alegerea tipului de stup

Creat de pngflorin, Octombrie 21, 2007, 02:37:32 AM

« precedentul - următorul »

Cristian IONITA

Citat din: genutzuSunt posesor de stupi verticali cu corp superior de 1/1 si nu vad de ce se spune ca e f greu la manipulat corpul superior. Pai, ce treaba ai in corpul de jos ca sa/l dai pe cel superior deoparte. Eu in corpul de jos nu am treaba de primavara pana toamna cand suspend corpul superior.Daca vrei musai sa mai vezi ce e pe jos faci lucrul acesta dupa ce ai extras mierea din corpul de sus! Nu vad aici impasul!
impasul este ca la recoltarea ramelor trebbuie sa iei rama cu rama .... pe cand la 1/2 ridici cat-ul cu totul

bee_lover

domnule cristian ionita cu 8 rame adica 4.5 cm nu o sa mai aveti probleme plus mai putine rame la manipulat ca vad ca asta va place mai mult la catul de 1/2.

PricopArthur

Dle administrator, nu e vorba de nr de rame, ci de a da un cat la o parte, plin cu rame.
O colega a trecut de la orizontali la verticali cu rama normala si in cat. In urmatoarea iarna, a facut caturi 3/4 la toate lazile. Credeti ca de usori?
Miere multă şi inimă curată!

maximus

la stupii dadant cu cat 1/1 la extractie trebuie luat rama cu rama si periat ,pe cand la cei 1/2 sau 3/4cu 8 rame cum am eu, am pus izgonitorul dedesubt,iar apoi salt magazia si tuleo cu ea.

D006

dak sunt dadant la cuib f . bine dar ptr cat doua corpuri de 1/2 sau cel mult caturi  3/4
corp dadant ptr cat  te lasa fara coloana vertebrala /

PricopArthur

Dupa toata discutia, ramane 1/1 cu 2 x 1/2 ?
Miere multă şi inimă curată!

pngflorin

Eu incerc sa ma hotarasc intre 1/1 si 3/4. :hi:

PricopArthur

Poti alege 3/4 cu 3 corpuri, sau dadant + doua caturi 1/2.
3/4 are avantajul ca ai aceeasi rama si poti face inversari de curpuri, iernarea e mai facila pe 2 caturi, avand aceeasi rama poti face inversari intre cat si cuib, poti folosi centifuga radiala, controlul il faci privind doar partea inferioara a ramelor, doar cand ai dubii frunzaresti ramele... , la cuibul dadant, controlul il faci ca la orizontali, extragi caturile, iernarea se face de regula fara cat, ceeace implica rezerve limitate de miere la iernare.
Eu am ales 3/4.
Dar multe depind si de zuna. De felul cum se dezvolta stupii in primavara.
Miere multă şi inimă curată!

D006

eu am ambele modele de stup (ME si Dadant), fiecare avand avantajele si dezavantajele sale. Pe langa tehnologia de lucru diferita, vreau sa evidentiez 4 aspecte pentru fiecare tip:
=la dadant in cazul unui cules puternic, cuibul se blocheaza chiar daca exista catul(matca incetand sa oua si de aici fluctuatii negative ale populatiei ce pot influienta culesurile urmatoare) reprezentand un minus,
-in cazul matcilor prolifice ramele cuibului devin insuficiente(apare roitul, catul ouat)-un dezavantaj
-neextragang ramele din cuib sint asigurate aproape intotdeauna rezervele pentru iernare-un avantaj,
-fiind mai compact, cu elemente mobile minime, avantaj in exploatare si cost mai scazut cu materialele-un avantaj
=la ME start mai greoi primavara-in functie de zona poate fi un dezavantaj sau un avantaj,
-lucru cu acelasi tip de rama si corp-un avantaj
-lucru mai greoi in pastoral cu acest tip-un dezavantaj,
-familiile din ME tind sa intre in iarna fara rezerve suficiente ceea ce impune monitorizarea atenta si complectarea rezervelor pentru iernare-un dezavantaj.

D006

Citat din: moc_soreu am ambele modele de stup (ME si Dadant), fiecare avand avantajele si dezavantajele sale. Pe langa tehnologia de lucru diferita, vreau sa evidentiez 4 aspecte pentru fiecare tip:
=la dadant in cazul unui cules puternic, cuibul se blocheaza chiar daca exista catul(matca incetand sa oua si de aici fluctuatii negative ale populatiei ce pot influienta culesurile urmatoare) reprezentand un minus,
-in cazul matcilor prolifice ramele cuibului devin insuficiente(apare roitul, catul ouat)-un dezavantaj
-neextragang ramele din cuib sint asigurate aproape intotdeauna rezervele pentru iernare-un avantaj,
-fiind mai compact, cu elemente mobile minime, avantaj in exploatare si cost mai scazut cu materialele-un avantaj
=la ME start mai greoi primavara-in functie de zona poate fi un dezavantaj sau un avantaj,
-lucru cu acelasi tip de rama si corp-un avantaj
-lucru mai greoi in pastoral cu acest tip-un dezavantaj,
-familiile din ME tind sa intre in iarna fara rezerve suficiente ceea ce impune monitorizarea atenta si complectarea rezervelor pentru iernare-un dezavantaj.
Vad ca tii in mina o rama de ME-sau mi se pare ...ce model de stup exploatezi?...ce parere ti-ai format ?...

maximus

Citat din: moc_sor
-familiile din ME tind sa intre in iarna fara rezerve suficiente ceea ce impune monitorizarea atenta si complectarea rezervelor pentru iernare-un dezavantaj.
poti sa detaliezi putin,te rog?

maximus

Citat din: moc_sor
=la ME start mai greoi primavara-in functie de zona poate fi un dezavantaj sau un avantaj,
.
cum faci dezvoltarea de primavara pe ME?

puiu

Daca vrei doar pe stationar si nu ai timp suficient de a te ocupa de stupi, eu ,iti propun Dadant(12 rame) 1/1 + magazin 3/4(rame normale) iar dupa 1-2 ani de experienta puteti folosi si caturi(1/2)combinate cu cele doua modele in raport de cunostintele pe care le obtineti din practica, dar,teoria este esentiala. Fara a citi...

D006

noi mei stupi.

PricopArthur

Sunt frumosi! Dar sa le faci niste manere sau un sistem de ridicare ca la transport sa salti lada numai de scobiturile din peretii frontali si spate e greu.
Miere multă şi inimă curată!