masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Din 2014 va mai fi aceasta masura 141? Nu gasesc nicio informatie oficiala!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

istodorescu vasile

din 2014 nu se vor mai face proiecte pe masura 141. cele  aprobate pina acum vor fi finantate in continuare.

romikele

Inca nu stim exact. Este posibil ca masura sa se regaseasca sub un alt nume, dar tot pe subzistenta, si cu o suma majorata cu pana la 50 de procente.
... auzite de la Radio Shantz ...  :razz:

istodorescu vasile

da eu am prins la viata satului, nu mai stiu la ce data cind ministrul agriculturii a facut aceste afirmatii cu privire la masura 141. a specificat  faptul ca se vor face proiecte sub alta forma.

dan sebastian

Daca se vor face proiecte cu mai putina birocratie merita sa le accesezi. Ideea e ca acum la 141 te plimba pe la prea multe institutii, de la primarie, medic veterinar, dsv, directii agricole, apia, sapard, banca, cursuri de calificare, aca,  etc. In plus te mai face si firma ca sa fie sigur ca esti fiscalizat. Sa nu cumva sa evoluezi prea mult...
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dincaadrian2000

Pentru  M141 valoarea totala a proiectului va fi din 2014 de 15000 euro pe 5 ani.
Vor fi aceleasi conditii la depunerea proiectului.

pad3

Citat din: dincaadrian2000 din Ianuarie 20, 2014, 04:33:19 PM
Pentru  M141 valoarea totala a proiectului va fi din 2014 de 15000 euro pe 5 ani.
Vor fi aceleasi conditii la depunerea proiectului.


nu ramasese stabilit ca din 2014 adio 141 ??
somnul ratiunii naste monstri

vranceanul

Se aude ceva in jurul  a 7500e (se discuta in primarie), maine va spun mai sigur.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

achio5

Citat din: dincaadrian2000 din Ianuarie 20, 2014, 04:33:19 PM
Pentru  M141 valoarea totala a proiectului va fi din 2014 de 15000 euro pe 5 ani.
Vor fi aceleasi conditii la depunerea proiectului.
ai vreo sursa sigura sau din auzite?intreb deoarece sint interesat de program

petru.atudorei

Ministru agriculturii a zis acest lucru... la viata satului.
Si odata ce a zis-o..nu cred ca zicea fara sa stie ce zice...cu toate ca uni mai bat campii cateodata.:D

Ar fi bine sa fie 15000 euro. Dar Sigur conditiile de obtinere vor fi schimbate putin.

D006

E o mare vrajeala , apicultorii vor fi dezavantajati la punctaj.


dorindafi

un prieten a mai spus in felul urmator : daca pina pe 31 dec. 2015 nu se dovedeshte ca a efectuat cursul 111 , va fi obligat sa innapoeze banii din transha 4 shi 5
asha li sa comunicat la Gj
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

romikele

Citat din: dorindafi din Februarie 18, 2014, 08:27:50 AM
un prieten a mai spus in felul urmator : daca pina pe 31 dec. 2015 nu se dovedeshte ca a efectuat cursul 111 , va fi obligat sa innapoeze banii din transha 4 shi 5
asha li sa comunicat la Gj

CitatBeneficiarii Măsurii 141 ,,Ferme de semi-subzistenţă" din PNDR nu mai sunt obligaţi să depună la dosarul cererii de plată pentru tranşa IV certificatul de absolvire a cursurilor obligatorii de formare profesională, ci pot depune doar o declaraţie pe proprie răspundere că vor absolvi un astfel curs până la finalul anului 2015.

Agenția de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit (APDRP) informează că a modificat instrucţiunile de plată pentru Măsura 141  ,,Sprijinirea fermelor agricole de semi-subzistenţă": a exclus obligativitatea prezentării în dosarul cererii de plată pentru tranşa IV a certificatului care să ateste absolvirea cursurilor obligatorii de formare profesională.

Astfel, beneficiarii Măsurii 141 pot aduce dovada absolvirii cursurilor de formare profesională prin Măsura 111 ,,Formare profesională, informare şi difuzare de cunoştinţe" până la finalul anului 2015.

Așadar, beneficiarii care solicită plata tranşei IV pot anexa la dosarul de plată  o declaraţie pe proprie răspundere privind absolvirea unui curs de formare profesională prin care se angajează că vor participa şi absolvi un astfel curs în maxim 3 ani de la data primirii sprijinului nerambursabil, respectiv de la plata integrală a sprijinului, dar nu mai târziu de luna decembrie a anului 2015.

Florin_Dan

Citat din: dorindafi din Februarie 18, 2014, 08:27:50 AM
un prieten a mai spus in felul urmator : daca pina pe 31 dec. 2015 nu se dovedeshte ca a efectuat cursul 111 , va fi obligat sa innapoeze banii din transha 4 shi 5
asha li sa comunicat la Gj
Asa este peste tot in tara nu numai la Gj.