masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

dragos1994

Ce se stie despre masura anul acesta? As vrea sa o fac anul acesta pentru prima oara

Karpetrusov

Citat din: Zimbru Florin din Martie 14, 2013, 10:28:13 AM
cei cu PFA trebuie sa depuna declaratia de uenit si maine este ultima zi.CE FACEM ?????     
De unde ai informatia asta? Ultima zi nu este 15 mai? Stii ceva ce nu stim noi? Avem cumva alte reguli?
A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.

crinapop

Ce declaratie trebuie depusa pana maine? Eu stiam ca in mai se depunde declaratia de venit. Astept raspunsul dvs. Multumesc

romikele

Citat din Legea 571/2003 coroborată cu HG 44/2004 privind Codul fiscal cu normele metodologice de aplicare (valabil in 2013)
Rectificarea publicată în Monitorul Oficial nr. 77 din 6 februarie 2013

CitatART. 35   Depunerea declaraţiei de impozit pe profit

(1) Contribuabilii au obligaţia să depună o declaraţie anuală de impozit pe profit până la data de 25 martie inclusiv a anului următor, cu excepţia contribuabililor prevăzuţi la art. 34 alin. (5) lit. a) şi b), alin. (14) şi (15), care depun declaraţia anuală de impozit pe profit până la termenele prevăzute în cadrul acestor alineate.

(2) Contribuabilii prevăzuţi la art. 13 lit. c) şi e) au obligaţia de a depune şi declaraţia privind distribuirea între asociaţi a veniturilor şi cheltuielilor. Norme metodologice


crinapop

multumesc pentru raspuns.

crinapop

Referitor la echipamentele pe care le-am trecut in proiectul pt masura 141- se pot cumpara si second hand daca au factura (ex centrifuga). Este ok asa sau trebuie sa fie noi cu factura avand in vedere verificarea dupa anul 3. Multumesc

romikele

Produsele trebuie sa fie noi, cu factura.
Desi nu se specifica in mod expres pt. M141, e bine sa existe un contract cu furnizorul, certificat de calitate si proces-verbal de punere in functiune, obligatorii la M112.

Iulia

Buna seara!
Anul trecut in vara am depus dosarul pt. masura 141. Stiti cumva cand se vor afisa listele cu proiectele aprobate?
Multumesc!!  :)

romikele

Pe apdrp.ro la Rapoarte > Rapoarte de evaluare se va afisa in curand lista proiectelor eligibile, neeligibile si retrase.
Se lucreaza la aceste liste, zilele acestea le vom putea consulta... dupa cum ni s-a promis de catre cei direct implicati...

gore

Nu pot spune altceva decat, circ curat. De ce?, pentru ca am auzit ca cei de la Directia Agricola vin in supracontrol..... Am luat legatura cu cel care a fost instiintat, mi-a spus ca a intrebat daca ma cunoaste deoarece urmeaza sa vina in control. Azi, pentru a ma lamuri, (precizez ca am depus dosarul anul trecut pe M141), telefonez ci ce credeti, o doamna foarte ofensata imi zice: ce tot suni d-le, acesta e telefon de serviciu si il folosesc mai multe persoane. Explic de ce am sunat, iar d-na foarte deranjata imi spune ca se face un supracontrol la persoanele care au depus dosarele anul trecut, sa avem caietul stupinei si tot ce am trecut in proiect. Voi fi anuntat telefonic despre data. D-lor, eu cred ca au devenit foarte suspiciosi, ne freaca cu tot felul de hartii pentru o suma care se va dovedi a fi praf in ochi. Ceea ce nu vad normal, este faptul ca nici nu s-a aprobat dosarul, dar vine in supracontrol, dupa ce au mai fost anul trecut , au facut poze la stupi. Cred ca boala e la Bucuresti si s-a transmit in teritoriu.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

morozan simion

va multumesc pentru informare si va doresc numai bine

romikele

@ gore, boala e la Vrancea.
Astia sunt loviti in sfecla rau de tot. Si-au batut joc efectiv de cei care le-au facut proiectele, din cei 5 ani de derulare banii din primii 4 trebuie sa-i investeasca, abia banii din anul 5 daca le ramane pentru subzistenta.
Sa nu mai zic de cate aberatii cer, bomboana pe coliva fiind solicitarea de Certificat de producator la PFA sau II... :zzz:

albinasebes

e obligatoriu certificat de producator la pfa?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

romikele

Citat din: albinasebes din Martie 18, 2013, 10:19:21 PM
e obligatoriu certificat de producator la pfa?
Bineinteles ca nu, dar barzaunii de la Vrancea cer asa ceva.   :uimit:

pistol28

Citat din: gore din Martie 18, 2013, 08:56:23 PM
Nu pot spune altceva decat, circ curat. De ce?, pentru ca am auzit ca cei de la Directia Agricola vin in supracontrol..... .
...
Ceea ce nu vad normal, este faptul ca nici nu s-a aprobat dosarul, dar vine in supracontrol, dupa ce au mai fost anul trecut , au facut poze la stupi. Cred ca boala e la Bucuresti si s-a transmit in teritoriu.

Pestele se strica la CAP, dar se curata de la COADA
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi