masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

Iulia

Deci eu ca PFA depun declaratiile pe venit  0 lei pt. ca am sub 75 de familii?

romikele

Citat din: Iulia din Iunie 05, 2013, 07:44:54 PM
Deci eu ca PFA depun declaratiile pe venit  0 lei pt. ca am sub 75 de familii?

Daca optezi pentru plata impozitului la norma de venit, altfel se ia in calcul venitul net pe anul precedent rezultat din contabilitatea primara.

Legat de plic, trebuia sa primesti doua, al doilea fiind instiintarea ca proiectul a primit finantare.
Primul plic l-au primit toti solicitantii care au avut proiectele eligibile, cu punctajul acumulat.

In acest moment sunt siguri de finantare doar cei din lista cu proiectele selectate.
La acestia se vor adauga cei care vor primi finantare in caz de realimentare a fondurilor cu bani ramasi de la celelalte proiecte.

Iulia

Pai asta e al doilea... primul a fost cu chestia despre contestatii. Pai si care cale e mai ok? Asta cu declaratia pe 0 sau cea din contabilitatea primara?

romikele

Citat din: Iulia din Iunie 05, 2013, 10:35:52 PM
Pai asta e al doilea... primul a fost cu chestia despre contestatii. Pai si care cale e mai ok? Asta cu declaratia pe 0 sau cea din contabilitatea primara?

Daca e al doilea plic, e  :ok:

Eu as merge pe norma de venit, macar asa stii din start daca si cat e de plata.

stuparu1988

Eu sunt in anul 2 dar am mai putine familii de albine fata de cate aveam in anul I.Am un stres , oare cand depun dosarul 2 de plata mai primesc banii daca mi-a scazut marimea exploatatiei ?.

romikele

La verificarea dupa anul trei trebuie sa ai crestere de efectiv de minim 20%.
Pana atunci nu trebuie sa ai nici un stres, dar carnetul de stupina sa fie la zi, conform situatiei din teren, iar pentru diminuarea efectivului sa ai documente justificative (proces verbal de unificare si/sau proces verbal de pieire, vizat de medicul veterinar zonal).

stuparu1988

Multumesc mult de raspuns.
Documente justificative detin si pana in anul 3 o sa fac cresterea de 20 %.

Toate cele bune.

12 BNR

cate familii trebuie sa  ai dupa anul 3 cand o sa vina in control?

dorindafi

citeshte proectul pe care-l ai shi vei gasii raspunsul
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

12 BNR

eu am proiect pe animale si cultura, dar dupa ce primesc a treia transa de bani vreau sa renunt la animale si cultura si sa trec in proiect numai albine, am inteles ca se poate, numai ca nu stiu cate fam o sa trebuiasca sa am.

romikele

Imparte numarul de UDE-uri pe care trebuie sa le ai in proiect la momentul respectiv la 0,083 si vezi cat rezulta.

1 familie de albine=0,083 UDE

dorindafi

a fost la mine un caz asemanator numai ca pt a schimba proectul  respectivul a fost nevoit sa returneze banii shi totul a fost ok
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

12 BNR


dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

12 BNR

eu vreau sa raman tot pe 141