masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Citat din: ilalexandru din Octombrie 30, 2011, 11:36:24 AM
Aberant mi se pare faptul ca trebuie sa duci adeverinta cum ca esti inscris in asociatie. Asta daca ai fost inscris in momentul in care ai depus proiectul.
Nu stiu de ce dar eu am avut un presentiment ca asta se va intimpla , pt ai impiedica pe apicultori sa isi paraseasca asociatiile dupa ce s-au vazut cu saci in caruta  .Am niste cunoscuti care sunt inscrisi la ACA se coteau nu vroiam sa mai duca miere acolo , pina au aflat ca au nevoie la dosar si de adeverinta de la Asociatie . Au mers acolo la ACA sa ceara adeverinta iar acolo " vreti adeverinta , aduceti miere ! "  :D . Eu nu am intimpinat probleme de astea in Cooperativa din care fac parte , dosarul ma obligat mai mult sa am miere predata .

pharaonu75

Citat din: Kov iulian din Octombrie 30, 2011, 12:41:43 PM
Au mers acolo la ACA sa ceara adeverinta iar acolo " vreti adeverinta , aduceti miere ! "  :D . Eu nu am intimpinat probleme de astea in Cooperativa din care fac parte , dosarul ma obligat mai mult sa am miere predata .
Sa fie oare din cauza faptului ca esti obligat prin statutul cooperativei sa-ti dai la ei 75% din productia de miere?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

Despre altceva era vorba , stiu ca esti obligat sa predai 75 la suta din miere , dar conteaza mult cum esti " obligat "  . Nui asa ca e diferenta intre a se purta cineva cu tine cu manusi de catifea , si intre a primi un sut undeva cu o cizma de cauciuc murdara de noroi ? :wink: :wink:

pharaonu75

Asa este, dar incearca sa nu dai acel procent 75% din productie si vezi ce se intampla!
Apoi cere-le adeverinta pentru masura 141!

Nu vreau sa spun ca sunt probleme in cooperativa voastra, insa vreau sa subliniez ca aceeasi atitudine ca a celor de la ACA din cazul exemplificat de tine se poate intalni in orice asociatie! In calitate de membru intr-o asociatie, ai si drepturi, dar si obligatii... cum poti sa iti ceri drepturile daca nu iti indeplinesti obligatiile?
Dupa parerea mea cei de la ACA au procedat normal! Iar intr-o situatie similara, la fel vor proceda si cei de la cooperativa din care faci parte. Daca nu ma crezi, incearca la anul... nu mai preda nimic la ei si cere-le adeverinta!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ilalexandru

Eu nu am dat nici un gram de miere la ACA. Plus ca nu cred ca ar putea sa ma oblige sa le predau lor o cantitate de miere in conditiile in care :
1. nu fac nimic pt mine, in afara de dosarul pt medicamente(platesc cotizatie, deci ei raman cu ceva)
2. nu vin sa ia mierea de la mine. Cum ar fi sa vin eu sa le aduc mierea de la 400km distanta? Cine imi plateste drumul?
DAca ACA vine cu niste preturi sub cele practicate de principalii procesatorim de ce sa-i dau ei mierea? Ea, ca asociatie, nu ar trebui ca, pt membrii ei, sa vina cu niste preturi de achizitie superioare? Asa ca predau mierea unde pot si raman inscris la ACA...sper ca pana anul ce vine.

Alutus

Citat din: Kov iulian din Octombrie 30, 2011, 12:41:43 PM
Au mers acolo la ACA sa ceara adeverinta iar acolo " vreti adeverinta , aduceti miere ! " 
Eu stiu ca ACA este asociatie fara activitati comerciale. Sau mai este o legatura juridica intre ACA si apicola srl?
Sa nu uiti Darie!

Kov iulian

#186
Pai daca seful SRL-ului e si seful Asociatiei apicole cum sa nu fie legatura , sau credeti ca sunt doua personalitati intr-un singur trup fiecare cu gindurile si actiunile ei( ceva de genul Doctor  Jekyll si Domnul Hyde ) si ce daca e conflict de interse cui ii pasa ?

Florin-braileanul (FlorinI)

#187
Citat din: Kov iulian din Octombrie 31, 2011, 10:55:53 PM
Pai daca seful SRL-ului e si seful Asociatiei apicole cum sa nu fie legatura , sau credeti ca sunt doua personalitati intr-un singur trup fiecare cu gindurile si actiunile ei( ceva de genul Doctor  Jekyll si Domnul Hyde ) si ce daca e conflict de interse cui ii pasa ?

hai sa te lamuresc
si eu am avut acest dubiu si am fost lamurit, culmea chiar de seful (sefa) srl-ului apicol

aca e aca si e asociatie
presedintele asociatiei (functie neplatita) e director la srl, (chestie impusa de aca bucuresti prin statutul asociatiei)
srl-ul apicol are un administrator, patron.... sotia directorului de srl, presedinte de asociatie
administatorul srl-ului (adica sotia presedintelui de asociatie), e vicepresedinta la asociatia aca

eu am intrebat: daca membrii vor sa schimbe presedintele de asociatie prin vot se poate?
raspunsul a fost: NU, presedintele asociatiei, e NUMIT (nu ales) obligatoriu directorul de la srl

cat se poate de clar, conflictul de interese pe care nu-l vede (sau corect, nu vrea sa-l vada nimeni): o familie conduce srl-ul si asociatia
daca se dorea ceva corect se impuneau 2 conditii minime obligatorii:
1. interzis ORICE grad de rudenie intre conducerea asociatiei si conducerea srl-ului apicol
2. conducerea asociatiei se alege prin vot de membrii asociatiei

dau un exemplu minimal de incompatibiliate in detrimentul stuparilor membrii:
CROTARIEREA care tot e la moda
vine presedintele de aca si spune ca a gasit de facut placutele cu 20 lei pe buc. si e obligatoriu sa cumperi de la asociatia unde esti inscris
srl-ul face comanda cu 1 leu pe placuta si vinde asociatiei cu 20
ce ajuta presedintele? stuparii sau bugetul srl-ului unde e sotia lui administratora si el director?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

octav

Ceva informatii proaspete? Stie cineva daca s-au aprobat dosarele? Ca eu am sunat la ei si spun sa mai astept ca inca studiaza. Pe site la apdrp inca nimic,.....
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

Alutus

Citat din: Kov iulian din Octombrie 30, 2011, 09:26:37 AM
Opisul facut de mine , dupa mintea mea arata cam asa ( vezi jos )  este buna ordinea documentelor ?
Trebuie intradevar toate aceste acte? daca este asa va trebui sa-mi iau concediu fara plata, daca va binevoi seful sa-mi dea. Sau varianta Romikele este adevarata?
Sa nu uiti Darie!

Alutus

Multumesc. Le pot rezolva . Dar cum obtin identificarea fiscala ? de la directia fiscala sau de la banca? Dar raportul de executie ce reprezinta? De unde?
Sa nu uiti Darie!

Alutus

#191
Mai am o intrebare . Am cheltuit  jumatate din transa pe anul acesta. Este obligatoriu sa-i cheltuiesc pe toti anul acesta? Miere cu factura am vandut doar cat era planificat in planul de afaceri.
Sa nu uiti Darie!

Kov iulian

Citat din: Alutus din Noiembrie 11, 2011, 02:03:41 PM
Multumesc. Le pot rezolva . Dar cum obtin identificarea fiscala ? de la directia fiscala sau de la banca? Dar raportul de executie ce reprezinta? De unde?
Mie mi-au dat de la banca formularul de identificare financiara , il facusem eu dar am uitat sa trec si codul postal al banci , asa ca mi-au facut ei altul , veti plati 5 lei pt asta chiar daca va duceti cu el facut doar pt stampila , ori ca vi-l fac ei tot atit va costa .

Alutus

Mai trebuie adeverinta de la primarie si copie dupa pagina din registrul agricol?. Documentele astea necesita ceva timp.
Sa nu uiti Darie!

Kov iulian

#194
Da trebuie adeverinta de la primarie , consultanta a cerut si copie xerox dupa registrul agricol , dar cind mi sa facut dosarul ( moca  :yes: ) de catre alt birou din Directia agricola nu mi-au mai cerut copia xerox, doar adeverinta . iar cei ce verifica dosarele nu au zis nimic iar cererea mea a trecut prin filtrul a doi verificatori . ( e bine totusi sa aveti la DVS si copia  xerox nu se stie niciodata )