masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

alexutu

si in arges sa intamplat acelasi lucru am dus adeverinta de la asociatie dar cei de la bucuresti au spus ca mai trebuia o hirtie prin care sa ateste forma juridica a asociatiei care nu aparea in ghid , ni sa spus sa facem contestatie.
asta este birocratia in romania.
00007

octav

Citat din: Kov iulian din Decembrie 23, 2011, 07:23:54 PM
Citat din: octav din Decembrie 23, 2011, 06:44:46 PM
Multumesc pentru raspuns.
Si totusi stie cineva de ce nu au luat in considerare ACAR ca forma de asociere profesionala?
Ati dus adeverinta de la ACAR? ei nu au de unde stii in ce asociatie sunteti daca nu le duceti hartii.



Da am dus.

Oricum mai are rost sa fac contestatie? Am inteles ca oricum m-au selectat. Conteaza daca am 20 de puncte sau 40?
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

alexutu

mai multe sanse am auzit ca au fost cazuri cand au picat dosare si cu 40 de puncte
00007

octav

Pai cred ca e considerat eligibil si selectat din moment ce se afla la pozitia 20088. Asa zic. Gresesc?

Oricum Sarbatori fericite alaturi de cei dragi
Octav
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

bogdannn

Citat din: octav din Decembrie 23, 2011, 06:44:46 PM
Multumesc pentru raspuns.
Si totusi stie cineva de ce nu au luat in considerare ACAR ca forma de asociere profesionala?

ca sa faci cele 20 de puncte la asociatie trebuie dus si copie din statutul asociatie nu doar adeverinta, multi s-au pacalit anul asta doar cu adeverinta, important este inca ca dosarul a fost declarat eligibil deci sunt sanse mari sa fie si selectat

Apismella

SA  vedeti minuni ,la ultima sesiune apar persoane cu proiectul eligibilsi ,nu au nici macar o singura familie de albine! Dupa ce primim notificare de la AM -PNDR-CDRJ- ce trebuie sa facem, ca ei nu ne spun nimic?

antiopa din ardeal

Citat din: bogdannn din Decembrie 24, 2011, 10:12:18 AM
ca sa faci cele 20 de puncte la asociatie trebuie dus si copie din statutul asociatie nu doar adeverinta, multi s-au pacalit anul asta doar cu adeverinta, important este inca ca dosarul a fost declarat eligibil deci sunt sanse mari sa fie si selectat
Cred ca aveti mare dreptate in ce priveste dosarele eligibile si dosarele selectate. Nu am informatii oficiale in legatura cu listele afisate de MADR dar imi permit sa comentez dupa cum vad eu lucrurile, ceea ce am citit pana acum pe net.
  Fata de anii anteriori lista prezentata este a dosarelor eligibile si nu se pomeneste de loc de dosare selectate. Mai mult lista este in ordine alfabetica a judetelor fara sa se tina cont de punctajul obtinut. In anii trecuti lista dosarelor eligibile era ordonata in ordinea alfabetica a judetelor si in ordinea descrescatoare a punctajului si era impartita in 2 parti: dosare eligibile cu finantare si dosare eligibile fara finantare. Este posibil ca toate dosarele sa fie intr-un tarziu finantate dar deocamdata pentru ca sesiunea de toamna de depunere a fost anulata, suma alocata pentru anul 2011 este daca nu ma insel 105 milioane euro adica ceva mai mult decat jumatate din valoarea dosarelor depuse si declarate eligibile. Nu mi se pare corect ca o parte din dosarele pentru apicultura sa primeasca punctaj pentru asociatie si o parte nu, atata timp cat apicultorii apartin de aceeasi asociatie si ma refer la ACAR indiferent daca s-a depus sau nu copie dupa statut. Pentru orice siguranta cred ca este necesar ca cei ce nu au primit punctaj de la asociatie sa faca contestatie.

octav

Maine o sa merg totusi la ei la Ploiesti sa depun contestatie. Macar sa pic cu 40 de puncte nu cu 20.
Sti cineva unde trebuie sa merg? Ca mie mi-a depus dosarul un consultant.

http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

Malas

Daca e corect, din Ghidul Solicitantului:
Tel. 0244/593.210
Fax: 0244/596.154
Ploiesti, Str. Anton Pann, nr. 7
Cod 100023

Malas

#264
Pentru antiopa din ardeal: - ai scris: suma alocata pentru anul 2011 este daca nu ma insel 105 milioane euro

Suma alocata pt.2011 este de 210 milioane (105 milioane pe sesiune, dar daca s-a anulat sesiunea 2 ?). Valoarea publica a proiectelor depuse in sesiunea1 :  202.065.000 euro (dupa www.madr.ro - se pare ca sunt incluse si dosarele neeligibile). Deci mai ramin 7.935.000 euro din valoarea totala. In calendarul de lansare a proiectelor pe anul 2012 suma alocata pt. masura 141 e de 112.739.890.
Ma gandesc ca la suma de 105.000.000  au vrut sa adauge si diferenta de mai sus, cum scrie si in ghid. (Suma pt 2012 nu se poate imparti cu 7500, deci ceva nu e corect!)
In legatura cu punctajul ai dreptate. Dar vina este firmei care a intocmit dosarele. Au intocmit dosare (incomplete) fara nici o responsabilitate. Au lucrat pe cantitate si nu pe calitate. Anuntul cu Statut a aparut pe site-ul madr-ului, iar in Ghidul Solicitantului scrie: pentru a obtine informatii  consultati si pagina "madr"de pe internet. Acum la cine faci contestatie? La firma care a intocmit un dosar - rebut? Daca din dosar lipseste un act, nu-ti dadeau puncte.  Ca sa adaugi un act trebuie sa refaci dosarul (opisul, numerotarea, etc, si formatul electronic).
De altfel cred ca te-ai gandit corect, asa am inteles si eu rolul tabelului afisat., din comunicatul aparut pe  site-ul madr.

octav

Am vorbit la directia agrigola si mi-au spus ca acum lucrau la notificari.  Domnul respectiv mi-a spus ca daca vreau pot veni sa depun contestatie insa voi primi acelasi raspuns pentru ca nu ma lasa sa adaug in dosar statutul juridic al asociatiei. Voi ce parere aveti?
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

madnes_marius

M-am uitat pe raportul de evaluare pentru masura 141 (http://www.madr.ro/pages/dezvoltare_rurala/masura141/Raport-evaluare-M-141-sesiunea-2011.pdf) si am vazut ca sunt printre cei eligibili. Dar nu inteleg carei treaba cu criteriile alea de departajare CD1,CD2,CD3,,,, la mine apare 0,000 la toate cd alea si la altii apar si alte cifree.

octav

Si eu am incercat sa gasesc ceva legat de acete notatii. Inca nu am gasit. Poate ne lumineaza cineva :hi:
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

viorel55

Citat din: octav din Decembrie 23, 2011, 06:44:46 PM
Multumesc pentru raspuns.
Si totusi stie cineva de ce nu au luat in considerare ACAR ca forma de asociere profesionala?

Nu cumva este vorba de "vechimea de cel putin 6 luni intr-o forma asociativa" ???????
Cred ca asta ar fi problema....nu ai avut o vechime de 6 luni de la inscriere in asociatie pana in momentul depunerii dosarului la  APDRP....
Alta explicatie nu gasesc !

octav

#269
La prahova nu a primit nimeni cele 20 de puncte pentru forma asociativa. Chiar asa restul au dus toti iar la prahova nu a fost nici unul mai istet?
Iar de vechime nu se pune problema aveam aproape 1 an in momentul depunerii dosarului.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos