fund fix vs fund antivaroa

Creat de orbanstefan64, Iunie 20, 2011, 07:32:37 AM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64


Obombo

Avantejele fundului antivarroa, in afara de possibilitatea de a numara gandaci cazuti natural sau dupa un tratament, ar fi: evaluarea rapida a situatiei familiei respective fara a deschide stupul (prezenta polen, resturi mari de ceara, larve, gaselnita, pozitia ghemului iarna, rosatura de ceara, etc), o buna aerisire prin eliminarea sertarului,fie pe timp calduros, fie in timpul transportului, eventual chiar si o buna recolta de propolis de la familiile predispuse.
Nu vad dezavantaje si nu vad avantaje ale fundului fix in comparatie cu cel antivarroa, pote le vede altcineva .
Toate cele bune!

milu56

Nu este chiar placut sa lucrezi cu fundul antivarroua dar poate gasin o varianta.
http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=4263.0

Obombo

Si de ce "nu este chiar placut"? Care ar fi dezavantajele?

Cipi

Varooa odata cazut, nu se mai poate urca inapoi pe albine. FAV e bun la stupii din poliuretan, daca as trece pe lemn, probabil as lua cu fund plin, eventual cu fund "puisoru".

romikele

Nu cred ca ai avea ce face cu fundul "puisoru", iti trebuie "puisoru" intreg!  =))

calmusdaniel

Eu folosesc numai stupi cu fundul plin,deoarece am testat timp de doi ani pe cateva familii,fundul antivaroa si am constatat ca acele fam s-au dezvoltat mult mai greu fata de cele cu fundul plin.
Cat despre varoa,trebuie facute tratamente corespunzator,si nu vom avea probleme. :hi:

MOTANUL

Pana la urma asta cred ca este cea mai buna idee. Chiar daca stupii au fund AV pot sa pun o placa de lemn sa-i transform in stupi cu fund plin (pe care sa o scot doar când fac tratament). Pot sa fiu mai catolic decat papa sa pun si polistiren sub plasa.

Eu am dadant 1/1 - dar cred ca prin metoda comparatiei pot sa analizez cel mai bine rezultatele. Am 1 luna pana imi vin albinele - deci timp am destul la dispozitie.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

Nu prea inteleg. Pai daca se scoate placa atunci cand se face tratament, mare parte din fum va iesi prin plasa si tratamentul va fi ineficient.

Pustu

Citat din: bucovineanu din Martie 26, 2015, 11:27:28 PM
Nu prea inteleg. Pai daca se scoate placa atunci cand se face tratament, mare parte din fum va iesi prin plasa si tratamentul va fi ineficient.
Probabil Motanul s-a referit ca atunci cand deschide urdinisul dupa tratament scoate si placa dedesubt sa cada paduchii direct jos .
Eu cred ca primavara FAV-ul trebuie inchis obligatoriu si deschis vara , toamna si iarna pana la primul stimulat .
Sa traiesti nea Bucovineanu

RazvanTi

#10
uite pustule'
eu ii tin cu 2oua urdinise aproape tot anul
cel de sus NU il inchid decat acum primavara devreme cand le dau turtele (banuiesc ca te-ai prins de ce) :nod:
si tine minte de la mine cuvantare (mama ce filosofic am vorbit...  :razz:):
(si subliniez) varooa deja cazut de pe albina din cauza tratamentului cu varachet sau alt maclavais, e MORT adica NU se mai urca inapoi pe albina
deci din nou FAV e vax...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Pustu

La prospect zice ''  Moartea acarienilor liberi de pe albine se produce în câteva zeci de minute până la 3-4 zile în funcţie de cantitatea de substanţă activă acumulată în corpul acestora '' si eu cred ca cei care cad pe fundul stupului si mai traiesc 3-4 zile  se urca iar pe albine si apoi in celule cu puiet , ca asta e instinctul , si fac mațu' gros .
Cred ca cineva mai experimentat ne poate lamuri .

romikele

Depinde cu ce se face tratamentul, atat ca substanta, cat si ca scula.
La varachet prin arderea simpla a fitilului, majoritatea inamicilor cad doar ametiti, acestia putand urca din nou pe albine.

La furreto, majoritatea crapa, asa ca aici se poate vorbi de inutilitatea FAV.

MOTANUL

Eu am pus filmulet. Acarieni pe subar care erau extrem de iuti de picior si fugeau de colo-colo.
Nu toti cad morti imediat dupa fumigatie. Unii pareau extrem de capabili sa-si revina. Daca vreti il caut si il pun.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

oroles

Nea Mihai, crapa si de la VF. Nu as vorbi atat de sigur de superioritatea furetto.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani