Stup orizontal 20 rame

Creat de cristipep, Martie 03, 2011, 08:17:59 PM

« precedentul - următorul »

cristipep

si daca este mai mare care ar fi dezavantajul?

Kov iulian

Citat din: cristipep din Martie 17, 2011, 04:59:51 PM
si daca este mai mare care ar fi dezavantajul?
nu mai curata albinele prea bine de mizerie fundul stupului,dac e prea mic tot la fel nu il curata, in afara de asta lemnul scade , deci e bine sa se lase distanta un pic mai mare maxim 2 cm pt ca lemnul poate scadea chiar si cu 5-7 milimentri,eu am patit asta.

cristipep

Scandura de brad din care am facut stupul a stat la uscat de peste 4 ani , sper sa nu se lase prea tare am sa-l las asa sa nu ma mai chinui sa- faltuesc mai tare ...data viiotare am sa stiu cum trebuie facut.Acuma urmeaza sa-i fac urdinisul dar nici asta nu prea am idee cum ar fi cel mai bine ce parere aveti?

milu56

Citat din: Kovaci iulian din Martie 17, 2011, 07:53:24 PM
Citat din: cristipep din Martie 17, 2011, 04:59:51 PM
si daca este mai mare care ar fi dezavantajul?
nu mai curata albinele prea bine de mizerie fundul stupului,dac e prea mic tot la fel nu il curata, in afara de asta lemnul scade , deci e bine sa se lase distanta un pic mai mare maxim 2 cm pt ca lemnul poate scadea chiar si cu 5-7 milimentri,eu am patit asta.
Albinele au maturatori care fac curatenie si daca are spatiu mare apeleaza la constructori si complecteaza golul............

cristipep

#34
Sa spun asa distanta este de 3 cm fata de 2 cat ar trebui sa fie normal.Daca fac doua urdinisuri mari la stupul asta este vreo problema?

Kov iulian

Citat din: milu56 din Martie 18, 2011, 05:31:10 AM
Citat din: Kovaci iulian din Martie 17, 2011, 07:53:24 PM
Citat din: cristipep din Martie 17, 2011, 04:59:51 PM
si daca este mai mare care ar fi dezavantajul?
nu mai curata albinele prea bine de mizerie fundul stupului,dac e prea mic tot la fel nu il curata, in afara de asta lemnul scade , deci e bine sa se lase distanta un pic mai mare maxim 2 cm pt ca lemnul poate scadea chiar si cu 5-7 milimentri,eu am patit asta.
Albinele au maturatori care fac curatenie si daca are spatiu mare apeleaza la constructori si complecteaza golul............
nu e vorba ca duc lipsa de maturatori si apeleaza la constructori , daca dumneavoastra ati avea mizerie pe strada v-ar trage inima prea tare sa curatati strada?asa si ele daca simt mizeria departe de cuib nu se chinuie prea tare sa curete, curata mai repede daca distanta e intre 1.5 -2 cm

cristipep

Postez inca doua poze cu ultimile retusuri mentionez ca la capac mai trebuie sa adaug inca un rand de sipci sa fie mai mare putin dar vreau sa stiu daca mai trebbuie sa fac pe lateral aerisire si astept cu interes parerile dumneavoastra :hi:

cristipep

Ar trebui sa confectionez o diafragma pentru a imparte stupul in doua tinand cont ca stupul este de 20 de rame si am facut si doua urdinisuri mari ?

milu56

E foarte bine asa poti sa iernezi doua familii si in primavara se dezvolta mai bine imprumutand caldura unul de la altul.

cristipep

Multumesc mult pentru raspuns domnule milu56 asa am sa fac am sa ma chinui sa fac o diafragma.Dar mai am o intrebare pentru dumneavoastra , daca ai vizualizat ultimile poze ale mele cu stupul vreau sa va mai intreb in cazul in care las grosimea capacului asa cum este in poza este vreo problema? :hi:

milu56

Nu e mare problema dar e bine sa ai un spatiu pentru un hraitor sau inpachetaj se mai poate face si spatiu mai mare sa incapa o cutie de magaziesub capac si atunci cand iernezi doua famili primavara poti sa obtii miere de la salcie in rame mici de magazie........