aracet pt lemn (CEL MAI BUN)

Creat de brianoo_bz, Octombrie 23, 2011, 06:54:33 PM

« precedentul - următorul »

Marek

  Si eu folosesc D3 chiar azi am luat o galeata de 5 L la 84 RON. Pana acum luam la 750 ml la 16 lei aceeasi firma (produs in Danemarca nu stiu exact denumirea) la 5 litri iese si oarece economie  :yes:

Marek

 Foto

cristi ciuc

D3-ul este foarte bun.
M-am convins şi eu zilele astea, când , în regie proprie, am confecţionat prima roiniţă.
Lipeşte foarte bine şi are un preţ accesibil, numai că, dacă se achiţionează cantităţi mari (3 litri), trebuie redistribuit în recipinte mai mici.
Asta dacă nu intenţionaţi să vă apucaţi de producţie de serie. :rotfl:
Că eu m-am aruncat la un astfel de recipient şi acum mă tot gândesc ce să mai lipesc. :rotfl:
Numai bine!

JohnSpatari

#18
Cel mai bun mi s-a spus ca este acesta,rezistent la apa si intareste si lemnul bine,la mine costa undeva la vreo 37 RON.Luati seama la termenul de valabilitate.

whiser

Si eu tot de la henkel folosesc D3 Moment Wood rezistent la apa,fac panouri lipite cap la cap si nu se rup nici sa vrei,luati cu incredere. :hi: :hi:
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

sandupop

Citat din: cristi ciuc din Mai 26, 2012, 06:32:59 PM
D3-ul este foarte bun.
M-am convins şi eu zilele astea, când , în regie proprie, am confecţionat prima roiniţă.
Lipeşte foarte bine şi are un preţ accesibil, numai că, dacă se achiţionează cantităţi mari (3 litri), trebuie redistribuit în recipinte mai mici.
Asta dacă nu intenţionaţi să vă apucaţi de producţie de serie. :rotfl:
Că eu m-am aruncat la un astfel de recipient şi acum mă tot gândesc ce să mai lipesc. :rotfl:
Numai bine!
Dac ai prea mult.... doneaza si tu la cine nu are :)
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

cristi ciuc

Asta am şi făcut Sandule. I-am dat şi unui prieten o cantitate.
Eu până acum am donat seminţe sau puieţi.
Numai bine!

damovis

Adezivul D3 se foloseste la incleierea elementelor de lemn care se folosesc in interior. Pentru incleierea elementelor de lemn care se folosesc in exterior, unde umiditatea aerului nu este constanta, se foloseste adeziv D4.

cristi ciuc

Păi D4 ăsta abia l-am văzut de curând prin magazine.
Am auzit că ar fi mai bun, dar şi mai scump.
Nici stupii asamblaţi cu D3, nu s-au dezintegrat. :nod:

orbanstefan64


Adrian Roman

Am 10 lazi facute de mine in 2006, la care am folosit D3 si holzsuruburi, si sunt fara cusur la imbinari, deci e bun D3-ul. :nod:

damovis

la imbinarea lateralelor nici nu e nevoie de adeziv, odata ce se folosesc cuie sau holzsuruburi. Adezivul se foloseste la realizarea panourilor pentru a face laterale, fundul si capacul lazii (imbinarea materialului  pe lungime FJ si pe cant). Vorbesc de panouri, in cazul in care doriti sa ridicati stupul la opera de arta. Daca se doreste confectionarea unei cutii dintr-o singura bucata de scandura, si nu intereseaza daca se curbeaza si se stramba lada, sau se fisureaza, etc, atunci putem folosi un fierastrau, un ciocan si niste cuie, adezivul este o cheltuiala in plus.

albinasebes

sunt multi producatori de lazi care folosesc pt laterale scandura intreaga. D4 este mai bun, dar f scump. merge bine D3 daca este lucrat bine. sunt mai multe conditii ce trebuie indeplinite pt ca o lada sa fie trainica. e f importanta intretinerea ei, toata lumea stie.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)