vertical pe 10r sau pe 12

Creat de brianoo_bz, Septembrie 30, 2012, 09:17:04 AM

« precedentul - următorul »

brianoo_bz

ce imi recomandati sa folosesc vertical pe 10 sau 12 r

conic


pistol28

12 rame corp 1/1 si  cat (magazine)  1/2
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

justy

10 rame si cat 1/1. Bineinteles si cu cineva care sa te ajute la ridicat!

marius_vfp

Citat din: brianoo_bz din Septembrie 30, 2012, 09:17:04 AM
ce imi recomandati sa folosesc vertical pe 10 sau 12 r
parerile sunt impartite ,
din punctul meu de vedere , cel pe 10 e mai usor de transportat ,mutat ,lucrat cu el in pastoral ,dar nu zic ca cel pe 12 nu ar fi bun  ,cel pe 12 rame  e bun pentru iernarea a 2 roiuri intr-o singura cutie cu diafragma etansa si 2 urdinise, incap mult mai bine 2 roi in cutia de 12 decat in cea de 10 , pentru cei care vor sa se dezvolte ca numar de familii e mult mai bun ierneaza grupat pierderile sunt mai mici iar in primavara dupa ce frigul a trecut se muta fecare in cutia lui , alta idee ar fi ca in cel de 12 r , pe timpul acesta inainte de iernare ai de unde alege rame potrivite si mai pline de miere , ai mai mult spatiu pentru un hranitor gen borcanu de 1700ml .

iernare usoara la toti.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

romikele

     Parerea mea e ca este bine sa ai din ambele tipuri de stupi, asa poti face comparatie si trage concluziile cele mai pertinente, deoarece lucrul cu stupul nu depinde numai de model, ci si de temperamentul stuparului, asteptarile sale si nu in ultimul rand de baza melifera a locatiei vetrei permanente.
     Fiecare tip de stup are avantajele si dezavantajele sale, asa ca avand din ambele, se poate folosi functie de puterea familiei, modelul potrivit.

orbanstefan64


apivasmob

Citat din: orbanstefan64 din Septembrie 30, 2012, 09:13:10 PM
Citat din: apivasmob din Septembrie 30, 2012, 07:49:56 PM
10 R +2 caturi  de 1/2
10 r +1/2 redus ? ce zici ?
Este cel mai corect si sti de ce(il poti folosi cu doua caturi ca si cel cu cat 1/1).
Sanatate tuturor apicultorilor

mellificus

Citat din: romikele din Septembrie 30, 2012, 08:33:40 PM
     Parerea mea e ca este bine sa ai din ambele tipuri de stupi, asa poti face comparatie si trage concluziile cele mai pertinente, deoarece lucrul cu stupul nu depinde numai de model, ci si de temperamentul stuparului, asteptarile sale si nu in ultimul rand de baza melifera a locatiei vetrei permanente.
     Fiecare tip de stup are avantajele si dezavantajele sale, asa ca avand din ambele, se poate folosi functie de puterea familiei, modelul potrivit.
un mesaj foarte pertinent ... asa este . modelul de stup pe care il alegi trebuie ales foarte atent si dupa mai multe criterii. eu am facut 100 de stupi de 10 rame si nu ca sunt rai dar eu nu ma gasesc bine cu ei si am sa incerc sa imi fac de 12. dar asta nu inseamna ca tu nu te vei gasi bine cu ei. cred ca cel mai bine iti faci 5-10 buc da fiecare si mergi un an asa si spoi sa tragi tu concluziile. multa bafta! :)

piti

Raspunsul la intrebarea " Ce fel de stup vreau sa folosesc in viitor ?", o sa ti-l dai singur, dupa ce o sa-ti raspunzi mai intai la urmatoarele intrebari:
1. Ce fel de stuparit vrei sa faci in viitor: pastoral sau stationar ?
2. Daca faci pastoral, la ce culesuri participi si in ce perioada ?
3. Zona in care iernezi stupii, cat este de capricioasa primavara, din punctul de vedere al vremii ? Cat dureaza iarna in acea zona ?
4. Zona in care ai stupii, cat este de bogata din punct de vedere melifer in perioada de dezvoltare, primavara ?
5. Daca practici stuparitul stationar, ai continuitate la cules pe toata perioada sau ai intreruperi in cules, cat de mari sunt aceste intreruperi si in ce perioada ?
Daca tot vrei sa-ti achizitionezi sau sa-ti confectionezi stupul ideal pentru albinutele tale, eu te sfatuiesc sa te gandesti si daca este bine sau nu sa folosesti fundul antivaroa, daca este bine sau nu sa folosesti folia in loc de podisor, daca este bine sau nu sa folosesti polistirenul in perioada de iarna, daca vrei sa iernezi in sisitem "clopot" sau "horn"?
Sunt destul de multe intrebari si poate ar fi bine sa vedeti la stuparii din zona, ce fel de stupi folosesc, sa vedeti cu ce probleme se confrunta ei, la stupii pe care ii folosesc ? Vedeti ei cum ierneaza ?
Poate o sa vi se para exagerat ca insist atat de mult la modul de iernare al stupilor, dar sa stiti ca are o importanta foarte mare in confectionarea stupilor. De exemplu mie imi pare rau ca nu am captusit capacele cu polistiren in partea superioara.
Mult succes in alegerea stupului ideal si numai bine si sanatate pentru dvs. iar pentru albinele tuturor o iernare usoara, fara condens si cu pierderi minime.
Eu te sfatuiesc sa te gandesti serios si la aceste probleme.

dumi

Salut !
Am stupi pe 10 si 12r cat cu rame 1/2, pe vatra fixa, localizata in SE (ierni mai calde dar cu vanturi uscate si puternice), baza melifera bunicia (uneori rapita, salcam, tei si floarea soarelui )

Eu personal prefer stupii pe 12 rame:
- spatiu mai mare pentru ponta (in varf de sezon cuibul are minim 10 rame puiet), pot pune rama claditoare, uneori cand ramele sunt ingrosate las 11r in cuib cu diafragma pusa;
- populatii mai mari (cules mai mult, pot rupe cate 3-4 rame pentru inmultire)
- lucrez mai usor in cuib toamna (stramtorez cuibul treptat si pot pune hranitor uluc)
- primavara la familiile mai slab dezvoltate pentru a urca in cat la culesul de salcam las cuibul pe 10 rame (pun diafragma sau umplu spatiul gol cu o placa polisitren) si pun catul (8 rame)
- toamna pentru stimulare-completare rezerve trec cate o rama cu miere descapacita dupa diafragma chiar daca cuibul este de 10 rame (10 rame+diafragma+rama cu miere descapacita), la un stup cu 10r nu poti sa faci asta daca cuibul este mai mare de 8 rame

Din pacate nu am posibilitate sa pun la toti stupii cate 2 magazine 1/1 la nevoie, dar recomand cu incredere acest lucru (mareste spatiu la marile culesuri, poti urca 1-2 rame 1/1 cu puiet capacit in caturi pentru a nu bloca cuibul jos)

Dezavantaj - stupii sunt mai grei

 

exarhu

Recomand stupul pe 12 rame. + alte avantaje poti ierna pe pat cald. Cat de jumatate.
Sanatate si numai bine! :bzz: :bzz: :bzz:
da

Stefan Madalin

ziua buna


Categoric 12 rame , singurul dar singurul dezavantaj e ca e mai greu , dar mai greu pentru cine ? doar daca cari cu carca in rest e perfect si cel mai mare avantaj al sau e ca poate sa preia mult mai bine ca cel pe 10 capriciile vremii .

P.S. Un om se crede destept pana vorbeste si cu altii .

Numai bine

exarhu

Se poate pune despartitura pentru 7 si 5 rame. daca o pui exact la mijloc pierzi o rama?
Sanatate si numai bine! :hi:
:bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
da