stupi din OSB

Creat de sfantul spiridon, Noiembrie 12, 2009, 12:52:11 AM

« precedentul - următorul »

sfantul spiridon

am vazut ca un tip axor a facut un numar mare de stupi din osb dupa care a renuntat si i-a vandut pe toti....sa fie din cauza osb-ului.....glumeam..oare este osb-ul rezistent?...e criza si poate pe praful asta ne mai facem si noi cate o lada ca la primavara, doamne ce le mai cautam.....
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

Deşi se lucrează mai uşor cred că la preţ sunt aproape de lemn.
Totuşi cred că se poate folosi un osb mai subţire pt nuclee, roi, familii ajutătoare , toate care să nu intre în iarnă.

D006

Eu fac fundurile si capacele la stupi din OSB si totul este OK. se face o importanta economie de bani.

D006

Dar ce este OSB?
Eu sunt mai ...... incuiat.

AndreiRN

Ahaaaaa, acuma vad ce este.
Nu am folosit si nu e bun chiar daca gasesc gratis o gramada.
Nu tine la umezeala si prea mult lipici in compozitie da un miros .... chimic.
Se foloseste doar in interior unde nu apare riscul de a se uda.
Placaj in schimb folosesc.
Dar stai ca am facut cateva capace din .... rumegus presat dar este laminat pe ambele parti si eu am vopsit doar marginile. Oricum am asa de multe ca daca se strica e aruncat si inlocuit.

PricopArthur

Un coleg din zona a facut fundurile stupilor din OSB, si dupa 5 ani le-a schimbat pe toate. In milocul materialului, era o fasie mare de mucegai la toate fundurile.
Eu am pus sub tabla de la capac, si vad ca nu sunt deocamdata probleme.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Am lasat cateva placi afara si nu e ploaie dar e roua puternica si soare si .... s-au deteriorat mai repede decat placajul.
Aici se folosesc la acoperisuri ca este ieftin si chiar si la pereti ca vine tencuiala peste dar nicidecum sa faci garduri.
O metoda ar fi sa le dai cu ulei pt a nu absorbi umiditatea sau poate sunt sortimente deja tratate cu ceva pt asta.
Acoperite cu ulei/ceara ar prelungi viata lor mai mult.

sfantul spiridon

dar vopsiti cu vopsea?
apoi am vazut ca sunt stupi si din papura si aratau bine...cineva spunea ca au cam aceiasi pret cu lemnul...e ...sunt mai ieftini de ce sa nu spunem, apoi nu cred ca sunt atat de greu de facut cu osb-fata de lemn...anul trecut cand am fost pe la Bran-moeciu am vazut pensiuni facute din osb...oare asta nu inseamna ca e foarte durabil
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

bucovineanu

Nu inteleg de ce sa nu folosim scandura de brad sau molid si sa folosim  OSB. Lemnul natural are pori si permite "respitatia". Datorita rasinilor care incleie OSB-ul acesta nu mai permite "respiratia". Si de aici toate necazurile: condens, mucegai, etc. Nu vad de ce ar fi mai usor de lucrat cu OSB decat cu lemnul. Acesta are numai fetele lucioase, canturile si deci taieturile sunt in rumegus presat. Nu se pot face falturi.

sfantul spiridon

se pot pune speteze pentru rame, din tabla...oricum cred ca cel mai bine ar fi sa incerc anul asta cu cateva caturi si apoi o sa mai vad
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

gudas valentin

Citat din: sfantul spiridondar vopsiti cu vopsea?
apoi am vazut ca sunt stupi si din papura si aratau bine...cineva spunea ca au cam aceiasi pret cu lemnul...e ...sunt mai ieftini de ce sa nu spunem, apoi nu cred ca sunt atat de greu de facut cu osb-fata de lemn...anul trecut cand am fost pe la Bran-moeciu am vazut pensiuni facute din osb...oare asta nu inseamna ca e foarte durabil
Atentie! se fac case dar se izoleaza cu poistiren si vata minerala,La stupi nu-i bun face condens.subscriu cele spuse de domn' bucovineanu.
de capace si funduri ar mai merge.
             valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

murphy

Citat din: AndreiRNAhaaaaa, acuma vad ce este.
Nu am folosit si nu e bun chiar daca gasesc gratis o gramada.
Nu tine la umezeala si prea mult lipici in compozitie da un miros .... chimic.
Se foloseste doar in interior unde nu apare riscul de a se uda.
Placaj in schimb folosesc.
Dar stai ca am facut cateva capace din .... rumegus presat dar este laminat pe ambele parti si eu am vopsit doar marginile. Oricum am asa de multe ca daca se strica e aruncat si inlocuit.
Hai sa vorbim si despre stuparit!
  Profesional ma consider suficient pregatit sa pot exprima o parere absolut oportuna despre OSB.
  Asa cum vedeti OSB-ul la inspectarea vizuala, exact asa este confectionat. Din resturi lemnoase, de obicei din resturi lemnoase rasinoase, resturi care nu sunt prea departe calitativ si ca proprietati de masa lemnoasa masiva. Insa aceste resturi sunt comasate cu ajutorul unor prese hidraulice, iar LIANTUL(atentie) folosit la aderarea acestora intre ele este usor nociv.
  Nu ma pricep cat dvs la ceea ce se poate constitui in nocivitate asupra albinelor, insa nici nu pot sa nu amintesc despre prezenta acestuia in compozitia OSB-ului. Insa va promit ca am sa ma interesez in mod predilect si am sa revin in topic cu noi informatii.
  OSB-ul il gasim prezentat in doua principale variante: OSB 2 si OSB 3.( ambele sunt prezentate in diferite grosimi si formate. Grosimile: intre 6 si 28 mm , rar 4 , 5  si 32, iar formatul uzual este de 1225 x 2500 mm )
  OSB 2 - special destinat lucrarilor interioare( nu intru in amanunte, nu cred sa va intereseze asta in apicultura) si ma indrept catre
  OSB 3 - Special destinat lucrarilor exterioare, cu indelunga expunere radiatiilor solare, factorilor termici, si asa mai departe.
  Conditia esentiala pe care acesta o impune este izolarea sa. Ori cu un strat de lac de exterior( cel mai utilizat si eficient este lacul de barci) , ori cu un lac color de exterior, ori cu ( cel mai eficient) polistiren expandat sau extrudat( vedeti case de lemn).
  Chiar fiind destinat lucrarilor exterioare, OSB 3 nu suporta expuneri prelungite. Exact in ideea de a nu fi nociv peste limitele impuse de normele internationale, lacul liant din compozitia acestuia nu este atat de performant incat sa-i poata permite expunerea exterioara nelimitata.
  O alta caracteristica a OSB 3 ( fata de OSB 2) este coeficientul scazut de dilatare-contractare la factorii termici. Asta-i confera produsului executat din OSB pastrarea formei si gabaritului impus de proiectul initial.
  ( Dl. Dragos ne spune ca executa fundurile stupilor din OSB. Intamplarea face ca exact aceasta parte a stupului sa fie cea mai putin expusa factorilor climatici. De aceea este multumit. Nu stiu insa cum si in ce fel a influentat metabolismul ,, locatarelor". Si eu, ca si dvs. asteptam in continuare amanunte si detalii)
  In principiu, executia stupilor din OSB poate fi extrem de eficienta. Placa poate fi optimizata in asa fel incat sa prezinte pierdere minima de material, pretul pe mp nici nu este atat de ridicat incat sa ne tina departe de folosirea acestuia, asamblarea pieselor intre ele se poate face prin orice mijloace cunoscute( cuie, holzsuruburi, pene, suruburi, adezivi,etc). Din punctul asta de vedere, ca material de constructii, este absolut ideal.
  In continuare ramane deschisa problema nocivitatii. Cum v-am promis, am sa ma interesez in mod predilect de posibila aplicatie a acestuia in stuparit. De asemenea astept comentariile cunoscatorilor.
  O seara buna, sa auzim de bine!

sfantul spiridon

multumim pentru date dar...rezistenta in timp este sau nu un factor pozitiv? pretul este atractiv, cred ca oricine poate face un corp din osb pentru ca  na...chiar poate dar durabilitatea? dupa datele dumneata, scurt- este sau nu durabil, protejat fiind la exterior de lacuri si rasini speciale pentru lemn rezista in timp... eu dupa aceea ma gandesc la nocivitate ca poate totusi componentele cleiului nu sunt atat de toxice pe cat credem...oricum trebuie vazut asta
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

murphy

OSB 3 ( fabricat conform standardelor impuse. Si asta este o problema!!! ) este un material durabil. Nu atat cat lemnul masiv, insa se apropie ca durata de viata de acesta. Nu uitati totusi ca la baza, totusi, este confectionat din talas. De asemenea lacul sau materialul folosit pentru protectie trebuie sa fie de calitate si aplicat regulamentar. Daca aceste conditii sunt respectate, ca produs finit in sine( fara a discuta despre nocivitate . Iarasi o amintesc !!!) este cel putin multumitor ca durata.
  In cazul aplicarii lacului exterior pentru barci, am uitat sa precizez, anual acesta trebuie reamprospatat.

lucianzaharia

murphy,ce inseamna usor nociv?ori e nociv,ori nu e .raspunsul asta nu prea e de profesionist in ale osb-ului.nu te supara,eu sint unul din cei care nu vad cu ochi buni asocierea albinelor si a produselor lor cu chimicalele.de exemplu,pal-ul este lipit cu formaldehida,o substanta toxica.in vest a fost interzisa.ai intrat vreodata intr-o fabrica de pal?pentru unul care nu lucreaza acolo zi de zi,in cateva minute iti lacrimeaza ochii si te ustura plamanii.banuiesc ca si la osb se foloseste ceva similar.o sa ma interesez sa vad exact ce substanta folosesc.pe pagina de internet ei spun ca folosesc rasini sintetice...nu am vazut in vest sau in america stupi din osb.si pentru mine asta spune multe.roata a fost inventata,nu are rost sa o inventam noi din nou.dar fiecare alege solutia care-i convine,atat timp cat nu sint restrictii.numai bine :hi: