stupul cu pivnita

Creat de alex_sa, Martie 12, 2009, 10:21:23 PM

« precedentul - următorul »

alex_sa

cine are un asemenea stup ?
cit este de bun?sau cit este de rentabil?
am fost astazi la tirg la Blaj si amvazut acest tip de stup si mam hotarit sa imi fac sieu dar as vrea sa stiu avantajele si dezavantajele acestui tip de stup daca mapot lamuri detinatori de astfel de stupi .

D006

salut !!! nu am vazut asa tip de stup...
poate are creva si ne zice i noua...
Doresc sa cumpar stupi, adica cu fund antivarora 10 rame + doua magazii + completat cu rame cam la ce pret as putea gasi ?  :smile:  :smile:  :smile:

D006

buna am eu ceva stupi cu pivnita
2+3 cu si fara magazie

D006

x

D006

x

D006

nu ierneaza prea bine
niste poze din care sper sa reiese si interiorul

D006

x

D006

x

D006

foarte buni pentru transport

D006

gri+galben

bee_lover

in spate se pot deschide ? unde e pivnita? sa se curete primavara, eu asa am vazut la cineva.

alex_sa

asa era si acela pe care lam vazut eu se deschidea si la spate
mie mia lasat o impresie buna ,dar cine are stie mai bine
Roby terog detali mai multe
dece zici ca nuierneaza prea bine?
terog daca aitimp maimulte detali
Si de la alti asteptam pareri

bucovineanu

Nu vad nici un avantaj major al acestui model de stup. In "pivnita" se vor aduna tot felul de resturi de ceara si altele, loc ideal pentru dezvoltarea gaselnitei si altor bacterii si microbi. Pentru transport ideali sunt stupii la care se poate crea un spatiu in partea de sus, intre batul de sus al ramelor si podisorul de sita.

Simi

Plus ca albina trebuie sa se catere doar pe peretii stupului circa 10 cm, ca doar din camp vine odihnita nu_ :uimit:
Mie asta nu imi place la ei. Nasul meu are 8 astfel de stupi dar numai de anul trecut.Poate dau ceva detalii mai incolo sa vedem cum trec iarna.
Oricum eu zic ca este munca fara rost cataratul pe degeaba.(mai mananca ceva nectar de la urdiniş si pana la fagure )
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

alex_sa

oc mai asteptam multumiri