masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

Bogdan Apiary

O mica rectificare daca imi permiteti, in caz de egalitate departajarea se face in felul urmator:
1. solicitantul propune prin Planul de afaceri realizarea unor investiţii
2. solicitantul este membru, cu minim 6 luni înainte de lansarea sesiunii pentru care aplică, al unei forme asociative recunoscute conform legislaţiei naţionale în vigoare
3. solicitantul are vârsta sub 40 de ani la data solicitării sprijinului nerambursabil.
Deci nu se tine cont de zone defavorizate. Luat din ghidul solicitantului 2012.

romikele

Citat din: Bogdan Apiary din Aprilie 23, 2013, 11:10:34 PM
...
Deci nu se tine cont de zone defavorizate. Luat din ghidul solicitantului 2012.
În anii anteriori s-a tinut cont si nu era vorba de egalitate de puncte...

La egalitate de puncte intra in joc alte criterii... CD1, CD2...

morozan simion

ce reprezinta CD1, CD2, CD3 ?

romikele

Sunt diverse criterii de departajare, care tin cont de dimensiunea fermei de subzistenta, care poate fi mai mare daca in afara de albine solicitantul mai detine sa zicem pasari, animale sau suprafete de culturi vegetale.

morozan simion


Bogdan Apiary

Citat din: romikele din Aprilie 24, 2013, 12:05:17 AM
Citat din: Bogdan Apiary din Aprilie 23, 2013, 11:10:34 PM
...

La egalitate de puncte intra in joc alte criterii... CD1, CD2...

La egaltate de puncte se tine cont de:
Citat din: Bogdan Apiary din Aprilie 23, 2013, 11:10:34 PM
1. solicitantul propune prin Planul de afaceri realizarea unor investiţii
2. solicitantul este membru, cu minim 6 luni înainte de lansarea sesiunii pentru care aplică, al unei forme asociative recunoscute conform legislaţiei naţionale în vigoare
3. solicitantul are vârsta sub 40 de ani la data solicitării sprijinului nerambursabil.
Deci nu se tine cont de zone defavorizate. Luat din ghidul solicitantului 2012.

apoi daca este egalitate si la aceste cerinte (cum se intampla de obicei la 70 puncte) se aplica criteriile de departajare (CD1, CD2 samd)

Ionel_Cluj

Am primit azi de la madr Comp.dezv rurala cluj o scrisoare (Notificarea beneficiarului privind evaluarea cererii de finantare )in care se specifica (ca si in tabel)ca proiectul meu este eligibil si se da punctajul.Banuiesc ca asa primim toti si trebuie asteptat pana se face clasamentul proiectelor finantabile

Ionel_Cluj

Am omis sa scriu ,mai sus ,ca in notificare se mai specifica ca in cinci zile am dreptul sa fac contestatie,ca pot sa redepun proiectul in sesiunile urmatoare si ca documentatia ramane la ei .Asta inseamna ca proiectul meu nu e finantabil?

romikele

Inseamna ca daca nu esti de acord cu punctajul acordat, fie faci contestatie, fie retragi proiectul pentru al redepune intr-o sesiune viitoare.

In alta ordine de idei, notificarea pentru semnarea deciziei de finantare se primeste abia dupa publicarea listelor proiectelor selectate.

danMh

Salutare! Anul acesta a fost vreo sesiune pentru masura 141? O sa mai fie anul acesta alta, sau o sa inceapa de la anul alta perioada 2014-2020?Va multumesc!

Iulia

Din cate stiu  anul asta nu e sesiune de depuneri.

Iulia


morozan simion

buna , s-au afisat rapoartele finale pentru masura 141
uitati linkul aici
http://www.apdrp.ro/rapoarte/rapoarte de selectie
au intrat si cei cu 70 puncte

Iulia

Eu nu vad nici un raport final... nici pe apdr, nici pe madr...

romikele

Sunt trei rapoarte, primul cu cei selectati, care sunt siguri de finantare, de la 95 la 65 de puncte, al doilea cu proiectele aflate in asteptare, de la 65 de puncte in jos si care nu au avut punctaje la criteriile de departajare si al treilea cu proiectele nefinantate si retrase.