum am mai scris, numai că primul – cel neam prost – când am făcut verificarea în octombrie avea familia sus iar mierea, toate ramele aproape pline, jos.
Am schimbat corpurile între ele când era deja călduţ, 16 grade, la sfârşitul lui octombrie, a mai durat o perioadă călduţă, acum Dumnezeu cu  mila.

Să auzim de bine!
C. Pălămidă

PS. Domnule profesor Bucovineanu, credeţi că au urcat între timp la miere?
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Din lanul de fasole

La rubrica:
,,Fericiţi cei săraci cu duhul, căci a lor este împărăţia cerurilor". – Matei, 5.3.

Dumnezeu îi ajută pe cei ca mine, adică nepricepuţi, muţumire Lui, ca să vedeţi.

Albinele – cuib pe 7 rame, puternic – au rezistat jos cu ce adunaseră în spate din uluc. Toată mierea era sus.  La începutul acestei  săptâmâni  am avut 13 grade Celsius, afară, soare, temperatura la exteriorul corpului bătut de soare 17 grade, am inversat corpurile, am scuturat albinele – habar n-am cum vor fi rezistat jos, cu ramele pline de miere în corpul superior – le- am acoperit corpul de jos, cel cu miere şi cu albine, cu ziare sub care am mai adaugat o turtă de şerbet, peste care am pus corpul superior, cu puţine rezerve de miere şi păstură.
Am făcut în ziarul  dublu – separaţia dintre corpuri, pe partea din spatele urdinişului – câteva găuri cu creionul pentru ventilaţie.

Rezultatul?
Bucurie la urdiniş, zboruri zilnice.

PS. Celălalt stup din aceeaşi categorie nu are probleme, albinele sunt de mult timp jos, cu rezervele de miere, au avut acum zboruri de curăţire, activităţi de curăţenie a fundului. Ambii stupi, având un spaţiu mai mic de lucru pentru albine, fiind expuşi soarelui, 20 mm grosimea pereţilor, se încâlzesc suficient de repede pentru ca să aibă timp pentru adus miere lângă cuib.
Doamne-ajută!
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Din lanul de fasole

Matei, 5.3. Sunt sărac cu duhul, scuze...

Normal, nu am fost suficient de explicit în ceea ce s-a întâmplat. Albinele au rămas în corpul de jos, fără miere, cu ramele pline de spaţiu unde puteau sta, iar pentru că au avut la acelaşi nivel ulucul plin cu sirop, şi au avut ceva timp bun pentru  a transforma siropul în miere adusă lângă cuib, au stat pe loc, ulterior  nu au mai avut condiţii de mişcare, la temperaturi exterioare, fără soare o lună, între 4 grade şi -2 grade Celsius. Nu au mai avut cum să urce.
Aşa cred eu...

Cu tot respectul,
C. Pălămidă
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău