masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

albinasebes

am prins si eu 40 de puncte dar sunt cam rezervat in privinta selectarii. multe dosare si bani putini.
astept si eu noutati.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

eugen_c

Citat din: albinasebes din Decembrie 29, 2011, 08:27:15 PM
am prins si eu 40 de puncte dar sunt cam rezervat in privinta selectarii. multe dosare si bani putini.
astept si eu noutati.

Se vor finanta 14000 de proiecte din cele 25419 dosare eligibile.
Mult succes! si eu am tot 40 de puncte si sper sa reusim!

viorel55

#287
Citat din: octav din Decembrie 27, 2011, 02:43:39 PM
La prahova nu a primit nimeni cele 20 de puncte pentru forma asociativa. Chiar asa restul au dus toti iar la prahova nu a fost nici unul mai istet?
Iar de vechime nu se pune problema aveam aproape 1 an in momentul depunerii dosarului.

  Ai dreptate ,la Prahova din cei 230 de solicitanti declarati eligibili NICIUNUL nu a primit cele 20 puncte pentru criteriul "este membru cu minim 6 luni vechime al unei forme asociative."
Motivul: niciunul nu a depus la dosar ,in copie, hotararea judecatoreasca de infiintare a asociatiei din care face parte.
Si cand te gandesti ca aceste asociatii sunt afisate inclusiv pe site-ul madr.ro-PNA.
  Aceeasi situatie este si la alte judete: Arad,Arges,Bacau,Brasov,Braila,Buzau, Caras-Severin, Dambovita,Galati, Hunedoara si altele partial (Constanta, B-N,etc)
    Deci problema este  groasa de tot.
    Vinovatii ??  Cei de la APDRP ,care au verificat dosarele si nu au solicitat copia respectiva....
     Sfat: depuneti contestatii in termen de 5 zile de la primirea instiintarii. dupa care ...vom vedea...
   

octav

Am intrebat la MADR si au spus ca in cazul contestatiei se analizeaza din nou dosarul dar pe actele care exista in dosar. Nu se permite nici o adaugire. Solutia?,.. am intrebat eu. Depuneti in urmatoarea sesiune. Acum daca toti vor depune contestatii, fiind asa de multi, poate se vor mai gandi o data.

Eu depun. Am primit notificarea si m aduc sapt viitoare sa depun contestatie.

Un an nou fericit si cu impliniri!
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

costinelblagniceanu

Citat din: eugen_c din Decembrie 29, 2011, 09:26:54 PM
Citat din: albinasebes din Decembrie 29, 2011, 08:27:15 PM
am prins si eu 40 de puncte dar sunt cam rezervat in privinta selectarii. multe dosare si bani putini.
astept si eu noutati.

Se vor finanta 14000 de proiecte din cele 25419 dosare eligibile.
Mult succes! si eu am tot 40 de puncte si sper sa reusim!
Fratilor,daca voi sunteti atitde pesimisti si aveti 40de pct. atunci ce sa mai zic eu care am 20de pct.Am discutat cu cineva despre aceasta problema si mi-a zis ca valoarea fondurilor alocate mas.141 au fost de 210000000 euro,iar valoarea dosarelor(proiectelor)ar fi de 201000000euro,deci ar fi si ramas ceva euro neaccesati in cazul in care s-ar plati toate dosarele.(gresesc cumva)
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu ramine prost o viata.http;//costinelblagniceanu.sun photo.ro

eugen_c

Citat din: costinelblagniceanu din Decembrie 30, 2011, 09:48:19 AM
Citat din: eugen_c din Decembrie 29, 2011, 09:26:54 PM
Citat din: albinasebes din Decembrie 29, 2011, 08:27:15 PM
am prins si eu 40 de puncte dar sunt cam rezervat in privinta selectarii. multe dosare si bani putini.
astept si eu noutati.

Se vor finanta 14000 de proiecte din cele 25419 dosare eligibile.
Mult succes! si eu am tot 40 de puncte si sper sa reusim!
Fratilor,daca voi sunteti atitde pesimisti si aveti 40de pct. atunci ce sa mai zic eu care am 20de pct.Am discutat cu cineva despre aceasta problema si mi-a zis ca valoarea fondurilor alocate mas.141 au fost de 210000000 euro,iar valoarea dosarelor(proiectelor)ar fi de 201000000euro,deci ar fi si ramas ceva euro neaccesati in cazul in care s-ar plati toate dosarele.(gresesc cumva)

Intradevar au fost alocate 210mil euro, dar pt doua sesiuni. Petru prima sesiune s-au repartizat decat 105mil, iar a doua sesiune(cea din octombrie) a fost amanata pt 2012.  Nu vreau sa dezamagesc pe nimeni, m-as bucura sa fie finantate toate doasarele eligibile, chiar si cele cu 0 puncte...din pacate nu ne ajuta nimeni cu informatii(oficiale) pt a lamurii situatia.

Raul Vasile But

Dragă Romikele! Văd că te pronunți ca unul care știe sigur ceva ce nici cei de la APDRP din bucurești nu știu! ^:)^Cred că ar fi mai bine să mai lași loc de câta(puțină, pentru cei care nu sunt din Banat!) speranță pentru cei nedreptățiți, printre care și eu!
Ni s-a spus că atunci când vor reverifica dosarele, vor ține cont de contestație și de actele care au fost adăugate ulterior în sprijinul contestației!
Altfel, ce înseamnă că eu contest lipsa unui act din dosar, din vina nu stiu cui, iar ei verifică dosarul în același format în care l-au primit la început? Unde-i șpilu, că mie îmi scapă, nene?
Un an nou subvenționat! :new: :bzz:

costinelblagniceanu

La mine cade din start problema contestatiei pentru ca nu as avea ce contesta:1-nu fac plati de agro-mediu,2-ferma nu este in zona defavorizata,3-am 45 de ani.Asa ca las la voia Domnului(A.P.I.A)ce se va mai intimpla,dar un lucru il stiu sigur INDIFERENT DACA SE APROBA SAU NU ACEST DOSAR ,EU VOI TINE SI VOI INMULTI STUPII MEI!  :nudie: :nudie: :nudie:
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu ramine prost o viata.http;//costinelblagniceanu.sun photo.ro

costinelblagniceanu

Acum 15-20 min.am discutat cu un Expert AM-PNDR-CDRJ si mi-a spus ca a vorbit mai sus  si s-ar parea ca in 2012 ar vorba de 14-15000 dosare si ca banii din transa aII-a din 2011 s-ar aloca acum ,sa vedem!Speranta moare ultima! :bravo: :bravo: :bravo:
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu ramine prost o viata.http;//costinelblagniceanu.sun photo.ro

Bistriteanul

Citat din: costinelblagniceanu din Decembrie 30, 2011, 04:43:46 PM
La mine cade din start problema contestatiei pentru ca nu as avea ce contesta:1-nu fac plati de agro-mediu,2-ferma nu este in zona defavorizata,3-am 45 de ani.Asa ca las la voia Domnului(A.P.I.A)ce se va mai intimpla,dar un lucru il stiu sigur INDIFERENT DACA SE APROBA SAU NU ACEST DOSAR ,EU VOI TINE SI VOI INMULTI STUPII MEI!  :nudie: :nudie: :nudie:

Acestea fiind spuse, era clar de la inceput ca proiectul va avea punctaj maxim 20 pct,  puncte obtinute datorita prezentei intr-o forma asociativa. Ati fi putut primi 15 pct in plus daca aveati teren declarat si ati fi beneficiat de plati de agromediu (APIA). In situatia D-stra sunt multi oameni, cu varsta peste 40 de ani si care nu au fermele in zone defavorizate, si care din start vor obtine punctaj mai mic indiferent de ce proiect vor depune. Normal ar fi ca si acestia sa beneficieze de sprijin. Drept urmare ma gandesc ca exista sanse bune ca toate proiectele eligibile (chiar daca au punctaj mai mic) sa fie finantate, mai ales ca Romania este codasa la  asimilarea banilor europeni. Nu ne ramine decat sa asteptam.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

Raul Vasile But

Dragă domnule Romikele, spuneați că:
"Pai daca nu stiti din vina cui, va spun eu:
1. din vina d-stra ca nu v-ati informat direct din surse.
2. din vina consultantului ca nu si-a actualizat informatiile.
3. din vina functionarului de la APIA care a declarat proiectul eligibil, desi dosarul era incomplet."

punând pe prim plan vina mea, că nu m-am informat corect? Iertați-mă, dar faceți o mare greșeală!
Din moment ce Statul a inființat birourile de consultanță, care să INFORMEZE cetățeanul, de ce aș mai fi făcut-o eu?
Apoi, din moment ce prin proiectul 142, pare-mi-se, inginerii din birourile de consultanță au fost cooptați să întocmească dosare, din care, dacă sunt declarate eligibile și selectate pt. plată, câștigă nu știu cât la sută din valoarea proiectului, cine era mai obligat să fie la curent cu ultimele reglementări? Cred că ați îndemnat greșit membri asociației dumneavoastră să depună dosarele în sesiunea următoare, făcându-i să recunoască o greșeală pe care o făcuseră alții!!!
sau vreți a scăpa de responsabilitate pe cei cu adevărat vinovați? Cei de la punctele 2 și 3, care, cu tupeu, au cerut sume de la 100 la 300 de euroi pt întocmirea dosarului!!! Ce părere aveți???
Iar pentru cei de la punctul 3, ce-ați spune dacă afirm că ei trebuie să fie responsabilizați pt. greșeală, deoarece ei au dat acceptul pt. ca dosarul să plece mai departe spre București!
Cred că se vor găsi oameni destul de înțelepți să îi scuture nițel, în duhul creștinesc pe cei care ocupă degeaba scaunele, și creează astfel de confuzii!
Ei ar trebui dați în judecată! Și spun asta pt. că am înțeles că la noi în Caraș asta vor face 90 la sută dintre cei nedreptățiți!
Iar a accepta depunerea dosarului într-o altă dată este ca și cum ai face jocurile acestor oameni care parcă dau banii de la ei! și apoi, bietul român e de vină că nu accesează fondurile europene!....Să-mi fie cu iertare!

Raul Vasile But

Și încă ceva: câți dintre dumneavoastră, cei care ați depus proiectul, ați fost informați că puteați singuri, după model, să vă întocmiți acel dosar, fără a fi apoi obligați să scoateți bani buni din buzunar pt cei care băteau apropouri că au muncit așa de mult pt proiect... când de fapt ei modificau datele de identificare, lăsând proiectul IDENTIC la toți deponenții?
Eu unul alegeam să mi-l fac singur, deoarece, la investiții puteam primi 30 de puncte, dar proiectantul nici măcar nu m-a întrebat nimic despre ce am făcut în stupină!
deci?

Raul Vasile But

Am înțeles, dar la consultanță trebuie să fii informat corect, nu, că doar nu toți avem internet și știm!
Prin urmare, atunci când ești plătit, fă-ți treaba bine!
Eu nu am așteptat să-mi cadă totul mură în gură, ci doar am avut încredere că dacă cer un sfat și mi se cere un ban pt. el, sfatul e bun!
Nu?
Oricum, scroafa e moartă în coteț!
la mulți ani subvenționați tuturor!
:)))))

ciobi79

Dle Raul Vasile,

In legatura cu functionarii din Timis-care cred se ocupa si de dosarele din Caras.
Trebuie mare atentie cu ei.
Pe site-ul apdrp la sectiunea ce prezinta contestatii si erate se poate vedea ca cele mai multe erate (modificari punctaj dupa ce dosarul este eligibil) sunt in Timis.
Asta inseamna ca functionarii fac multe modificari pe parcurs, cer documente, dupa care nu le mai solicita sau le solicita sub alte forme, deci "terenul " este f alunecos chiar si pentru firmele de comsultanta care lucra de ani buni cu ei si care si ele au probleme cu solicitarile apdrp-ului.
Eu recomand sa nu se bazeze nimeni exclusiv pe firma de consultanta si sa mearga personal si pe cat posibil cat mai sus pe lantul ierahic al institutiei (apdrp) pentu a evita neplaceri.
Nu cred ca este rea vointa ci  lipsa de reguli clare care duc la diferite interpretari si confuzii.
In legatura cu contestia in grup a celor din caras, va sustin efortul pentru ca cineva trebuie responsabilizat pentru greseli si lipsa de profesionalism. Eu personal am depus o contestatie.

Succes,
Ciobi

Raul Vasile But

Mulțumesc din inimă, domnule Ciobi! Și pentru susținere și pentru sfaturi!
La mulți ani!