masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Cati dintre voi cei care ati primit deja banii pe 141 sunteti inscrisi ca si PFA la medicul veterinar si in registrul agricol? Se pare ca trebuia sa fim trecuti ca PFA, iar in cazul in care se vine in control o putem pati.
Zvonuri: de la anul daca nu demonstram cu facturi ca am cheltuit toti cei 1500 de euro platim impozit pe restul.

costoiuaurel

Si daca sti procedura....spunene si noua...cine ne va impozita.......Eu stiu ca impozite sa iau numai in baza Codului Fiscal si a declaratiei anuale pe care o faci la organul fiscal si daca ai de platit ceva platesti la Trezorerie pe baza unui document de impunere. Cei de la APIA nu prea au cum sa faca acest lucru...ei iti dau sau nu finantarea. Cind faci declaratia la finante si treci numai venituri fara cheltuiala i-ti va da decizia pe zero impunere fiindca pina la data aceasta apicultura este scutita de impozit. Ce va fi in viitor vom vedea daca vor schimba regulile...in timpul jocului de "uite subventia ...nu e subventia

Kov iulian

Am si eu un neam care a avut vaci si a luat subventie pe ele ( nu 141 , alta subventie )  dupa cativa ani a vandut vacile deoarece nu mai era profitabil sa le tina ( laptele ieftin , nutretul scump etc )  si l-au anuntat acum ca va trebui sa restutuie toti bani pe care ia primit ( daca stia asta nu mai vindea vacile poate , dar nu ia spus nimeni asta ). Ne putem astepta si noi apicultori la asa ceva , or sa ne oblige sa tinem afacerea cu albine pana cand vom iesi la pensie ?
Daca conditiile climatice se vor inrautati ( calduri extreme , frig prelungit primavara )  daca pretul pe miere va ajunge la " 1 leu pe kg " , restricti pe mierea ce contine ramasite de polen modificat genetic ,  si nu va mai fi profitabil sa tinem albinele , ne pot obliga sa tinem albinele ca daca nu va trebui sa restituim bani ce i-am primit ?

Florin_Dan

Pe masura 141 banii sunt nerambursabili, in comparatie cu alte masuri. Afacerea trebuia  tinuta cel putin 5 ani.

bee_lover

Pe mine ma intereseaza daca ati fost sa va inregistrati ca PFA la veterinar si registrul agricol?
Multumesc.

filip

Citat din: Florin_Dan din Noiembrie 23, 2011, 12:45:57 PM
Pe masura 141 banii sunt nerambursabili, in comparatie cu alte masuri. Afacerea trebuia  tinuta cel putin 5 ani.
Indiferent daca ai ori nu albine?
Fotografierea unor stupi in teren ,nu reprezinta automat si faptul ca sunt ai tai.
De aici si cele 2 tipuri de apicultori.
Apicultori ce au accesat fonduri fara a avea stupi si apicultori ce au stupi dar nu au accesat fonduri
Diferenta dintre ei sta in comisionul returnat.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bee_lover

Citat din: Florin_Dan din Noiembrie 23, 2011, 12:45:57 PM
Pe masura 141 banii sunt nerambursabili, in comparatie cu alte masuri. Afacerea trebuia  tinuta cel putin 5 ani.
Sa nu uitam ca traim in Romania si orice e posibil. Nu uitati ca normal acum pentru transa a doua la 141 trebuia doar cererea de plata, asa scrie si in contract, contract nu hartie de sters fundul si acum daca iti mai trebuie bani trebuie sa mergi cu alt dosar poate mai stufos decat cel cu planul de afaceri. Deci e posibil sa schimbi regulile jocului in timpul jocului.

filip

A mai fost o lege ce obliga sa plateasca firma contributii la bugetul de stat pana la 5 ani in urma.
Fiind PFA,SRL pot sa te controleze cand vor muschii lor.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ilalexandru

Citat din: Kov iulian din Noiembrie 23, 2011, 12:38:36 PM
Am si eu un neam care a avut vaci si a luat subventie pe ele ( nu 141 , alta subventie )  dupa cativa ani a vandut vacile deoarece nu mai era profitabil sa le tina ( laptele ieftin , nutretul scump etc )  si l-au anuntat acum ca va trebui sa restutuie toti bani pe care ia primit ( daca stia asta nu mai vindea vacile poate , dar nu ia spus nimeni asta ). Ne putem astepta si noi apicultori la asa ceva , or sa ne oblige sa tinem afacerea cu albine pana cand vom iesi la pensie ?
Daca conditiile climatice se vor inrautati ( calduri extreme , frig prelungit primavara )  daca pretul pe miere va ajunge la " 1 leu pe kg " , restricti pe mierea ce contine ramasite de polen modificat genetic ,  si nu va mai fi profitabil sa tinem albinele , ne pot obliga sa tinem albinele ca daca nu va trebui sa restituim bani ce i-am primit ?

Neamul asta al tau s-ar putea sa fi primit subventie multa vreme si dupa ce a vandut vacile. Sunt multi acum care figureaza ca au cate 5,7-10 vaci pe hartie si in grajd au una-doua. Anul trecut, un cioban, vroia si el sa acceseze o masura...bietul om aveam real vreo 600 de oi...la medicul veterinar figura cu o mie si ceva. De ani multi, medicul doar aduna, de scazut niciodata...asa si la vaci.

Si IUlian, din cate se vede, tu nu te-ai apucat de apicultura din pasiune. Un apicultor adevarat se lipseste el de multe lucruri si la albine nu renunta niciodata. Stiu cazuri cand, din motive de sanatate, unii au vandut tot. Anul urmator s-au apucat iarasi.
IN zona mea e un apicultor fara ambele picioare...si are vreo 50 de stupi in momentul de fata. A vandut initial masina plus pavilion, a renuntat la tot, ca apoi sa ameninte copii ca se omoara daca nu-i cumpara alte familii de albine. De la 20 a facut 50. Si se deplaseaza doar in carucior. Asa ca, indiferent cat de profitabila va fi apicultura, un apicultor cu "venin" in sange niciodata nu va renunta la mirosul nectarului crud

Marcus Emeric

Citat din: nicu has din August 08, 2010, 04:14:41 PM
buna ce acte trebuie pt masura 141 as dorii sa stiu mai amanuntit si cand incepe acest program

Kov iulian

Citat din: ilalexandru din Noiembrie 23, 2011, 10:39:17 PM


Si IUlian, din cate se vede, tu nu te-ai apucat de apicultura din pasiune. Un apicultor adevarat se lipseste el de multe lucruri si la albine nu renunta niciodata. Stiu cazuri cand, din motive de sanatate, unii au vandut tot. Anul urmator s-au apucat iarasi.

Ba da din pasiune m-am apucat de apicultura acum 7 ani , si  ma lasam daca nu era cu 141
( poate tinem acolo cateva famili pt casa ).
De doua ori am pierdut albine din cauza pesticidelor , ma saturasem de certurile cu cei care vin se aseaza ca nesimtiti si iti ia fata , au fost si problemele alea cu seceta acea acum 2-3 ani .Dormit pe campuri prin frig cu teama de hoti ,

Si toate astea pt 7-8 lei pe kg de miere ? :uimit: :uimit: :uimit:
Nu sunt masochist  :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Kov iulian

Citat din: Marcus Emeric din Decembrie 04, 2011, 12:19:43 AM
Citat din: nicu has din August 08, 2010, 04:14:41 PM
buna ce acte trebuie pt masura 141 as dorii sa stiu mai amanuntit si cand incepe acest program
Mie in aprilie 2010 mi-au cerut urmatoarele
-Certificat producator
-Adeverinta de la primarie cu nr de stupi
-Document de inregistrare sanitar veterinara
(aici e un pic de incurcatura , tu ai nevoie de adeverinta pe PFA , normal nu iti pot elibera adeverinta fara sa ai PFA dar nici nu iti poti face pfa fara sa stii daca ai fost ales , pt ca sunt bani pierduti , probabil o scoti pe persoana fizica apoi o preschimbi pe pfa , vezi cum te descurci )
-Adeverinta de la Apia
-Adeverinta asociatie apicola ( daca vrei inca 25 de puncte si sanse mai mari ca sa reusesti )
-Documente care sa ateste ca ai teren in posesie sau comodat
-Plan de afaceri ( si dosarul cereri de plata til face un birou de consultanta )
-Cont Bancar pe PFA
( mie mi-au cerut prima data cont bancar pe persoana fizica , il aveam deja facut apoi dupa ce am fost selectat mi-au cerut cont pe PFA )
( asta dupa ce ai fost selectionat , mergi la registrul comertului si iti faci PFA , apoi mergi la fisc sa iei un cazier fiscal pe pfa si la politie pt cazierul judiciar )
Urmatoare sesiune de depunere a actelor va fi pe la jumatea luni aprilie 2012
( asa a mai fost ,se va anunta intereseazate )
Iti mai trebuie nervi de otel , e foarte multa birocratie , uneori iti vei zice cine ma pus sa ma incurc cu astia   :rotfl: :rotfl: :rotfl:

George N

inteleg ca in felul asta beneficiezi ( in cazul in care ti se aproba dosarul )de aproximativ 550lei/luna (50 kg de miere) deci cu 30-40 de familii banii ii ai fara sa iti  faci probleme cu pfa .... cine avut pfa sau srl (cazul meu) incearca sa gaseasca o solutie fara sa fie prins de bratele nemiloase ale caracatitei cu numele de STATUL ROMAN....ce vreau in fine sa intreb "neproducind" pina in prezent macar  1 tona de miere -se merita sa accesezi masura 141 ? Daca da, de ce , daca nu astept va rog si parerea altora care gindesc la rece .... :cool:

jimm

Suna a Matrix dar asta e adevaru.....folosim curent dintr-o retea, apa de la retea, internet in retea facem parte dintr-o retea, daca crezi ca neaccesand "masura" esti pedinafara te inseli!  :)

dorindafi

Citat din: George N din Decembrie 04, 2011, 07:57:39 PM
inteleg ca in felul asta beneficiezi ( in cazul in care ti se aproba dosarul )de aproximativ 550lei/luna (50 kg de miere) deci cu 30-40 de familii banii ii ai fara sa iti  faci probleme cu pfa .... cine avut pfa sau srl (cazul meu) incearca sa gaseasca o solutie fara sa fie prins de bratele nemiloase ale caracatitei cu numele de STATUL ROMAN....ce vreau in fine sa intreb "neproducind" pina in prezent macar  1 tona de miere -se merita sa accesezi masura 141 ? Daca da, de ce , daca nu astept va rog si parerea altora care gindesc la rece .... :cool:
:hi: george
dupa anul 3 nu vei mai beneficia de cele doua platzi { anul 4 shi 5 }
CODUL  e   LEGEA
         0763650092