masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

gaby

au intrat banii pt 141 pt anul 1 in urma cu o saptamana in sfarsit

dan sebastian

Felicitari !
Eu sunt anul 4 si pt ca nu am cursul 111 nu pot sa beneficiez de ei. Astept din ianuarie sa se faca cursul si dupa verificare imi vor intra si mie ! Numai bine !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

la gorj
transha 5 a fost livrata
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

Tu ai avut cursul respectiv facut. Daca il aveam si eu facut imi intrau banii in cont. Insa nu e cazul. Cand  se va tine cursul, prin ianuarie sper, o sa anunt.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

 :hi: dane
astazi am vorbit cu-n apicultor care este in situatzia ta
nu a putut trece la transha 4 shi nici placutzele de identificare nu lea primit pt ca nu a avut cursul 111
a depus o cerere pt efectuarea cursurilor[ ceace eu nu a trebuit sa o depun ] shi in ian/ februiarie dupa spusele lui va participa la cursurile respective
banii nu se pierd ,doar se intarzie cu ceve
a timp finantzarea dupa spusele lui  .
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Iulia

Poate nu e locul potrivit, dar ma bate gandul sa-mi deschid un centru de colectare/extractie miere. Ma poate ajuta cineva cu informatii? Multumesc anticipat!  :)

romikele

#951
Citat din: dorindafi din Noiembrie 23, 2013, 06:18:32 PM
:hi: dane
... nici placutzele de identificare nu lea primit pt ca nu a avut cursul 111 ...
O gogomănie mai mare nici că am putut afla!  :lol:
Ce-are sula cu prefectura?
Plăcuțele se atribuie tuturor solicitanților care îndeplinesc condițiile (înscriere în Registrul Agricol, curs calificare apicultor, înregistrare/autorizare DSV), fie că accesează sau nu M141 ori 112.
Pentru PNA nu e nevoie de cursul prin M111, dar pentru accesare e obligatorie identificarea la ANARZ.

dorindafi

asha a zis , asaha am spus ori el o fi avut alta hiba
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

madnes_marius

1) Stie cineva daca la Vaslui au intrat banii pt 141, eu sunt in primul an de finantare....
2) Daca nu au intrat banii, pot face investii din fonduri proprii si dupa aia sa-mi decontez din sursa de finantare in patrimoniul personal ? (Sau trebuie sa astept sa intre banii ca sa pot justifica investitia ca fiind din sursa de finantare ?)

dorindafi

punctul 2
te obliga proectul sa plateshti prin virament bancar ?
daca nu bonurile shi facturile le potzi trece oricand
fiind in primul an de finantzare ce investitzii ai de facut ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

gaby

atata timp cat investitiile le faci pe persoana autorizata adica pe firma pe care ai deschiso pt a putea primi banii pe masura141 toti banii investiti se justifica pe cei de la fisc nu ii intereseaza din ce bani ai facut investitiile atata timp cat ai documente justificative

madnes_marius

#956
Citat din: dorindafi din Noiembrie 25, 2013, 06:32:57 PM
punctul 2
te obliga proectul sa plateshti prin virament bancar ?
daca nu bonurile shi facturile le potzi trece oricand
fiind in primul an de finantzare ce investitzii ai de facut ?

In proiect am trecut ca voi face si investii din fonduri proprii in valoare de 5.000 lei , am trecut aceasta pentru a primi inca 20 de puncte in criterii alea de selectie, lucru care a contribuit decisiv in aprobarea cererii de finantare.
Ca investitii din fonduri proprii am trecute : centrifuga, aparat tratament, scandura, vopsea, tabla (lazile vor fi realizate in regie proprie).
Stiu ca din sursa de finantare trebuiesc investiti 30%, nu stiu in ce sa ii investesc presupun ca tot felul de echipamente : galeti pt miere, sita pt filtrare miere si altele.
Ma intereseaza ca la finalul celor 3 ani cum justific ca am investit cei 30% ca sa imi mai prelungeasca finantarea inca 2 ani. Acu da Doamne sa nu inchida astia masura 141 si sa continuie macar sa nu zica ca nu mai au bani si alte chestii.


dorindafi

mai mariuse , ma tu ma faci sa-mi pun mainile in cap
pt totzi care acesatzi proecte= nu va lasatzi dushi asha ushor [ banu-i ochiul dracului ]
1    ,,, scandura ,   (lazile vor fi realizate in regie proprie). === va trebui sa dovedeshti cu factura provenientza lazilor chiar daca sunt facute de tine
2  ,,,  Stiu ca din sursa de finantare trebuiesc investiti 30%,''===numai la 112  nu shi la 141
3   ,,,Ma intereseaza ca la finalul celor 3 ani''===sa ai facturi pe ceace cumperi shi in anul 3 sa ai            [ factura pe cantitatea de miere predata ] asta fiind in anul 3  shi vei primii finantzarea mai departe
:hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

madnes_marius

Citat din: dorindafi din Noiembrie 26, 2013, 10:20:28 PM
mai mariuse , ma tu ma faci sa-mi pun mainile in cap
pt totzi care acesatzi proecte= nu va lasatzi dushi asha ushor [ banu-i ochiul dracului ]
1    ,,, scandura ,   (lazile vor fi realizate in regie proprie). === va trebui sa dovedeshti cu factura provenientza lazilor chiar daca sunt facute de tine
2  ,,,  Stiu ca din sursa de finantare trebuiesc investiti 30%,''===numai la 112  nu shi la 141
3   ,,,Ma intereseaza ca la finalul celor 3 ani''===sa ai facturi pe ceace cumperi shi in anul 3 sa ai            [ factura pe cantitatea de miere predata ] asta fiind in anul 3  shi vei primii finantzarea mai departe
:hi:

Momentan am 35 de familii in lazi facute de mine si tatal meu, factura pe scandura nu am fiindca o avea bunicul meu cumparata de mai demult, el fiind tamplar de meserie avea la rezerva........pentru restul de de familii pentru care voi fi verificat la finele celor 3 ani voi cumpara scandura si tot ce mai trebuie cu factura pe II.
Va multumesc frumos pentru informatii si sfaturi

dorindafi

pentru restul de de familii pentru care voi fi verificat la finele celor 3 ani voi cumpara scandura si tot ce mai trebuie cu factura pe II.
sa nu faci confuzie
una e sa ai factura pe materialul cumparat [ masa lemnoasa ] , shi alta e sa ai factura emisa de cel care a fabricat cutiile   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092