alegerea tipului de stup

Creat de pngflorin, Octombrie 21, 2007, 02:37:32 AM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Albinele moarte sunt din cauza transportului. Probabil ca vreo rama s-a mai miscat cu acesta mutare.
Daca in zborurile de curatire albinele isi fac nevoile nu e nici o problema. Important e sa nu si le faca in lada.
Miere multă şi inimă curată!

D006

mai am doar tabla de batut si de pus picioarele la lazi si sunt gata

andrei_salaj

am gasit un motor de masina de spalat......functionabil...si m-am gandit sa gauresc ramele cu el...trebuie montata o mandrina...dar cum?ati fakut crv asa cv?daka avetzi sfaturi v-as fi recunoscator :hi:

gore

Sfatul meu este să îţi iei o bormaşină ieftină cca 75 lei, are şi mandrină, doar burghiu de 0,8mm îţi mai trebuie şi treaba e ca şi terminată. Numai poftă de muncă să ai. Nu se merită acel motor de maşină, doar nu faci polizor, sau... poţi face, dar bormaşina e sfântă. Te mai învăţ ceva, fă-ţi şi un şablon pentru găurit ramele, este exact dimensiunea laterală a unei rame la care îi fci la un capăt şi acel U pentru a fixa mai bine acel şablon în timp ce dai găuri. Pe şablon după ce ai trasat distanţa unde vor veni sârmele (aici tu hotărăşti pentru că sunt mai multe moduri, deoarece la centrifugare rama să nu se rupă:wink:, dai găuri exact în acele locuri. Şablonul odată terminat, fiecare ramă va fi găurită foarte repede şi toate la aceiaşi distanţă.Spor la treabă.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

andrei_salaj

cred ca asa fac....nu ma mai complic...cel mai greu pt mn...care n-am venit in afara de alocatie...e acel "75 de lei"..dar ma ajuta tata...sa speram :hi:

PricopArthur

Citat din: andrei_salajcred ca asa fac....nu ma mai complic...cel mai greu pt mn...care n-am venit in afara de alocatie...e acel "75 de lei"..dar ma ajuta tata...sa speram :hi:
La cate lazi ai acum, poti tot la fel de bine sa folosesti o sula. Trasezi dupa sablon sau cu rigla centrul gaurii si sa fii atent sa nu te intepi.
Bormasina o cumperi dupa salcam.
               Miere multa!
Miere multă şi inimă curată!

D006

Pentru Marius daca poti sa-mi spui si mie  unde ai gasit vopsea pe baza de apa!!!!!!!!!!

D006

Citat din: mariussunt vopsite proaspat cu vopsea pe baza de apa adica pt bio
multumesc

D006

eu  ii am nevopsiti si voiam sa-i vopsesc cu lac pentru exterior,am gasit la selgros,am cautat vopsea bio si nu am gasit niciunde.

D006

stupii mei nevopsiti

D006

inca una

D006

imi plac la nebunie capacele alea in doua ape.............
frumoasa stupina............ :hi:

D006

de la un magazin din alba iulia
are vopsea pe baza de apa si costa 19.7 ron pe 750 gr
este ceoslovaca si pirinde f bine
cu un bidon am dat o mina pe 10 stupi, am dat trei straturi de vopsea dar puteam sa dau si numa doua este groasa si intra multa apa
vopseaua este numai de culoare alba si tio prepari tu ce culoare vrei

maximus

spune te rog numele magazinului si unde se afla.se dilueaza cu apa vopseaua,sau nu am inteles eu bine?

gregor

Citat din: maximusspune te rog numele magazinului si unde se afla.se dilueaza cu apa vopseaua,sau nu am inteles eu bine?
Ai inteles perfect,nu folosesti diluant pentru a subtia vopseaua ci apa.Am folosit si eu vopsea pe baza de apa si am fost mulumit deoarece:costurilesunt scazute prin eliminarea diluantului,se usuca foarte repede iar rezistenta este buna.