stup vertical cu 12 rame sau cu 14

Creat de roxmob, Iunie 11, 2012, 06:59:04 PM

« precedentul - următorul »

roxmob

#15
Multumesc tuturor pentru indrumari, am schite de stupi cu capac telescopic si cand sunt gata revin cu poze! :)

roxmob

La multi ani tuturor forumistilor! Am ajuns in cele din urma sa am timp sa-mi fac stupii de care am zis prin postarile anterioare...am imbinat panourile si urmeaza frezarile, acum intrebarea mea este: sa fac faltul de la rame in asa fel incat sa fie leatul de sus al ramei la nivel cu faltul si sa las cei 8 mm la ramele din cat in partea de jos?, sau sa fac faltul mai adanc si sa fie cei 8 mm din falt si atunci ramele din caturi sa fie la nivel in partea de jos? vreau sa fac o rama peste tot stupul in asa fel incat sa pot pune plasa de aerisire pentru transport si sa fac inca cate o rama sa fie inlocuitor de podisor, atunci ar trebui lasat rama sa coboare mai jos cu 8 mm ca sa am loc sa fac falt si la rama care vreau sa o pun peste rame, va rog dati-mi un sfat cum ar fi mai bine, am promis ca revin cu poze dupa ce sunt gata si o sa ma tin de cuvant ca postez poze la final! Multumesc.

bucovineanu

Mai bine e sa ai ramele cu 8mm mai sus decat marginea de jos a corpurilor deoarece atunci cand iei corpul si il pui pe un suport nu omori albinele care eeventual sun pe batul de jos. E om pic mai complicat de facut rama podisorului, podisor care trebuie sa fie mai sus cu 8-10mm decat batul de sus a ramelor.

marius_vfp

e bine si cum spune domnul bucovineanu si nu asi vrea sal supar are idee buna , problema e ca ,caturile vor sta,pe stup, in timpul unui an doar o scurta periada de timp , nu foiesti caturile de prea multe ori pe an , insa eu asi prefera si asa am si facut , un falt mai adanc in corpul de baza in care sa vine inglobat si podisorul , am facut recent 16 cutii la care lam facut un falt adanc de circa 25mm , astfel am loc pentru rezemul ramei de circa 10mm si un spatiu liber de 15mm , in astia 15 mm pot pune lejer turte iarna , o sati fie de real ajutor acel spatiu iarna cand vei pune de mancare , in schimb ramele din cat vor trebui sa fie razante cu catul dar eu atunci cand dau caturile jos intorc capacul sil asez pe stupul alaturat si putin rotit asez catul peste capac astfel catul sta la distanta de orice corp , intradevar risc sa omor ceva albina da nu prea mi sa intamplat depinde si de cata maiestrie ai atunci cand asez catul ,daca il pui direct sigru prinzi albina , dar il imping putin adica asezarea se face planat .
spor si sper ca nam deranjat pe nimeni .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

roxmob

Buna seara, in cele din urma am ajuns la faza cu montatul cutiilor, dupa care urmeaza vopsitul, aici as avea nevoie de recomandarile voastre care ati folosit vopsea ecologica la pret bun sa imi trimiteti locatia de unde pot cumpara si cu cat pe litru, ma intereseaza si grund ca sa dau inainte de vopsea, am gasit la o firma din TM grund incolor la 18 kg la 207 lei si vopsea alba la 10 kg la 163 lei si coloratele mai scumpe de ex cel galben este cel mai scump la 298 lei 10 kg, rog pe toti cei care ati folosit vopsea buna sa-mi spuneti de care sa iau sa nu iau ceva care se cojeste dupa catva timp, pun niste poze din fazele care le-am parcurs la prelucrarea materialului, stupii i-am facut pe 12 rame si sunt patrati, 501/501 si se pot roti pat cald/pat rece, inca fundurile nu le-am facut si capacele dar sper ca saptamana asta ajung si cu ele la final.

roxmob

si restul ca nu a incaput in prima postare ca nu am redus pozele ca si dimensiune...

tassevasi

  Bravo  roxmob , ai utilaje ,ai scule  ai meseria cu tine . =D> =D> =D>

:bravo:

roxmob

Multumesc @tassevasi, masina de calibrat nu e a mea, am fost la un unchi de-al meu si le-am calibrat, poate in timp sa-mi iau si eu una ca iese fain, pun o arhiva cu pozele reduse pentru cei care au conexiune slaba la net unde sunt mai multe poze.

G. Iulian


bogdan moldovean

domnilor stupari vreau sa mi fac in jur de 100 de lazi de 12 r si magazie 1/2 dar problema este ca nu as stii care ar fi grosimea scandurii  din care i as putea face .Unii zic ca din 20 mm altii spun de 25 mm care este mai indicat?mentionez ca as dori ca lazile sa fie faltuiti de jur imprejur adica sa se imbuce  :)unii cu altii ..Acel falt de jur imprejur prin ce tehnologie se poate realiza sau mai exact cu ce unelta se poate realiza acel falt de jur imprejur?Am vazut un model asemanator la domnul ROXMOB si l as dori sa l intreb cum realizati d -voastra acel falt?mentionez ca nu am scule exceptionale dispun de circular,abricht normal ,si freza manuala .Acesti stupi vrea sa mii fac pt mine Multumesc

roxmob

#25
Scandurile la cotele finite la mine sunt de 20 mm si 25, in poza care o pun cu schita iti dai tu seama care este cea de 20 si care de 25, faci in asa fel incat cutia sa fie patrata la exterior, mie mi-a iesit de 501/501 si in felul acesta poti roti cuibul pe fund sau catul pe cuib, te pui si calculezi cat iti ramane pentru falturi...cand spui freza manuala...te referi la oberfreza? cam cu chiu cu vai o sa poti face falturile cu ea, ai putea sa pui cutit in capatul axului la abricht daca ai filet pentru ca sa poti pune panza de circular...dar acolo nu dispui de reglaje ca si la o freza verticala, ideal ar fi sa le faci la o freza verticala la vreun meserias din localitatea de unde stai si ii platesti pentru asta, succes!
P.S. daca vrei iti trimit in pm dimensiunile cum le-am facut eu  :bzz: :bzz: :bzz:

Referitor la vopsea...nimeni, nimic? am la dispozitie vreo doua saptamani dupa care o sa-mi trebuiasca vopseaua, poate pana atunci cineva imi confirma o vopsea buna la un pret bun!

marius_vfp

bogdan , pentru a realiza faltul pe exterior ai nevoie de ceva scandura mai groasa , 25 ar fi ea buna , da o sa se ciupeasca in timp , atentie mare la partile unde vine asezata rama ii mai trebuie un falt pe interior , acolo zicea roxmob ca are scandura mai groasa de 25 adica . eu asi folosi scandura de 30 mm iar lateralele de 25 , e ceva mai grea cutia dar si mult mai rezistenta .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

roxmob

Eu am facut sa iasa stupii la 500 mm din cauza masinii, intre obloane am distanta de 2040, daca ii faceam din scandura mai groasa nu imi mai incapeau 4 stupi pe rand doar daca ii faceam pe 10 rame,  am 4 stupi acuma luati de la un prieten in care imi ierneaza 4 roiuri...este din scandura de 20 si 25 doar ca e modelul cu brau in loc de falt, pana acum sunt ok albinutele in ei, sa vedem pana la sfarsitul iernii ce o sa fie.

bogdan moldovean

am gasit undeva pe la bunicul meu niste magaziii 1/2  cu 16 rame  de pe timpul cooperativei agricole  C.A.P  acele cutii sunt imbinate in falt la colturi dar unde este faltul ramelor este doaga groasa de 3,5 cm  si in rest sunt de 2,5 sunt extraordinar facute cu falt de jur imprejur culmea sunt extrem de usoare am verificat si sunt din brad dar executia lor este speciala cu tot ca au peste 30 de ani dar arata impecabil Acum eu nu as fi de acord sa car in pastoral cherestea ci familii de albine cel mai mult ma intereseaza realizarea faltului exterior de jurimprejur La pastoral stim ca este esential ca lazile sa fie cat mai stabile sa sa se inchida perfect ca sa nu se deschida capacele sau corpurile De aceia le multumes domnilor ROXMOB si amicului meu MARIUS _VFP daca m ar ajuta cu niste schite le as fi recunoscator Eu am la abricht la capatul axului am filet pe care se poate monta o freza dar problema  ca este mai greu cu reglajul dimensiunii trebuie sa fac un sistem de ridicare a mesei pana la acea freza Oricum visez la niste stupi pe 12 rame cu magazie de 1/2 faltuiti de jurimprejur si cu sistem de aerisire pe subler (fara fund antivaroua )doar gauri de aerisire pe fund  eventual pt ai plimba ici si colo Va multumesc incao data

bucovineanu

Mare atentie, cu freza montata pe axul abrichtului pericolul de accidentare e foarte mare!