masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

gore

Astazi am primit Notificarea privind acceptul pentru finantare. Urmeaza urmatorii pasi...autorizarea PFA
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

costinelblagniceanu

Felicitari ,se vorbea ca notificarea pentru acceptul de finantare se  va da dupa17.01.2012.Are cineva posibilitatea sa trimita vreo adresa unde sa vedem listele cu dosarele?Romikele salveaza-ne! :thanks: :thanks:
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu ramine prost o viata.http;//costinelblagniceanu.sun photo.ro

costinelblagniceanu

Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu ramine prost o viata.http;//costinelblagniceanu.sun photo.ro

eugen_c

Citat din: gore din Ianuarie 03, 2012, 07:20:50 PM
Astazi am primit Notificarea privind acceptul pentru finantare. Urmeaza urmatorii pasi...autorizarea PFA



FELICITARI!!

albinasebes

cate puncte ati avut?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

madnes_marius

Citat din: gore din Ianuarie 03, 2012, 07:20:50 PM
Astazi am primit Notificarea privind acceptul pentru finantare. Urmeaza urmatorii pasi...autorizarea PFA

Vrei sa spui ca ai primit notificare ca esti eligibil pt finantare sau ca te-au chemat sa semnezi contractul de finantare?

dorindafi

prin semnarea contractului de finantzare dosarul este eligibil  :nod:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

evulet78

Am si eu cateva intrebari pentru cei ce au deja PFA cu profil apicol (benefiaciari ai masurii 141).
Dupa ce iti faci PFA si te inregistrezi si la fisc ce alte obligatii mai ai?
- Mai depui periodic fise pe la fisc? Daca da, cand si ce fise?
- Banii din masura 141 ii inregistrezi ca intrare in registru sigilat de cei de la fisc?
- Esti obligat sa ai casa de marcat daca nu mergi cu miere la piata? (Nu ajunge doar un chitantier cu care tai chitante?)
- Anual trebuie sa declari la medicul veterinar si primarie cate familii de albine ai? (Te inregistreaza la cele doua institutii pe PFA? - nici ei nu stiu cum)
- Mai trebuie sa depui alte documente si la alte institutii ale statului? (sau astepti sa vina ei sa te amendeze?  :mad:)
Poate este cineva care a trecut prin tot acest aparat birocratic si ne imparte din experienta sa. :)

miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook

Kov iulian

Eu cunosc cate ceva, eu sunt perfectionist si am cautat sa am toate aranjate sa nu ma incalece astia.
De la fisc iti va veni din cand in cand prin posta( anual parca ) niste decizi de impunere etc, si esti invitat sa te prezinti la ei acolo ti se va inmana un act pe care il vei semna si vei scrie cateva randuri ( nu mai retin ce mi-au spus sa scriu dar era ceva in legatura cu faptul ca nu am de plata nimic bla,bla,bla ), prin care esti luat cumva in evidenta lor, dar nu platesti nimic.
Daca ai fi avut alt cod caen si alta ocupatie ar fi trebuit sa achiti o suma de bani.
Transa de la masura 141 se trece in registru si se justifica prin extrasul de cont, fiecare extras de cont lunar se trece in registru de incasari si plati, la fel si toate chitantele( oricat de mica ar fi suma) si facturile .
Din cate stiu nu ai nevoie de casa de marcat, e de ajuns chitantierul.
Anual trebuie sa declari numarul de famili de albine la primarie, si sa mergi la  ANVSA sa actualizezi numarul de stupi
( fara a plati )
In legatura cu ANVSA ar mai fi ceva de completat .
Ierarhia e urmatoarea  medicul veterinar - un responsabil "zonal" - directia judeteana ANVSA
Acel "responsabil " are cumva in subordine si conduce medici veterinari dintr-o anumita zona, la randul lui acest "responsabil " da raportul mai sus la directia judeteana ANVSA .
Deci ar trebui sa  cunoasteti  si acest "responsabil " astfel se elimina o veriga a birocratiei care va va face sa pierdeti timp pretios cand veti face diverse acte.
Neaparat va trebui sa cumparati un registru unic de control de la directia judeteana de fisc.
Costa in jur de 26 de lei ( e mare cat o sacosa de asta de plastic  =)) ) lipsa acestuia cand vin organele in control. inseamna o amenda de 10 milioane lei vechi .
Uitati aici un patit care nu a avut RUC http://www.proz.com/forum/romanian/63056-contabilitate_pfa-page5.html
In mare cam astea sunt actele ce trebuie sa le aveti.
Pe astea le cumparati de la librarie
-Facturier
-Chitantier
-Aviz de insotire a marfi
-Registru incasari si plati
( asta e bine sa contina si rubrici incasari(numerar si banca) - plati (numerari si banca) sunt unele carnete care nu au trecut si rubrica banca , si cum lucrati si cu banca e bine sa aveti si acel rubrici)
-Registru inventar
-Carnetul de stupina il luati de la forma asociativa
-registrul unic de control ( RUC) il luati de la agentia judeteana de Fisc



filip

Primul lucru unde pierzi sigur e urmatorul:
Daca esti PFA ori SRL si se restructureaza societatea unde lucrezi acum nu primesti SOMAJ
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Kov iulian

Citat din: filip din Ianuarie 05, 2012, 05:51:02 PM
Primul lucru unde pierzi sigur e urmatorul:
Daca esti PFA ori SRL si se restructureaza societatea unde lucrezi acum nu primesti SOMAJ
Si daca ai PFA-ul pe alt cod CAEN sa zicem cresterea oilor a vacilor etc si ai si serviciu platesti taxe CAS si la salariu si la PFA?
Deci platesti de doua ori si daca esti dat afara de la serviciu(desi ai muncit 10-20 de ani acolo si ai contribuit ) ramai de fraier fara somaj ?

filip

Eu am fost disponibilizat.
Primul lucru cand am depus dosarul de somaj a fost o vizita la FISC
Am avut colegi care au fost pe lista de disponibiliare datorita faptului ca au avut un SRL.
Legile in romania sunt perverse.
Am prieteni care datorita unui SRL au fost obligati sa plateasca CASS pe ultimi 5 ani.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dorindafi

 :hi: evulet 78
in fiecare primavara te duci la fisc shi vei complecta doua fishe { nu le mai tzin minte numarul acum }
141=ai foloseshti pt. ce ai nevoie asta daca-tzi permite planul de afaceri
casa de marcat nu ai nevoie nevanzand cu amanuntul iar daca vrei sa ieshi la piatza { certificat de producator shi autorizatzia de la d.s.v. }
medicul veterinar numai daca cei de la sapard itzi cer ceva acte
n-ai treaba cu alte hartzogarii daca nu tzi le cere nimeni  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

jimm

Salutare,
La multi ani!
Pana pe 31 ianuarie cei cu PFA care realizeaza venituri in sistem real (adica majoritatea celor de aici) trebuie sa depuna declaratia 220 privind estimarea venitului pentru anul fiscal 2012. E bine sa o depuneti in termen! :dinti:
Cand cei de la ANAF vor incepe controale tematice pe aceasta linie va fi jale!
Trebuie sa aveti registru incasari si plati, registru inventar, registru unic de control. Trebuie sa va informati putin!
In momentul in care ati facut "proiect"141 si ati achizitionat spre ex o centrifuga aceasta devine mijloc fix (valoare>1800 ron si se amortizeaza) sau obiect de inventar!

Kov iulian

Citat din: dorindafi din Ianuarie 05, 2012, 06:39:06 PM

n-ai treaba cu alte hartzogarii daca nu tzi le cere nimeni  :hi:
Traim in romania tara in care se ascund legi si reglementari numai sa te prinda si sa te taxeze cand vin in control.
Si credeti ca daca nu iti iti cere cineva sa faci nustiu ce acte inseamna ca sunteti in regula cu actele ? =)) =))