masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

POSTASUL

A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

albinasebes

am si eu o intrebare: pt sesiunea de dosare iunie 2011 cand se va sti ceva? cand vin in inspectie? mai trebuie asteptat? trebuie sa merg eu sa intreb?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Porfy66

Din cate stiu mai trebuia sa fie o a doua sesiune pentru aceasta masura (141) acum in octombrie. E adevarat ca a fost amanata pentru anul viitor?
:hi:

Kov iulian

Citat din: tassevasi din Septembrie 27, 2011, 09:45:00 PM
Sigur te bsga acum in seama  , pt ca au si ei un comision de la stat ,sa aiba cit mai multe proiecte realizate .
   Sa ai noroc sa pici pe miini bune .
   Numai bine
Ce parere aveti , e corect ? In 2009 cind am inceput sa string actele pt 141 , atunci am fost asigurati si ras asigurati ca proiectele se vor face gratis deoarece aceste proiecte vor fi platite prin nu stiu de fonduri , am strins actele am umblat , iar cind mai erau saptamini si se incepea primirea dosarelor . Sa cerut 500 de lei si sa facut un contract de consultanta in care ei se asigura sa ne acorde sprijin pe parcursul intregului proiect si sa ni se intocmeasca anual cererea de plata . Acum cind urmeaza sa se depuna a doua cerere de finantare se cer alti bani , inca 150 de lei cum vi se pare asta ?

bucovineanu

Nu e de mirare pentru ca traim in Romania, "tara tuturor posibilitatilor."

Bistriteanul

Citat din: albinasebes din Octombrie 02, 2011, 04:52:54 PM
am si eu o intrebare: pt sesiunea de dosare iunie 2011 cand se va sti ceva? cand vin in inspectie? mai trebuie asteptat? trebuie sa merg eu sa intreb?
Cel mai bine e sa mergi direct la inspectorul care ti-a preluat proiectul (atunci cand l-ai depus) el va veni in inspectia, sa vada stupii si eventual inventarul apicol pe care-l ai. La mine in jud.B-N au fost in control inca de acum 2-3 saptamini.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

l3n3a

Din pacate aceasta plata de 150 RON face parte din efectul de domino pe care fiecare dintre noi il cream la nivelul fiecarei institutii publice: tot timpul o sa apara noi "taxe" cand are cine sa le plateasca. Incearca sa nu platesti "taxa" de doctor din spital, de asistenta, de functionar care-ti elibereaza o adeverinta, de functionar care-ti accepta depunerea unor acte sa vezi ce se intampla. Daca ne-am impotrivi cu totii sa mai platim niste bani nejustificati unuia si altuia atunci poate s-ar mai domoli aceasta foame a functionarului, dar cat timp vine imediat cineva in spatele tau care scoate banu situatia se va mentine, sau cum observam cu totii se agraveaza. Venitul functionarului s-a diminuat doar pe hartie, deoarece el a stiut sa recupereze din alte partii cei 25% (rog sa ma scuze functionarii corecti, care merg la munca in fiecare zi pentru a sluji poporul si nu pot sa doarma noaptea de grija altora).

Din cate stiu mai trebuia sa fie o a doua sesiune pentru aceasta masura (141) acum in octombrie. E adevarat ca a fost amanata pentru anul viitor?

Sesiunea 141 din semestru 2 2011 s-a ANULAT (nu amanat cum spune ministerul). Cu siguranta acest lucru are un grad mai mic sau mai mare de ilegalitate, deoarece stiind ca 20% este contributia statului, acesti bani au fost alocati prin bugetul anual in suma fixa exact cum s-a publicat la inceputul anului, deci acesti bani erau. Problema este ca ei ori nu mai sunt (au fost cheltuiti ilegal) ori exista si sunt chiar acum cheltuiti in diverse scopuri politice. Banii alocati din bugetul de stat nu se reporteaza, daca nu sunt cheltuiti pana la sfarsitul anului fiscal ei se intorc la bugetul "mama" de unde urmeaza sa fie impartiti in urma bugetului pe anul 2012 ce va fi elaborat de executiv. Daca se intampla aceasta amanare atunci in 2012 trebuie sa cred ca vom avea 3 sesiuni 141, adica se vor aloca de 3 ori mai multi bani pe aceasta sesiune decat in 2011 cand in acest an datoria externa de rambursat este cu aproape 30% mai mare, in an electoral cand trebuiesc o gramada de bani pentru afise, autobuze, tricouri, sepci portocalii si rosii? Greu de crezut, dar permiteti-mi sa fiu optimist si sa cred ca 2012 o sa fie un an mai bun desi logica imi spune ca ma insel.

tassevasi

Citat din: albinasebes din Octombrie 02, 2011, 04:52:54 PM
am si eu o intrebare: pt sesiunea de dosare iunie 2011 cand se va sti ceva? cand vin in inspectie? mai trebuie asteptat? trebuie sa merg eu sa intreb?

Deja la mine a fost in control acum 2 saptamini , din cauza restructurarii de personal nu mai au cu cine sa lucreze la dosare ,controale  si poate de aceia sa si aminat sesiunea a ll a .
Numai bine .

octav

Si la mine au fost in control in  20 august. De atunci nu mai stiu nimic. Am sunat la persoana care a venit in control si mi s-a spus ca inca nu au terminat de analizat dosarele, sa mai asteptam ca o sa ne cheme telefonic sau prin posta. Sper sa fie cat mai repede.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

Florin-braileanul (FlorinI)

cine stie sa dea un raspuns CORECT?
cand incepe anul 0?
cand incepe anul 1?
ce se ia ca referinta?
momentul depunerii proiectului?
desemnarea lui sau intrarea banilor?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Kov iulian

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Octombrie 07, 2011, 12:18:30 AM
cine stie sa dea un raspuns CORECT?
cand incepe anul 0?
cand incepe anul 1?
ce se ia ca referinta?
momentul depunerii proiectului?
desemnarea lui sau intrarea banilor?
Anul 0 e anul depuneri proiectului ( probabil si desemnarea lui ) bani mai pot intirzia sa intre in cont deci nu au nici o treaba, anul unu e urmatorul an .

Florin-braileanul (FlorinI)

 =))
anul e calendaristic?
adica eu am depus proiectul in sesiunea octombrie 2010
in octombrie 2011 se inceie anul 0? sau el s-a incheiat in 31 dec 2010?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

viorel55

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Octombrie 07, 2011, 12:31:01 AM
=))
anul e calendaristic?
adica eu am depus proiectul in sesiunea octombrie 2010
in octombrie 2011 se inceie anul 0? sau el s-a incheiat in 31 dec 2010?

Anul I se incheie in octombrie 2011 cand depui cererea de plata pentru TRANSA A DOUA

viorel55

  Apropo......
  In aceasta luna toti  beneficiarii Masurii 141 depun  cererile de plata pentru PRIMA TRANSA ,altii pentru A DOUA TRANSA  si respectiv pentru A TREIA TRANSA (veteranii...)
  Nu spune nimeni ...ce probleme a intampinat...ce  au mai inventat  scumpii nostri  functionari publici ...?????

Kov iulian

Citat din: viorel55 din Octombrie 10, 2011, 05:13:25 PM
  Apropo......
  In aceasta luna toti  beneficiarii Masurii 141 depun  cererile de plata pentru PRIMA TRANSA ,altii pentru A DOUA TRANSA  si respectiv pentru A TREIA TRANSA (veteranii...)
  Nu spune nimeni ...ce probleme a intampinat...ce  au mai inventat  scumpii nostri  functionari publici ...?????
De unde sunteti si cine va face dosarul pt transa a doua , cit va cere ?