Care este cea mai buna metoda de inmultire stupi?

Creat de laurentiu.tirca, Ianuarie 08, 2011, 01:30:03 PM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

Milule daca tin bine minte tu practici aceasta metoda(2 fam/cutie si cat/caturi deasupra).Parca ai scris despre asta inca in 2009.
Deci iti inteleg intrebarea hazlie, dar cine daca nu tu, poate sa dea si unul din cele mai bune raspunsuri.

Eu asi spune ca la un cules compromis ar trebui amplasate mai putine familii.Vorbesc usor nui asa??????????Caci nam practicat aceasta metoda ......inca.

soadi

Care este cea mai buna metoda de inmultire stupi?
-inmultirea artificiala prin divizare, care se va face imediat a 2-a zi dupa extractia la salcam;
-inmultirea artificiala prin stolonare.

milu56

Citat din: Kiwi Bee din Martie 01, 2011, 01:29:34 PM
Milule daca tin bine minte tu practici aceasta metoda(2 fam/cutie si cat/caturi deasupra).Parca ai scris despre asta inca in 2009.
Deci iti inteleg intrebarea hazlie, dar cine daca nu tu, poate sa dea si unul din cele mai bune raspunsuri.

Eu asi spune ca la un cules compromis ar trebui amplasate mai putine familii.Vorbesc usor nui asa??????????Caci nam practicat aceasta metoda ......inca.
Se trece la inmultire,scoti ramele din caturi si pe doua caturi pui rame normale pt.cresterte puiet.

Kiwi Bee

Milu, imi place ideea.

Hai so mai ametim putin.Sa vorbim in Dadant.

Ai un cuib din 2 cutii de 3/4 Dadant.Cum pui diafragma sa obtii acele 2 familii caci de curind pui gratia hanneman si catul/caturi????????
Ar merge sa ai diafragma fixa la ambele cutii in mijloc???????????? Deci fiecare fam. va avea o jumatate in cutia de jos si o jumatate in cutia de sus.
O fam. ar avea urdinis in fatza(jumatate de cutie-pat rece) iar cealalta fam. ar avea urdinisul pe latura opusa(evident cealalta jumatate).

La un control al cuibului(cuiburilor) ce fel de probleme ar putea sa apara?????????

Pot so mai ametesc???????????

La gratia hanneman(peste ea) mai pui un urdinish comun.

Acum cum vedeti treaba??????????

milu56

Diafragma in mijlocul cutiei o folosesc cand fac 2 nuclee pt fecundat matca urdinis in spate si in fata,deci nu cutie de 12 rame ci 2 de 6 rame puse una langa alta cu cate o matca peste care se pune magazia.

apiservis

ORCE STUPAR CIT DE INCEPATOR FACE O IMULTIRE CU O BOTCA DOUA SECRETUL ESTE SA INTRI
IN IARNA CU 100 SI IN PRIMAVARA SA AI TOT 100
EU AM AVUT SANSA SA FIU LINGA UN BATRIN APICULTOR BALTATUL NELU CARE AVEA 89 DE LAZI
UNELE DUDLE ADICA 22 RAME CU DOUA FAMILII SI CIT AM STAT LINGA EL APROAPE 5 ANI NU AVEA
PERDERI  EL NU STIA  DE CE ALTORA LE MOR STUPI  ASTA DE MESERIASI .
PENTRU MINE MARE APICULTOR NU E CEL CARE SCOATE 100 KG PE STUP CI CEL CARE PRIMAVARA
ARE ACELAS NR DE FAMILI CU CARE A INTRAT IN IARNA
VA MULTUMESC PENTRU RABDARE

tassevasi

Citat din: apiservis din Aprilie 13, 2011, 10:20:33 PM
ORCE STUPAR CIT DE INCEPATOR FACE O IMULTIRE CU O BOTCA DOUA SECRETUL ESTE SA INTRI
IN IARNA CU 100 SI IN PRIMAVARA SA AI TOT 100
EU AM AVUT SANSA SA FIU LINGA UN BATRIN APICULTOR BALTATUL NELU CARE AVEA 89 DE LAZI
UNELE DUDLE ADICA 22 RAME CU DOUA FAMILII SI CIT AM STAT LINGA EL APROAPE 5 ANI NU AVEA
PERDERI  EL NU STIA  DE CE ALTORA LE MOR STUPI  ASTA DE MESERIASI .
PENTRU MINE MARE APICULTOR NU E CEL CARE SCOATE 100 KG PE STUP CI CEL CARE PRIMAVARA
ARE ACELAS NR DE FAMILI CU CARE A INTRAT IN IARNA
VA MULTUMESC PENTRU RABDARE



Buna treaba ,stuparul batrin avea multa practica .

Numai bine  :hi: :hi:

P S  Daca nu te superi , NU MAI SCRIE CU LITERE MARI , e numai o rugaminte , de regula pe forumuri se scrie normal .
  Multumesc  .

barby

va salut dragi colegi apicultori.
sunt un incepator sa zic asa in meserie am mai avut 12 familii acum cativa ani dar am plecat in strainatate si mi-au murit,anul acesta am cumparat in luna iulie 7 roi pe 5 rame fiecare pe care i-am adus pana in mom de fata pe 8 rame si destul de puternci ca si popor,,ce vreau sa va intreb este cati stupi pot face la anul daca lucrurile merg bine si ies cu bine din iarna,fara a avea pretentia sa iau ceva miere la anul .urmaresc doar marirea efectivului...astept parerile voastre
va multumesc si rame cat mai grele

orbanstefan64

bine ai venit pe forum!!!
daca totul merge bine prin luna mai poti sa i dublez sau unele merg si triplate  :nod: :nod: :nod:
asteptam sa ne tii la curent cu evolutia stupilor iar  poze cit mai multe
succes in continuare!!!! :hi: :hi:

D006

Pai  eu  as  zice  cam  asa.In  primavara incepi  cu  hranirea familiilor de  albine  pana in  pragul  roitului si  apoi  treci  la  orfanizarea  unui  stup sau  mai  multi dupa  cum  crezi  . Dupa  aceasta  operatie  poti  face roiuri in  functie  de  cate  botci au  facut  fam  respective.  Daca  urmaresti  o  marire  exagerata  a  familiilor  de  albine ar  fi  bine  sa  practici  roirea  prin  metoda  evantaiului.

barby

 va multumesc dragi colegi apicultori pt primirea caldurosa pe forum si va promit poze cu mica mea stupina marti cand m a intorc de la tara....orfanizare presupune matca si 2 rame cu puiet capacit mutate din familia mama iar din ce ramane divizare cu o matca in fiecare nucleu...asa stiu eu..intrebarea este acesti nuclei ajung sa fie destui de puternici pana in toamna viitoare ca sa ierneze fara probleme? cam ce ajutor tre sa le dau/

seara buna

orbanstefan64

sirop  de zahar 1/1 cite 200 300 g la doua zile (dar le place si siropul de miere  :rotfl: )
Doamne ajuta!!!! :hi: :hi: :hi:

barby

in aceasta perioada imi recomandati sa stimulez in vreun fel stupii ,mentionez ca sunt roi de anul acesta?

stima


pharaonu75

Citat din: barby din August 07, 2011, 01:17:59 AM
in aceasta perioada imi recomandati sa stimulez in vreun fel stupii ,mentionez ca sunt roi de anul acesta?

Uite reteta pe care o folosesc eu!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube