masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

Zgaby

Salutare colegi apicultori,
Intrebare: Cei aflati pe lista de asteptare cam ce sanse de finantare au?

Iulia

Eu zic de raportul final... ce e afisat e partial.

madnes_marius

Cine imi poate spune ce trebuie sa fac in continuare, ca am primit instiintare ca sunt selectat pentru finnantare sesiunea 2012....?
Daca sunt membru in asociatie ca PF, acum trebuie sa ma inscriu cu PFA.....
De la banca am cont ca PF, acum trebuie cu PFA.....
La finante ce mai trebuie....
La primarie trebuie sa ma inscriu iar cu stupii cu PFA.....
Daca terenul unde am stupii e arendat ca PF, acum trebuie ca PFA....

Astept cateva raspunsuri daca stiti. Va multumesc!!!

romikele

Vad ca stii ce ai de facut  :wink2:

Mai intai faci PFA-ul  --> Registrul Comertului
Apoi faci stampila (ai nevoie de copie de pe certificatul de inregistrare la registrul comertului, cu CUI-ul si nr. de inregistrare)
Dupa aceea faci cont in banca pe PFA, si mergi la OJPDRP in termen de maxim 30 de zile de la primirea instiintarii pentru semnarea deciziei de finantare, unde vei afla daca si ce mai trebuie la dosar.

Felicitari si succes in continuare!

madnes_marius

#769
Citat din: romikele din Iunie 02, 2013, 10:23:04 AM
Vad ca stii ce ai de facut  :wink2:

Mai intai faci PFA-ul  --> Registrul Comertului
Apoi faci stampila (ai nevoie de copie de pe certificatul de inregistrare la registrul comertului, cu CUI-ul si nr. de inregistrare)
Dupa aceea faci cont in banca pe PFA, si mergi la OJPDRP in termen de maxim 30 de zile de la primirea instiintarii pentru semnarea deciziei de finantare, unde vei afla daca si ce mai trebuie la dosar.

Felicitari si succes in continuare!

ce chestie cu contul la banca ....
maicamea lucreaza la Bancpost si cik pt contul bancar PFA se ia comision 30 lei pe luna

Banca 360 ron/an, membru asociatie 100 ron, certificat de producator 70 ron, stampila .... ron, inreg la reg comert.... ron
pana la final ramanem doar cu timpul pierdut....stres....

mai trebuie iarasi facuta autorizare la DSV si panou cu nr de stupi ???

romikele

Nu e chiar asa! Unele banci fac exces de zel la comisioane.
De ex. eu la Banca Transilvania platesc circa 5 lei/luna, iar la ALPHA Bank ZERO lei, dar ceva mai mult la tranzactii.

Asadar Banca  circa 60 de lei/an, membru asociatie 1 leu de familia de albine/an (plus 15 lei taxa de inscriere pentru membrii noi), certificat de producator nu e nevoie (e necesar doar pentru persoane fizice neautorizate), stampila, inreg. la reg comert- le faci o singura data, autorizare la DSV pt. PFA nu costa nimic, panou cu nr de stupi il poti face singur sau cu 50 lei tip banner, s.a.m.d.

Nu te obliga nimeni la toate astea , poti renunta si scapi de stres  :P

tomy81

buna ziua
daca ma poate lamuri cineva cu urmatoarele:
-ce fel de tipizate am nevoie ca PFA sa iau de la finante sau librarie
- ce declaratii trebuie date la finante,, 200 sau care
- ce trebuie sa platesc la stat ca PFA, se plateste sau NU cei 5.5 la CSA pentru cei 1500 euro sau nu se trec in contabilitate acesti bani.
- daca am sub 75 familii cat e norma de impozit actuala, platesc ceva pentru venitul realizat din miere.
- alte ascunzisuri de care ar trebui sa avem cunostinta, ca vin in control si nu am completat o hartie de 2 bani si adio
Va multumesc

Iulia

S-au schimbat iar legile? Ca am fost la Fisc si mi-au zis ca trebuie sa depun alte declaratii pana pe 25 iunie. In Romania nu faci nimic daca nu te ingropi intr-un milion de hartogarii!!  :mad:

Kov iulian

Din cate stiu sa prelungit termenul pentru depunerea 221 .

dincaadrian2000

Uita-te aici, s-a modificat modificarea la codul fiscal modificat si el de mii de ori si s-a schimbat schema de calcul, care s-a modificat si ea.
http://www.agerpres.ro/media/index.php/economic/item/200747-Apicultorii-care-detin-pana-la-75-de-familii-de-albine-nu-vor-plati-impozit-pe-venit.html

17. La articolul I punctul 29, alineatul (2) al articolului 72 se modifica si va avea urmatorul cuprins: ,,(2) Veniturile definite la art. 71 alin. (1) sunt venituri neimpozabile in limitele stabilite potrivit tabelului urmator:
Produse vegetale    Suprafata destinata productiei
vegetale/cap de animal/familie de albine    Norma de venit - lei -
Cereale    peste 2 ha    449
Plante oleaginoase    peste 2 ha    458
Cartof    peste 2 ha    2.900
Sfecla de zahar    peste 2 ha    697
Tutun    peste 1 ha    1.060
Hamei pe rod    peste 2 ha    1.483
Legume in camp    peste 0,5 ha    2.326
Legume in spatii protejate    peste 0,2 ha    5.117
Leguminoase pentru boabe    peste 1,5 ha    801
Pomi pe rod    peste 1,5 ha    3.800
Vie pe rod    peste 1 ha    1.385
Arbusti fructiferi    peste 1 ha    1.385
Flori si plante ornamentale    peste 0,3 ha    11.773
Animale    
Vaci    peste 2 capete    453
Bivolite    peste 2 capete    326
Oi    peste 50 capete    47
Capre    peste 25 capete    47
Porci pentru ingrasat    peste 6 capete    56
Albine    peste 75 familii    40
Pasari de curte    peste 100 capete    3


balasbebe

Totul ar fi foarte clar. Noi cei cu masura 141 nu depasim numarul de 70 de  familii. Ne incadram, si nu ar trebui platit nici un impozit. Eu deja am platit 42 de lei. Va trebui sa fac o cerere de rambursare. Vreau sa o vad si pe asta.

romikele


Kov iulian

Din cate inteleg aceste lucruri se aplica tuturor fie ca sunt persoane fizice, ca au pfa sau ii ?

romikele

Persoanelor fizice care platesc impozit la norma de venit.
La ceilalti se ia in calcul venitul real, conform contabilitatii.

Iulia

Mie mi-a venit scrisoarea conform careia mi-a fost aprobat proiectul desi nu vad raportul final pe nici unde. Acum trebuie sa ma duc sa semnez decizia de finantare si sunt curioasa cat o sa astept pana primesc banii.   :D