masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

madnes_marius

Si a venit Mos Nicolae cu fondurile, putem trece la investitii.

gaby

succes
inseamna ca a-i fost cuminte anul acesta si mosul a fost darnic
iernare uscata

MadalinStamate

Buna seara, am o intrebare pentru cei care au trecut de anul 1 la masura 141.
Se apropie sfarsitul de an si citeam unele comment-uri ca orice pfa, trebuie sa se prezinte la camera de comert si sa declare profitul si sa plateasca tva-ul sau ceva taxe nu stiu exact.
Eu tin sa va anunt ca nu am miscat nimic anul asta, nu am vandut nimic, doar ca mi-au intrat in cont cei 65 de mil si atat.
intrebarea: _ Trebuie sa ma prezint la camera comertului ? si daca da pana pe ce data si cam cat trebuie sa platesc daca trebuie.

Astept raspuns din partea celor "mai mari ca mine", la anul pot sa invat si eu pe altii.
Va multumesc si va doresc sarbatori fericite!
:birthday:

dorindafi

na-i treaba cu camera comertzului
respectzi planul de afaceri
din ianuarie mergi la fisc shi depui declaratziile ce se impun
daca nu ai avut intrari declaratzia pe venit e zero
cei 65 mil. nu au treaba cu institutziliile prezentate mai sus
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

petru.atudorei

Atentie, daca esti platitor de tva, depunerea a 4 declaratii pe 0 inseamna trecerea automata la neplatitor de tva. De asemenea depunerea declaratiei de inchidere an pe 0 nu este acceptata de fisc mai mult de 1 an. Cel putin asa am patit eu. Trecerea la neplatitor de tva m-a scutit de multe drumuri la fisc, dar partea a doua nu prea imi convine

MadalinStamate

Nu sunt platitor de TVA, cand am facut pfa-ul am optat fara tva.
Va multumesc pt raspunsuri, e bine ca nu trebuie sa ma mai duc nicaieri acum.

Marius Stanciu

Salutari, apropo de sfarsitul anului, daca nu am vandut miere anul asta, cu toate ca in proiect suntem obligati sa comercializam 10 kg/familie anual, eu am fost aiurit si nu am facut rost de o factura de la nici-un procesator asa cum trebuia, e o problema grava? Nu as putea sa fac anul viitor rost de o factura  dubla? sa fie ceva de genul "Nu am avut un pret bun, nu am comercializat mierea in primul an de proiect si am comercializat in anul 2 si cantitatea de miere care trebuia sa o vand in primul an". Ar fi ok? Adica anul viitor in loc sa vand 270 de kg, voi vinde 540 de kg ca sa compensez.
Sper ca intelegeti intrebarea, va multumesc! :bzz:
ing.horti

bucovineanu

Se poate asa cum ai zis. Daca dupa anul 3 ai vandut toata cantitatea care trebuia, e in ordine.

Marius Stanciu

E super asa, va multumesc de informatie.  :thanks:
ing.horti

bucovineanu

Cel putin asa e in judetul nostru. E posibil ca in alte judete sa aiba alte cerinte. In Romania fiecare interpreteaza legile cum il taie capul.

romikele

Citat din: Marius Stanciu din Decembrie 18, 2013, 01:17:35 PM
Salutari, apropo de sfarsitul anului, daca nu am vandut miere anul asta, cu toate ca in proiect suntem obligati sa comercializam 10 kg/familie anual, eu am fost aiurit si nu am facut rost de o factura de la nici-un procesator asa cum trebuia, e o problema grava? Nu as putea sa fac anul viitor rost de o factura  dubla? sa fie ceva de genul "Nu am avut un pret bun, nu am comercializat mierea in primul an de proiect si am comercializat in anul 2 si cantitatea de miere care trebuia sa o vand in primul an". Ar fi ok? Adica anul viitor in loc sa vand 270 de kg, voi vinde 540 de kg ca sa compensez.
Sper ca intelegeti intrebarea, va multumesc! :bzz:

Treaba cu 10 kg/familie e o prostie, cititi cu atentie ghidul!

Trebuie demonstrata cresterea cu 20 de procente a cantitatii de miere comercializata fata de anul zero si cresterea corespunzatoare a numarului de ude, ca si realizarea investitiilor din proiect, daca au fost prevazute.


dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Marin2011

va doresc un an nou cu multe bucurii

bucovineanu


orbanstefan64

Citat din: bucovineanu din Decembrie 18, 2013, 01:25:53 PM
Se poate asa cum ai zis. Daca dupa anul 3 ai vandut toata cantitatea care trebuia, e in ordine.
:nod: :nod: :nod: