masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

trantorash

 :hi:
A fost publicat raportul de selectie pentru Masura 141, sesiunea octombrie-noiembrie 2010

http://www.madr.ro/pages/dezvoltare_rurala/masura141/raport-selectie-masura-141-sesiunea-oct-nov-2010.pdf

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: AlinStoian din Iunie 10, 2011, 06:27:14 PM
:hi:
A fost publicat raportul de selectie pentru Masura 141, sesiunea octombrie-noiembrie 2010

http://www.madr.ro/pages/dezvoltare_rurala/masura141/raport-selectie-masura-141-sesiunea-oct-nov-2010.pdf

multam.
descoperisem si eu, dar... ai fost mai iute
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: AlinStoian din Iunie 10, 2011, 06:27:14 PM
:hi:
A fost publicat raportul de selectie pentru Masura 141, sesiunea octombrie-noiembrie 2010

http://www.madr.ro/pages/dezvoltare_rurala/masura141/raport-selectie-masura-141-sesiunea-oct-nov-2010.pdf

multam.
descoperisem si eu, dar... ai fost mai iute
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Prelip

MULTUMESC PT. VESTEA BUNA. fELICITARI TUTUROR CARE AU REUSIT!

albinoiu

am si eu o intrebare,sunt beneficiar masura 141, sunt proprietar pe terenul unde am stupii(1000m) in conditiile astea pot sa arendez din terenul meu unei alte persoane care vrea sa faca 141 tot pe apicultura?

Alutus

Citat din: albinoiu din Septembrie 23, 2011, 01:10:30 PM
am si eu o intrebare,sunt beneficiar masura 141, sunt proprietar pe terenul unde am stupii(1000m) in conditiile astea pot sa arendez din terenul meu unei alte persoane care vrea sa faca 141 tot pe apicultura?
NU! Toti stupii de pe o vatra se considera ca apartinand unei singure persoane. Trebuie sa aiba nr top. diferite.
Sa nu uiti Darie!

ami

Intr-adevar pentru proiectele depuse in sesiunea din iunie 2011 in multe judete s-a efectuat si verificarea pe teren. Exista o procedura de verificare ce dureaza, trebuie sa aveti rabdare, asa cum am observat de ceva ani statistice spun ca acest proces de verificare se finalizeaza in decurs de aproximativ 6 luni (este doar o observatie pe baza a ceea ce am constat). Afisarea rezultatelor o puteti vizualiza pe site-ul madr.ro, dar veti primi si in scris o notificare indiferent de rezultat.

POSTASUL

de ex. cred ca multa lume este in aceiasi situatie ca si mine; sunt intabulat doar pe terenul de acasa cu gradina,mai am  pamant si in  inprejurimi dar nu sunt intabulat pe el , ca sa ma intabulez la ce preturi miau cerut trebuie sami vand casa si nevasta si tot nu miar ajunge . La registul agricol au fost inscrisi parintii acuma sunt eu  deci sa platit impozit pe el dintodeauna , deci am primit subventie pe el [fanete si arabil] In cazul acesta pot acesa vreo masura[oricare] nu obligatoriu pentru albine. Va multumesc  :hi: :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

tassevasi

Citat din: POSTASUL din Septembrie 26, 2011, 06:24:10 PM
de ex. cred ca multa lume este in aceiasi situatie ca si mine; sunt intabulat doar pe terenul de acasa cu gradina,mai am  pamant si in  inprejurimi dar nu sunt intabulat pe el , ca sa ma intabulez la ce preturi miau cerut trebuie sami vand casa si nevasta si tot nu miar ajunge . La registul agricol au fost inscrisi parintii acuma sunt eu  deci sa platit impozit pe el dintodeauna , deci am primit subventie pe el [fanete si arabil] In cazul acesta pot acesa vreo masura[oricare] nu obligatoriu pentru albine. Va multumesc  :hi: :hi:

   Este suficient 500 mp pt masura 141 ,cred ca ai pe linca casa atit teren incit sa,ti depui dosqarul ,dar sa nu uiti si de restul pina la 25 de sutupi .  Intradevar cu intabularea asta  si restul actelor te face sa renunti la orice forma de a obtine banii de UE  .
   Eu anul trecut am avut 6 stupi ,anul acesta  am mai cumparat 20 de roiuri si deja a venit si m,au verificat  saptamina trecuta .
  Sper ca totul sa fie bine pina la final.
  Numai bine si sanatate .

POSTASUL

multam de raspuns :hi:nui o problema , acasa detin[sunt intabulat] un hectar si jumate si restul stupilor sper sai achizitionez cat mai curand , dar am intrebat si de pamantul pe care al mai detin fara a fii intabulat pe el dac as putea accesa vreo masura doar cu dovada de la registrul agricol ?? :uimit: poate mai sunt dintre apicultori care au accesat si alte masuri sau sunt in situatia mea :roll: :roll:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Kov iulian

Eu am luat de la parinti mei in comodat ( comodat inseamna dat in imprumut prin notariat , nu inchiriat deoarece daca inchiriezi un teren persoana care ti-l da plateste impozit ) pe 5 ani 600 mp .

Florin_Dan

Faci un contract de arendare pe 5 ani , vizat de primarie, nu costa nimic, terenul nu este obligatoriu sa fie intabulat .

ami

de ex. cred ca multa lume este in aceiasi situatie ca si mine; sunt intabulat doar pe terenul de acasa cu gradina,mai am  pamant si in  inprejurimi dar nu sunt intabulat pe el , ca sa ma intabulez la ce preturi miau cerut trebuie sami vand casa si nevasta si tot nu miar ajunge . La registul agricol au fost inscrisi parintii acuma sunt eu  deci sa platit impozit pe el dintodeauna , deci am primit subventie pe el [fanete si arabil] In cazul acesta pot acesa vreo masura[oricare] nu obligatoriu pentru albine.

Raspuns: pentru masura 141 pentru dovada proprietatii terenului in cazul dumneavoastra faceti dovada cu certificatul fiscal obtinut de la primarie in care se vor mentiona terenurile in functie de categoria de folosinta precum si adaposturile detinute.

POSTASUL

Citat din: Florin_Dan din Septembrie 27, 2011, 02:00:56 PM
Faci un contract de arendare pe 5 ani , vizat de primarie, nu costa nimic, terenul nu este obligatoriu sa fie intabulat .
ar fi o treaba buna , pentruca tin pamantul ala degeaba [faneata mai mult si arabil mai putin] as infiinta si o plantatie de pomi fructiferi as creste niste bovine , am si acuma dar numai stricul necesar pentru familie :hi: o sa ma duc la directia agricola sa vad daca ma va baga cineva in seama sa consult un consultant :uimit:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

tassevasi

Sigur te bsga acum in seama  , pt ca au si ei un comision de la stat ,sa aiba cit mai multe proiecte realizate .
   Sa ai noroc sa pici pe miini bune .
   Numai bine