masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Daca in proiect este prevazut ca lazile se vor fabrica in regie proprie, este de ajuns factura pentru cherestea.
In caz contrar, e nevoie de factura de la un producator de stupi autorizat.

Iulia

Deci daca vreau sa-mi fac cutii noi trebuie sa am factura de la producator? Si daca mi le fac eu, cine imi da factura la lemn, care il iau din targ???  ))/

dredd

acolo in targ ceri si factura

bucovineanu

In primavara daca imi amintesc bine, am vazut un reportaj la Viata satului, unde un apicultor se plangea ca nu i-au lut in considerare faptul ca si-a facut singur stupii si nu a primit finantarea in continuare. Au filmat si atelierul.

dan sebastian

Din pacate totul e interpretabil la noi. Oricum, de preferinta ia facturi pe tot ce cumperi. Bucura/te daca iti ajung banii din masura. De obicei ii termin in primele 3 luni dupa ce ii primesc si ma trezesc ca iar am cheltuit in plus inca jumatate din ce am primt. De la 6400 lei cand finalizezi actele realizezi ca treci cu cheltuielile de 10000 lei anual. Cand primeaza albina euna. Daca vrei banii pttine eu cred ca e imposibil.  Din ce am inteles eu la masura 141 nu e valabila regula cu 30 % bani justificati.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bucovineanu

La Suceava s-a intrerupt finantarea si dupa primul sau al doilea an, pe motivul ca nu s-a respectat proiectul.

romikele

Citat din: Iulia din Noiembrie 27, 2013, 07:48:14 PM
Deci daca vreau sa-mi fac cutii noi trebuie sa am factura de la producator? Si daca mi le fac eu, cine imi da factura la lemn, care il iau din targ???  ))/

Numai daca e prevazuta in planul de afaceri constructia de cutii noi.
In general sunt obligatorii facturile pentru partea de investitie si comercializarea mierii.
Pentru cazuri particulare, ca sa pot da informatii concrete, am nevoie de planul de afaceri (evident pe mesageria privata).

dorindafi

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 27, 2013, 07:55:47 PM
In primavara daca imi amintesc bine, am vazut un reportaj la Viata satului, unde un apicultor se plangea ca nu i-au lut in considerare faptul ca si-a facut singur stupii si nu a primit finantarea in continuare. Au filmat si atelierul.
eu am vazut in gorj la un prieten care avea prevazut in planul de afaceri :
-cutii din surse proprii
-el avea factura pe masa lemnoasa pe care o cumparase
- la trecerea dintre anul 3 la 4 a trebuit sa scoata factura shi pt cutii deoarece nu  putea justifica in acte provenientza lor
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

romikele

Citat din: dorindafi din Noiembrie 27, 2013, 11:50:08 PM
eu am vazut in gorj la un prieten care avea prevazut in planul de afaceri :
-cutii din surse proprii
-el avea factura pe masa lemnoasa pe care o cumparase
- la trecerea dintre anul 3 la 4 a trebuit sa scoata factura shi pt cutii deoarece nu  putea justifica in acte provenientza lor
Asta e o dovada ca fiecare interpreteaza cum il taie capul ceea ce e scris in ghidul de aplicare.
Unor membri ai asociatiei noastre li s-a pretins sa faca dovada ca au cod CAEN care sa le dea dreptul sa execute cutiile si sa taie facturi pentru acestea de pe propria firma.

Kov iulian

Ati avut si membri care s-au saturat de ei si au renuntat ?

Care e procedura ( actele ) pentru a renunta astfel incat sa reiasa ca ai luptat sa mergi inainte dar problemele intampinate, calamitatile, anul apicol prost, stropirile cu pesticide te-au impiedicat sa realizezi lucrurile scrise in proiect?

Am inteles ca se depune o nota de renuntare?

romikele

Nu e nevoie sa depui nici o nota... pur si simplu nu depui dosarele pentru cererea de plata aferenta transei a patra.

Kov iulian

Citat din: romikele din Noiembrie 28, 2013, 01:19:54 AM
Nu e nevoie sa depui nici o nota... pur si simplu nu depui dosarele pentru cererea de plata aferenta transei a patra.

S-ar interpreta ca ai urmarit doar cei 3 ani?

Ma gandesc ca daca ai asterne pe o foaie toate motivele neindepliniri planului chiar daca nu te ajuta pe tine, poate ajuta pe alti .

Poate statul vede problemele cu care te-ai confruntat si i-au masuri pentru a preveni sa ajunga in acest impas si ceilalti ce se apropie de anul 4.

madnes_marius

Citat din: romikele din Noiembrie 27, 2013, 07:44:10 PM
Daca in proiect este prevazut ca lazile se vor fabrica in regie proprie, este de ajuns factura pentru cherestea.
In caz contrar, e nevoie de factura de la un producator de stupi autorizat.


romikele

Pai treaba e clara!

Materialele pot fi:
- cherestea
- holzsuruburi
- cuie
- tabla
- balamale
- gratii antisoareci

Pentru toate acestea e nevoie de facturi  pe PF/ II/ SRL, dupa caz (nu pe persoana fizica!!!)
Merg si bonurile de casa la maruntisuri, dar sa aiba pe spate stampila vanzatorului.

romikele

Citat din: Kov iulian din Noiembrie 28, 2013, 01:27:11 AM
S-ar interpreta ca ai urmarit doar cei 3 ani?
In nici un caz, pur si simplu s-ar consemna neindeplinirea conditiilor impuse.
In jud. Vrancea cunosc unele cazuri in care beneficiarii au renuntat la transele 4 si 5.

Am si in cadrul asociatiei doua cazuri, dar pe unul l-am convins sa nu renunte, mai ales ca avea investitiile realizate.
La al doilea insa, totul e in zadar. Ii e teama ca Dumnezeu il va pedepsi deoarece nu a putut face inmultirea si nici investitia.
E un caz tipic de felul cum banii au fost folositi in alte scopuri decat apicultura, iar scuzele ca nu a avut cu ce achizitiona stupii din proiect sunt puerile.