Stupul vertical 12 rame si cat de 1/2, tip stuparul.ro

Creat de aportase, Iunie 06, 2012, 03:29:40 PM

« precedentul - următorul »

Marius-ursulakhe

eu anul trecut nu am folosit magazii dar am de 1/2 stas magaziile cu rama de162 nu am pus poze si cu magazia

cristicomanesti

Citat din: apivasmob din Ianuarie 30, 2013, 08:06:05 AM
cam trebuie ca este cu fund fix. cel putin lungime 200/20 mm pe o parte sau ambele opuse.
in fund ar merge sa le fac o aerisire?de ce dimensiune? ca cea de mai sus cu posibilitate de inchis(sabar)?

Marius-ursulakhe

eu gaura in fund am facut-o de 15/15 cm in functie de marime fitilului de la varaket am pus plasa prinsa in capse iar canalul sublerului l-am facut cu flexul cu panza subtire de fier (atentie sa nu te tai sa tii bine de flex) cand faci sulberul sa il faci cat mai etans ca se baga albine acolo si mor daca nu le dai drumul (pe timp de vara)

apivasmob

.
Citat din: cristicomanesti din Ianuarie 30, 2013, 08:54:37 AM
in fund ar merge sa le fac o aerisire?de ce dimensiune? ca cea de mai sus cu posibilitate de inchis(sabar)?

Cauta pe internet stupii facuti de DAN PUISOURU si documenteazate.
Sanatate tuturor apicultorilor

romikele


Marius-ursulakhe

era vorba re fundul stupului  =))   :rotfl:  de durut nu ma durut numai daca intreb ferastraul pendular sau scandura   :rotfl:  atunci nu sa plans nici una nici alta   =))

cocobeny

Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

Mihai Sergiu

Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

RazvanTi

si scump si nasol facut (parerea mea numai)
acel brau in jurul catului sa se "imbuce" peste cuib, favorizeaza si accelereaza putrezirea elementelor in zona aia.
daca foloseai fata spate scandura de 3 se putea face foarte elegant cu falturi roata.
acel falt unde se imbina fundul pe "picioare" favorizeaza ruperea piciorului la transport.
practic tu prin taierea faltului ai eliminat jumatate din fibra lemnoasa.
plasa e marita spre fata prea mult (nu trebuia sa treaca de jumatatea corpului.
albinele vor sta ciorchine si sub plasa datorita mirosului de feromon si la mutarea stupilor in pastoral este o foarte mare problema.
eu cam asa mi-as face cutiile :roll:
de fapt... stai... ASA mi le fac  :razz:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

cristian bh

probabil,cel mai reusit stup e cel pe care-l vezi de la cel putin 5 metri distanta,
sau si mai mult :) da totusi unde vedeti pretul ?             ca sa-mi fac totusi parerea cu toate datele in fata!                           

Marius-ursulakhe


cristian bh


Marius-ursulakhe

Asta incerc si eu sa gasesc acuma dar aici pe acest sait era stupul respectiv de vanzare

Mihai Sergiu

Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

cristian bh

asa ma gandeam si eu  :D de toate pe site  mai putin stupul  :new: :new: sau poate e doar prototipul, ca masinile expuse la salonul auto de la geneva