Stup orizontal 20 rame

Creat de cristipep, Martie 03, 2011, 08:17:59 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

Citat din: ilalexandru din Martie 07, 2011, 12:04:11 AM
Din cate imi dau eu seama, a-ti cam gresit cutiile. A-ti lasat cant pentru rame, dar pt podisoare? podisoarele cum o sa le mai puneti peste rame? Inainte de a va apuca de lucru, trebuie a merge sa sa uitati la un stup orizontal
pt.podisoare se poate aplica o sipca de 6 cm  pe exterior la fiecare latura  , cu un falt exterior pe care se aseaza capacul

D006

Simplu și comod..... daca punem polestiren  in capac.

orbanstefan64


D006


orbanstefan64

si cum merg? pt ca vreu sa trec complect pe acest sistem.

D006

Anul trecut am avut doar unul singur.Acum sunt printre primii pe lista lui L.A. Daca primesc lazile la termenul fixat,in august voi veni cu raspunsul la intrebare. 

orbanstefan64

astept sper ca  pina atunci  sa reusesc si eu sa testez  citeva.
iernare usoara in continuare. merci !!
Doamne ajuta !!!!

cristipep

Urmeaza sa-i fac marginea pe care o sa stea capacul atunci va fi loc si pentru podisor nu am omis aspectul asta. :) Iar ngeresele au fost asa de fixare pentru ca nu aveam atunci altceva .

cristipep

#23
Revin cu cateva imagini la stupul meu de 20 de rame orizontal.Uremeaza sa-i fac o margine cu falt pentru capac si podisor.
Astept pareri din partea voastra ca sunteti mai meseriasi ca mine. :hi:

teo

ce distanta ai de la fund pina la baza ramei  mi se pare putin mare  ,trebuie de regula sa fi de 1  . 1,5 cm

orbanstefan64

poate fi si 2 cm scade riscul de a da foc stupului cind faci tratamente cu fumigene  :nod: :nod:
:hi: :hi: :hi:

cristipep

Influienteaza cu ceva distanta ? Distanta este de 2cm fix exact cum scrie in schita stas.Urmeaza acum sa fac marginea pentru podisor si capac.Daca am folosit chit special pentru elmn chiar si pe interiorul stupului este vreo problema ? Pe cutie scrie ca nu este toxic dar...........

bucovineanu

Nu era nevoie de chit la interior. Albinele astupa cu propolis orice crapatura. Nu se stie ce contine acel chit.

cristipep

Cat este recomandata distanta dintre marginea de jos a ramei si fundul stupului ma refer la stupul orizontal.

bucovineanu

2 cm la orice tip de stup. Daca e mai mica e mai greu de curatat fundul de albine moarte si exista pericolul sa se blocheze urdinisul.