masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

petru.atudorei

mai mult ca sigur ati depasit termenul de plata pentru impozitul la trimestru, si vi s-au pus penalizari dupa noul sistem de penalizare:D

Aurel

Citat din: Iulia din Octombrie 15, 2013, 10:45:54 AM
Stie ceva daca s-a introdus vreun impozit pt. PFA-uri? Am primit acasa somatia asta de plata si cand m-am dus ieri sa intreb la Fisc mi-au zis ca sa revin ca nu le mergea baza de date...  ))/
Titlu executoriu pentru ce? Fii mai explicita,da mai multe detalii. Am fost in aceasta situatie. Poate te pot ajuta.

Bogdan Apiary

Au intrat banii pe 141   :hippo:

gaby

in ce judet au intrat banii pe 141 anul 1?

dorindafi

in GJ pt cei care au depus anul trecut 2012
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Iulia

S-a rezolvat problema... din ce am inteles era un asa zis impozit pe PFA, dar am redepus declaratia 220 pe zero si mi-au spus ca s-au sters sumele restante. Multumesc pt. raspunsuri. :smile:

Iulia

Si mi-au mai zis sa astept la anul regularizarea pe 2013 si ca sigur voi avea ceva de plata, nu ca anul asta.

Aurel

     Foarte bine ca s-a rezolvat.
   Succes!

romikele

Citat din: Iulia din Octombrie 16, 2013, 09:05:19 PM
S-a rezolvat problema... din ce am inteles era un asa zis impozit pe PFA, dar am redepus declaratia 220 pe zero si mi-au spus ca s-au sters sumele restante. Multumesc pt. raspunsuri. :smile:
Am mai precizat cu alte ocazii si repet:
Cei cu pana la 75 de stupi depun declaratia 220 cu venit ZERO si nu platesc impozit, cei cu peste 75 de stupi pot opta pentru plata la norma de venit (de 40 lei/fam. de albine) sau pt. venitul real, reiesit din contabilitate primara.

Declaratia 220 se depune OBLIGATORIU de catre toti, altfel exista riscul de a fi blocate conturile!!!

Mihai Sergiu

Imi cer scuze daca intrebarea se repeta insa PF trebuie sa depuna aceasta declaratie daca detine sub 75 familii de albine? sau se refera doar la cei ce detin PFA?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

romikele

Atat timp cat PF-ul beneficiaza de sprijin prin PNA, normal e sa depuna aceasta declaratie... dar ca sa nu fac vre-o afirmatie eronata, voi solicita lamuriri de la ANAF si voi reveni cu precizarile de rigoare.
Practic impozitarea la peste 75 de familiii de albine pe norma de venit se adreseaza tocmai Persoanelor Fizice neautorizate!

Iulia

Citat din: romikele din Octombrie 16, 2013, 11:30:16 PM
Citat din: Iulia din Octombrie 16, 2013, 09:05:19 PM
S-a rezolvat problema... din ce am inteles era un asa zis impozit pe PFA, dar am redepus declaratia 220 pe zero si mi-au spus ca s-au sters sumele restante. Multumesc pt. raspunsuri. :smile:
Am mai precizat cu alte ocazii si repet:
Cei cu pana la 75 de stupi depun declaratia 220 cu venit ZERO si nu platesc impozit, cei cu peste 75 de stupi pot opta pentru plata la norma de venit (de 40 lei/fam. de albine) sau pt. venitul real, reiesit din contabilitate primara.

Declaratia 220 se depune OBLIGATORIU de catre toti, altfel exista riscul de a fi blocate conturile!!!
Pai asa am facut, am depus declaratiile 200, 220 si 260 pana pe 25 septembrie, dar nu stiu de ce m-au mai pus sa o redepun pe asta. Pana la urma e bine ca s-a rezolvat si astept anul viitor sa vad ce idei le mai vin.  :D

Mihai Sergiu

Sunt in plop cu legislatia de aceea va tot stresez cu intrebarile, detin 40 de stupi momentan declarati la primarie nu am accesat nici o masura europeana nici PNA ca si persoana fizica trebuie sa depun ceva declaratii la finante?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

romikele

Daca nu te mananca pe nicaieri, nu! :wink:

Mihai Sergiu

Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!