masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

andrei_salaj

Domnule maximmus,ati adaugat cateva acte care nu se cer la Dadr Salaj.

Stiu pentru ca am depus dosarul pt a doua transa.

gabush86

Pentru transa trei la care am luat banii acum o saptamana a fost simplu , mi s-a parut mai greu pentru primele transe, era mai multa chinuiala cu actele , am dat 400 ron pt fiecare transa la o firma de consultanta care mi-a facut dosarul de plata .

eu am adus doar o adeverinta de la medic , de la ACA , o adeverinta de rol de la primarie si de la banca inca o hartie. in banii astia am si contabilitatea asigurata ,

zilele astea tre' sa ma duc sa pun totul la punct la "hartii" pt toamna cand vin baietii in control, probabil de acum e mai greu :D

Iar pentru cei care nu vor sa continuie am inteles ca vor fi trecuti pe o "lista neagra" .

Kov iulian

Citat din: gabush86 din Ianuarie 15, 2012, 03:36:26 PM
Iar pentru cei care nu vor sa continuie am inteles ca vor fi trecuti pe o "lista neagra" .

Ce e cu aceasta lista neagra?
Sa zicem ca intr-un fel e corect sa fie trecuti pe o lista neagra cei ce nu reusesc sa duca pana la capat proiectul.
Dar nu e cinstit ca nu sa spus asta de la capul locului sa stie omul ce sa faca, dimpotriva sa spus ca nu se intampla nimic daca nu puteti duce pana la capat proiectul, de ce sa facut asa, de ce am fost mintiti ?

gabush86

Citat din: Kov iulian din Ianuarie 15, 2012, 04:16:33 PM
Citat din: gabush86 din Ianuarie 15, 2012, 03:36:26 PM
Iar pentru cei care nu vor sa continuie am inteles ca vor fi trecuti pe o "lista neagra" .

Ce e cu aceasta lista neagra?
Sa zicem ca intr-un fel e corect sa fie trecuti pe o lista neagra cei ce nu reusesc sa duca pana la capat proiectul.
Dar nu e cinstit ca nu sa spus asta de la capul locului sa stie omul ce sa faca, dimpotriva sa spus ca nu se intampla nimic daca nu puteti duce pana la capat proiectul, de ce sa facut asa, de ce am fost mintiti ?



Mi se pare corect sa fie trecuti pe o lista neagra (ce o rezolva cu asta nustiu) ...dar cunosc multi care si-au luat din banii aia LCD-uri , masini , carute , au botezat... prostii .... poate "x" care chiar vrea sa faca ceva nu a putut accesa o masura din cauza aluia, ca a avut punctaj mai bun si s-a lafait pe banii uniunii si a statului (nu ca n-ar merita pan; la urma) , nu e drept

dorindafi

salutare doctore
ceace s-a cerut la cluj/zalau , la gorj s-a cerut in primul an
pt. anul 3 a fost mai sofisticata treaba  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

costinelblagniceanu

Usurel fratilor ca prea v-ati aprins :stop_the_war:.Despre sesiunea din iunie 2011 nu se mai spune (scrie)nimic nou?Romikele da-ne o veste de actualitate te rog. :thanks:
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu ramine prost o viata.http;//costinelblagniceanu.sun photo.ro

filip

Astazi zicea ministrul Tabara la TVR1
E normal ca acei oameni ce au beneficiat de fonduri UE si bugete nationale sa participe la bugetul statului.Iar cei care nu au beneficiat e normal sa nu participe.
Nuanta o apreciez pozitiv.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ilalexandru

Maximmus hartiile care ti-au fost cerute tie nu trebuiesc toate depuse la dosarul pentru transa a doua. Tot ce ai trecut tu acolo sunt hartii pe care tu trebuie sa le ai. Daca ai norocul sa pici pe esantion, cand iti vin acasa sa te verifice trebuie sa le arati registrele, fisele de magazie, un caiet al stupinei....etc. Si cum sunt unii batuti in cap, iti cer sa te duci cu acele documente exact in momentul in care depui dosarul.
Ce ziceti insa de alta poveste.....sunt aprobate de Craiova dosare pentru transa a doua pe 112 fara a veni deja cu justificarea cheltuirii banilor de pe transa a doua si sunt dosare respinse pe acest motiv. Am avut ocazia sa ma uit pe doua astfel de dosare si pe planurile lor de afaceri. Sunt identice insa sunt tratate total diferit. Asta e Romania

pngflorin

Citat din: romikele din Ianuarie 15, 2012, 07:49:55 PM
Se va anunta in curand clasamentul final, dupa analizarea contestatiilor. Mai dureaza cateva zile...

te referi la raportul de selectie ?
e vreo data exacta pe sairul ministerului?
in principiu de la data publicarii raportului de evaluare cat si a finalizarii contestatiilor, in termend de 30 de zile se publica raportul final de selectie.

gabush86

noroc ca mi-am adus aminte si i-am sunat pe cei care se ocupa cu cursurile alea obligatorii , uitase de mine (din august pana acum ) bine ca si eu i-am tot amanat , ei ar fi vrut sa ma duc in vara cand aveam atata treaba cu stupii  :P

taicamiu a prin bine hotel 4* anul trecut .

5 zile de pe 30 ian pe 3 feb undeva prin Neamt au spus dar nu e batut in cuie .  mai e cineva din zona nord est care o sa vina  ??

bee_lover

Trebuie sa avem si fisa de magazie?

gabush86

nu , nu conteaza cu ce te ocupi s-au la ce ai facut proiectul, buletinul si un pix :P atat iti trebuie.

acolo din ce mi-a spus taicamiu e mai mult un schimb de experienta cu ceilalti agricultori , crescatori de animale , apicultori  ... etc, 

gheco

Citat din: gabush86 din Ianuarie 16, 2012, 01:40:58 PM
noroc ca mi-am adus aminte si i-am sunat pe cei care se ocupa cu cursurile alea obligatorii , uitase de mine (din august pana acum ) bine ca si eu i-am tot amanat , ei ar fi vrut sa ma duc in vara cand aveam atata treaba cu stupii  :P

taicamiu a prin bine hotel 4* anul trecut .

5 zile de pe 30 ian pe 3 feb undeva prin Neamt au spus dar nu e batut in cuie .  mai e cineva din zona nord est care o sa vina  ??
]
Vreau un nr. de telefon sau o adresa in legatura cu aceste cursuri.
Multumesc
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

maximmus

#358
Haide-ti ca suntem simpatici cu totii!
Adica sa mai revin cu detalii:
- Eu personal am sunat la Zalau saptamana trecuta pentru a ma informa care sunt cerintele suplimentare. Mi-a raspuns un domn cam ofuscat (poate eram al 100-lea prost din ziua respeciva cu probleme) si a inceput sa-mi insire parte din documentele postate anterior. Dupa cateva enumerari m-am iritat si am cerut explicatii ca de ce solicita atat de multe documente care nu sunt postate nicaieri pentru ca pot apare erori de comunicare (adica din diverse motive sa nu i-mi enumere toate documentele) si eu sa ajung din Dej cu un document mai putin si sa trebuiasca sa mai fac un drum pana in Zalau aproape degeaba. Atunci mi-a sugerat domnul respectiv ca contactez o firma de consultanta din Zalau pentru ca ei au legatura cu  apdrp. permanent si stiu despre ce este vorba. Intr-un final i-am multumit pentru informatii si i-am spus ca probabil am sa renunt.
- Dupa cateva minute, calmandu-ma am rugat pe cineva sa sune din nou si a primit aceleasi raspunsuri ca si mine. Deci ?.....
Acum cred ca totusi este o mica neintelegere, cum mentiona si domnul ilalexandru.
Iar referitor la cei care au accesat proiectul si acum vor sa renunte in detrimentul altora care au avut un punctaj mai mic este fffff bine. La scoala nu primesti note pentru ce vrei sa te faci cand vei fi mare ci pentru ce si cat stii si poti cand esti scos la tabla.
Orice neregula trebuie amendata. Ma intreb de ce apdrp modifica niste reguli pentru care exista deja o intelegere. Adica la momentul semnarii deciziei de finantare este specificat clar ce documente trebuiesc prezentate pentru urmatorii ani. Poate nu toata lumea care a accesat sau doreste sa acceseze aceasta masura are pregatirea de a accepta situatiile des si usor schimbatoare. Reamintesc: masura 141 este pentru fermele de semi-subzistenta adica pentru cei multi, aproape saraci, p....i si hai sa o spunem desi nu cred ca a dus pe cineva capul - pentru dezvoltarea anumitei ramuri a agriculturii.
In plus de asta poate nu toata lumea are acces la internet si la o astfel de informare. Corect era ca regulile stablite la inceputul jucului sa fie respectate pana la sfarsit sau sa existe o instiintare legala pentru orice modificare a intelegerii din partea tertilor, adica sub forma unor scrisori recomandate. Astfel se anula orice neintelegere si posibila eroare.
Pentru domnul romikele referitor la folosirea termenului CUMPATARE era o incercare de a atentiona beneficiarii proiectelor la modul cum DRAMUIESC banii si nu la nuante tendentioase si rautacioase privitoare la accesarea fondurilor nerambursabile. Oricum multumesc pentru sfaturi si incurajare.

maximmus

Multumesc pentru incurajare! Sanatate!