Care este cea mai buna metoda de inmultire stupi?

Creat de laurentiu.tirca, Ianuarie 08, 2011, 01:30:03 PM

« precedentul - următorul »

laurentiu.tirca

Salut,

Care considerati ca este cea mai buna metoda de inmultire a stupilor?

Sa va spun planul meu:

In momentul de fata tatal meu detine 26 de familii.....cu ajutorul lui D-zeu poate iesim cu cat mai multe din iarna....am comandat deja 100 de cutii si pana la sfarsitul lui februarie ar trebui sa ajunga acasa......urmand ca pana la culesul de rapita sa stimulam familiile actuale si sa pregatim cum trebuie noile cutii (vopsit, manere, etc.....).

In timpul culesului la rapita, in functie de vreme....as vrea sa cresc cateva matci...pentru noile familii....ideea este ca sa am toate cutiile populate cu cateva rame la jumatatea lui mai.

Dupa culesul de rapita cand mutam stupii, sa ma duc cu cutiile goale, sa iau doua-trei rame de la un stup orfanizat, sa le pun intr-o cutie noua, sa le introduc o matca in bigudiu...si dupa doua trei zile sa eliberez matca (asta daca nu o elibereaza ele...bineinteles si dupa manevra asta sa plec cu stupul la alt cules si sa il stimulez in continuare.

Credeti ca tine planul nostru?

Stiu ca socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, dar noi suntem optimisti.. :wink2:
Laurentiu Tirca  0729728400 

http://laurentiutirca.sunphoto.ro

Yahoo Messeneger: laurentiu.tirca
Skype:                     laurentiu.tirca
Gmail:                      laurentiu.tirca
Googletalk:              laurentiu.tirca
Facebook:                laurentiu.tirca

gheco

Inmultirea se face foarte usor, dar problema importanta este sa aduci roii formati la o situatie viabila pentru trecerea iernii ce va veni.
De la 28 la 28+100 este destul de mult. Trebuie deja si o alta vatra de stupina, trebuie stimulari la timp, trebuie renuntat la o parte din productia de miere (oricarui  roi format trebuie sa-i dai cel putin o rama cu miere pentru a se hrani pana apare albina culegatoare proprie, trbuie sa primeasca cel putin o rama de puiet capacit pentru accelerarea dezvoltarii, etc).
Personal am acum 25 familii si vreau sa ma dezvolt. Mi-am propus pentru anul acesta doar inca 30 familii. In anul urmator voi dubla iarasi numarul si pentru mine va fi suficient.
Nu pot sa afirm ca este imposibil de realizat. Daca ai noroc si de cules bun si vreme prielnica se poate realiza. In  anul 1998 am reusit sa trec de la 5 familii la 30 in anul 1999.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

laurentiu.tirca

Citat din: gheco din Ianuarie 08, 2011, 02:28:14 PM
Inmultirea se face foarte usor, dar problema importanta este sa aduci roii formati la o situatie viabila pentru trecerea iernii ce va veni.
De la 28 la 28+100 este destul de mult. Trebuie deja si o alta vatra de stupina, trebuie stimulari la timp, trebuie renuntat la o parte din productia de miere (oricarui  roi format trebuie sa-i dai cel putin o rama cu miere pentru a se hrani pana apare albina culegatoare proprie, trbuie sa primeasca cel putin o rama de puiet capacit pentru accelerarea dezvoltarii, etc).
Personal am acum 25 familii si vreau sa ma dezvolt. Mi-am propus pentru anul acesta doar inca 30 familii. In anul urmator voi dubla iarasi numarul si pentru mine va fi suficient.
Nu pot sa afirm ca este imposibil de realizat. Daca ai noroc si de cules bun si vreme prielnica se poate realiza. In  anul 1998 am reusit sa trec de la 5 familii la 30 in anul 1999.

Oricum nu am luat in calcul sa mai extragem si miere....asta pica din start...am zis ca daca mai baga ele ceva sa o pastram doar pentru ele....ce parere aveti de  ApiFonda...se merita, pentru stimularea din Ianuarie sau mai bine le dau tot miere de albine?

Nu ramane decat sa zicem Doamne-Ajuta in Noul An............ ^:)^
Laurentiu Tirca  0729728400 

http://laurentiutirca.sunphoto.ro

Yahoo Messeneger: laurentiu.tirca
Skype:                     laurentiu.tirca
Gmail:                      laurentiu.tirca
Googletalk:              laurentiu.tirca
Facebook:                laurentiu.tirca

blue66

salutare
    Sub rezerva ca nu dau sfaturi ci spun ce as face eu.
   Am incercat anul trecut sa fac ce vrei tu sa faci anul acesta si am constatat ca ca intri in iarna cu familii prea slabe si fara hrana naturala .Anul asta ma pregatesc cu matci in nuclee, stimulez sa creasca armata pentru culesul principal ,dupa care sparg in doua sii dau matca imperechiata.Au si mancare,  au si albina, si poate imi ramane si mie ceva cu care sa sustin mai departe chieltuielile.Si la anul tot asa.Pasi mici si siguri.
   Am vazut pe undeva o sugestie f inteleapta:o familie puternica strange mai mult decat patru familii slabe.
   bafta

Adrian Roman

Sunt multe metode bune de inmultire rapida, se gasesc cu lux de amanunte in literatura de specialitate. La un moment dat, eu am procedat asa:am destinat ptr. divizare 6 fam. mari, la care am stimulat serios si am dat rame cladite pentru ponta. Celelalte 11 au fost donatoarele de rame cu puiet capacit si una din ele a facut botcile prin metoda Miller. Inainte cu 2-3 zile de eclozare, am divizat cele 6 fam., lasand in lada veche matca, o rama cu hrana si una cu puiet si am dat rame noi, cate 4 de fam, plus sirop in hranitor. Toate celelalte rame le-am divizat in doua, deci la o lada veche, am dat doua noi, pe care le-am dus in alt loc. Toate zburatoarele raman la locul vechi cu matca si se dezvolta repede. In cele 12 lazi noi, am dat a doua zi botcile cele mai maturate. Stimularea si ajutorul cu rame cu puiet capacit le-a ajutat in continuare, si am intrat pe 5-6 rame in iarna cu ele. Asa am facut din 6 fam. 18. Cartea spune ca dupa o saptamana de la prima divizare, cele doua colonii noi se mai pot diviza si ele in doua, cu toate cele necesare, dar se subtie foarte mult cantitatea de albina/colonie. Eu nu am utilizat si a doua divizare, am mai stat un an, cu rabdare. Orice varianta veti alege, eu va doresc succes.

Obombo

Parerea mea strict personala: de la 28 la 128 intr-un an e pura utopie. Ar fi poate posibil folosind regine imperechiate dar e vorba de alta cheltuiala.
Noroc bun!

valter

Citat din: Obombo din Ianuarie 08, 2011, 10:40:55 PM
folosind regine imperechiate dar e vorba de alta cheltuiala.
Noroc bun!

Cu matci imperechiate si prin metoda stolonarii nu este nimic utopic.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

flavius

citesc cu nesat, nu va opriti, subiectul intereseaza pe mai multi... :thanks:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

janese

Citat din: valter din Ianuarie 09, 2011, 07:56:47 PM
Citat din: Obombo din Ianuarie 08, 2011, 10:40:55 PM
folosind regine imperechiate dar e vorba de alta cheltuiala.
Noroc bun!

Cu matci imperechiate si prin metoda stolonarii nu este nimic utopic.
problema nu este sa pui albina in 128 de cutii...ci sa ieshi din iarna  cu 128 de cutii cu albina shi acele cutii sa aiba colonii de o valoare cu care sa potzi face ceva in  primavara care vine!....daca reuseshti sa le scotzi din iarna pe toate 128 shi te trazeshti ca ai ,,doar valoarea matcii"...ce valoare o mai fi shi aia...nu faci nimic.....oricata tehnica ai avea ,shi oricata cheltuiala...nu reusesti sa le educi la 128 de  familii de productie in sezonul armator....concluzia mea???nu e utopie....este un vis pe banii tai!!!

flavius

bun, atunci am eu o intrebare: o dublare, in fiecare an, a numarului de stupi, este utopie sau nu? adica se scot familii puternice prin metoda asta? sa stiu cum ma pregatesc...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

janese

dublare da,dar sa lucrezi cu matci imperecheate la formarea roiurilor,...sa-i faci la 10-15 mai..sa ai timp de ei...shi in toamna sa unifici ce e sub patru rame de albina de iernare...asta inseamna ca in fiecare an sa dublezi ce scotzi din iarna!!...calculeaza shi zece kile de zahar pentru fiecare roi in timpul sezonului activ pentru stimulare,puis munca ta...sa-i bibileshti ca pe copii mici!!!!

flavius

pai la 4 stupi, cati am eu, nu-i chiar asa  de multa munca...cel putin asa zic eu...si timp de ei o sa am, pasiune exista, restul conditiilor se obtin...am notat, sar'mana, cum da caldura ma apuc de lazi...

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

janese

cu act ai mai putzini,cu atat tipu pierdut per stup este mai mare...shi mai scump....te duci la ei...ajungi acolo...te-nvarti...ii admiri...le mai dai roata....te hotarashti cu care sa incepi.....iar ii mai admiri....te echipezi......incepi...faci la totzi in total max o ora....incepi iar dezechiparea,...procesul de admiratzie shi autoadmiratzi...ii mai numeri de zece ori deshi nu s-au inmultzit, tot aia sunt......etc...etc...in total...a trecut o juma de zi!!!!!!

flavius

o juma' de zi placuta, dupa tzshpe mii de zile de birou...pe bune...nu asta e si scopul oricarui hobby? (ca eu deocamdata sunt la capitolul hobby...pana la profesionalizare mai am...) iti dai tu seama ce destins e neuronu' dupa bibileala aia?

a, am uitat: o juma' de zi si multa  :beer: :beer: :beer: :beer:...ca doar e primavara-vara...si merge...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

Florin_Dan

Eu dupa salcam ridic cate doua rame cu puiet de la o familie, oricum dezvoltarea este maxima,si formez un nucleu  caruia ii dau o matca imperecheata, din productie proprie. In felul acesta nu slabesc familiile si am si miere, iar nucleele formate vor fi puternice in toamna.